Drobný poplatek, obří pokuty: Češi riskují tisíce kvůli 45 korunám
Celá řada lidí odmítá platit koncesionářské poplatky a hájí se tím, že televizní a rozhlasové vysílání nijak nevyužívají. Takový argument ovšem nestačí a hrozí jím vysoká pokuta. A to za obcházení zákona rozhodně nestojí.
Koncesionářské poplatky jsou už léta velkým tématem. Lidé je totiž odmítají platit. Řada z nich nerozumí tomu, proč by měli platit za televizní a rozhlasové vysílání, když jej v životě nijak nevyužívají. V rádiích poslouchají svou staženou hudbu či komerční rozhlasové stanice, v televizi zase konzumují obsah na streamovacích platformách. Český rozhlas zkrátka neposlouchají a Českou televizi nesledují.
I tak ale musejí poplatky platit. Respektive je musí platit každý člověk, který má doma nějaké elektronické zařízení, prostřednictvím kterého může signál přijímat.
Brzy budou platit i ti, kteří televizi a rádio nemají
Pravidla placení koncesionářských poplatků se měla od ledna 2025 změnit. V rámci toho se měla zvýšit například jejich výše z původních 135 korun za televizní vysílání na 150 korun, u rozhlasového poplatku pak z původních 45 korun na 55 korun.
Novela, která zatím ještě neprošla schvalovacím procesem u poslanců, pak upravuje rovněž to, kdo bude povinnen poplatky platit. Nově by povinnost měla vzniknout i těm, kteří v domácnosti žádnou televizi ani rádio nemají. Stačí však, aby byli majiteli například mobilního telefonu, tabletu nebo notebooku. I tato zařízení jsou totiž schopná přijímat rozhlasové a televizní vysílání. Až tedy dojde ke změně zákona, placení se téměř nikdo nevyhne.
Někteří lidé ale přece jen platit nemusejí. Jde o osoby, které mají nižší příjmy, než je 2,15násobek životního minima. A pak rovněž neslyšící a nevidomé osoby.

Jak platit?
Přihlásit se k platbě koncesionářských poplatků můžete online. A to na stránkách České televize a Českého rozhlasu. Poplatky je pak třeba platit nejpozději do 15. dne v měsíci, na který náleží. Úhradu lze provádět trvalým příkazem, platební kartou anebo třeba i modernějšími metodami, jako jsou Google Pay či Apple Pay.
Nemusíte však mít strach, že by vás placení každý měsíc vyšlo na majlant. Oněch 135 korun za televizi a 45 korun za rádio se vztahuje na celou domácnost. Rozhodně tedy nemusíte platit poplatky za každé zařízení, které máte doma. Pokud máte navíc televizi například i na chalupě, stále stačí, když zaplatíte poplatek jen jeden.
Jak se vyhnout placení poplatků?
V případě, že doma nemáte žádné zařízení, které by bylo schopné přijímat televizní a rozhlasové vysílání, můžete být od placení koncesionářských poplatků osvobozeni. Stačí na stránkách České televize a Českého rozhlasu vyplnit čestné prohlášení.
Rozhodně se ale nevyplácí tohoto kroku zneužívat. Jestliže v čestném prohlášení uvedete nepravdivé informace, hrozí vám velká pokuta. Prohlášení tedy odesílejte jen v případě, kdy skutečně žádnou televizí ani rádiem nedisponujete, abyste se zbytečně nedostali do problémů.

Pokuty pro neplatiče
Pokuty za neplacení koncesionářských poplatků rozhodně nejsou malé. Pokuta za nepřihlášený televizní přijímač činí 10 tisíc korun, za nepřihlášený rozhlasový přijímač pak 5 tisíc korun. Pokuty však mohou být udělovány i opakovaně.
K oněm 10 či 5 tisícům se pak Česká televize a Český rozhlas mohou domáhat i doplacení dlužných částek za období, kdy jste již měli povinnost poplatky platit, ale neplatili. Výsledná pokuta tak může být ještě mnohem vyšší. Neplatit koncesionářské poplatky se zkrátka vůbec nevyplácí a snaha ušetřit měsíčně nějakou tu korunu vás ve výsledku může připravit o pořádný balík peněz.