Elektrikář radí: Tato 3 zařízení ze zásuvky nevypojujte. Zaplatíte víc, než když jsou zapojená nonstop
Také kontrolujete, zda jste každý den vše vypojili ze zásuvky, abyste ušetřili pár korun navíc? Někdy může být vypínání elektroniky spíše kontraproduktivní. Tyto tři spotřebiče ze zásuvky nikdy nevytahujte.
Vypojením elektroniky ze zásuvky logicky přestaneme odebírat elektřinu a šetříme. Většinou se to vyplatí, mnoho spotřebičů totiž i po vypnutí zůstává v takzvaném stand-by módu a energii odebírají dále. Někdy ale opětovné zapojení elektroniky spotřebuje více energie, než kdybychom ji vůbec nevytáhli ze zásuvky.
Vypínáte Wi-Fi? Nedělejte to
Za vypínáním routeru na noc často není ani tak úspora energie, jako obava z mnoha mýtů, které se v souvislosti s bezdrátovým internetem šíří. Pokud je však pomineme a zůstaneme jen u účtů za elektřinu, každodenní vypojování a zapojování routeru se nevyplatí.
Při každém zapnutí modemu se síť znovu inicializuje a zvyšuje se tak rychlost připojení, která potřebuje i více energie. U některých typů to trvá minuty, jinde se ztratí uložená nastavení nebo připojení k dalším zařízením. A pokud máte chytrý domov (třeba s kamerou, termostatem a podobně), přerušením sítě tyto funkce prostě nefungují. Výpadek internetu znamená výpadek kontroly nad celým domovem. A risk, že budete možná jednou muset instalovat vše znovu.

Moderní routery jsou však velmi úsporné. Jejich provoz je tak velmi nenáročný a většinou stojí asi sto korun za celý rok. Úspora při vypnutí na sedm hodin denně během spánku tedy není nijak závratná a určitě se vyplatí šetřit spíše jinde.
Vypnutí, které zaplatíte dvakrát
Inkoustovou tiskárnu odpojuje ze zásuvky asi každý. Zejména pokud ji denně nepoužívá. A opravdu, pokud si potřebujete vytisknout za rok pár dokumentů, v zásuvce být nemusí. Zapínáte-li ji pravidelně, přicházíte nejen o zbytečné výdaje za elektřinu, ale i za inkoust.
Při každém spuštění tiskárna provádí úvodní kontrolu a takzvaný „proplach“ tiskové hlavy. A právě tehdy spotřebuje nejvíc inkoustu, aniž byste cokoliv vytiskli. Takže i pokud tisknete jen občas, ale pokaždé tiskárnu odpojujete, může vás to stát více než samotný tisk.
Pokud inkoustovou tiskárnu nevypojíte ze zásuvky, přejde po nějaké chvíli do již zmiňovaného stand-by režimu. Ten je u podobných přístrojů velice úsporný a za rok spotřebuje energii v řádech pár korun. To je oproti ceně za novou inkoustovou kazetu minimální výdaj.

Ne každá televize se má vypojit
Vypnete-li televizi klasicky ovladačem, na spotřebiči stále svítí červené světýlko. To nadále spotřebovává elektřinu, i když jen minimálně. Většinu starších modelů můžete ze zásuvky bez obav vypojit. Rozdíl ale nastává u moderních OLED či AMOLED televizorů. Jejich displej nabízí věrné barvy a celkově skvělý zážitek, je však také náročný na provoz a různá nastavení. Tento typ obrazovky také potřebuje onen stand-by režim k tomu, aby se během nečinnosti pixely automaticky aktualizovaly.
A co naopak odpojit?
Pokud si říkáte, že šetření se přece musí někde projevit, máte pravdu. Stačí vědět, co se odpojovat vyplatí. Třeba nabíječky na telefon nebo notebook. Po dobití zůstávají zbytečně v zásuvce a dál „sají“ energii, i když je spotřebič dávno nabitý. Totéž platí pro televize, herní konzole, kávovary nebo třeba mikrovlnky, kterým na displeji trvale svítí například hodiny. Tyto kontrolky a drobná světýlka vám nenápadně navyšují spotřebu, a pokud je vypnete, v ročním součtu už to bude znát.
Skvělou pomůckou je vypínací prodlužovačka, díky které odpojíte všechno jedním tlačítkem. A pokud chcete jít ještě dál, pořiďte si chytré zásuvky. Ty umí v mobilní aplikaci dokonce ukázat, která zásuvka je nyní aktivní a zda spotřebovává elektřinu. V některých případech ji dokonce lze pomocí aplikace vypnout.