Do Česka míří extrémní vlna veder: Tenhle mordor upeče i brouky na silnici na prach. Zbývá pár dní
Vysušená půda, nervózní zemědělci a města, která se už teď dusí v betonu rozpáleném od slunce. Léto v Evropě nabralo dramatický spád a Česko stojí před novou etapou. Meteorologové varují, že to největší horko letošních prázdnin nás teprve čeká. Klimatická houpačka posledních týdnů ustává a na obzoru se rýsuje období, které si budeme pamatovat ještě dlouho.
Po sérii nestabilních dnů, kdy se teploty střídaly jako nálady aprílového počasí, přichází zlom. Ještě nedávno jsme vytahovali mikiny a hledali útočiště před nečekanými přeháňkami. Dnes už však mapa Evropy postupně rudne a tlakové pole nad kontinentem nabývá charakteristik, které naznačují jediné – klimatická vlna, která se žene ze západu, nebude mít slitování. Česko se připravuje na extrémně horké dny, které mohou být vyčerpávající nejen vysokými teplotami, ale i svou délkou.
Nečekané zrychlení
Meteorologové upozorňují, že právě na přelomu července a srpna, konkrétně mezi 30. červencem a 3. srpnem, dorazí do Česka výrazné oteplení. Podle dlouhodobého výhledu se v některých regionech očekává opakovaný nárůst denních maxim nad 33 °C, a to často i několik dní po sobě. Tropické dny se tak mohou stát standardem, nikoli výjimkou.
Současně se s příchodem horké vzduchové hmoty očekává i pokles oblačnosti a minimum srážek. Noční teploty zůstanou nadprůměrné, což spolu s vysokými denními maximy vytvoří poměrně únavné a pro tělo náročné podmínky. Meteorologové proto doporučují sledovat výstrahy a v nejteplejších částech dne minimalizovat pobyt venku, zejména u dětí, seniorů a chronicky nemocných.

Celý kontinent v sevření
Česko není výjimkou. Aktuální situace v Evropě ukazuje, že vlna horka má globálnější rozměr. Španělsko a jižní Francie už několik dní hlásí teploty atakující 40 °C a některé části Itálie bojují s požáry v přírodních parcích. V Řecku musely být na několik dní uzavřeny památky pro veřejnost, protože pobyt venku v odpoledních hodinách představoval přímé ohrožení zdraví.
Podobný scénář se dá očekávat i u nás, i když zatím v mírnějším měřítku. Evropa jako celek je pod vlivem rozsáhlé tlakové výše, která blokuje příliv chladnějšího vzduchu z Atlantiku. Tento fenomén se nazývá omega blok a způsobuje, že se nad určitou oblastí vytvoří pomyslná kopule suchého, extrémně teplého vzduchu. Podle meteorologů se tento typ počasí může protáhnout až na deset dní.
Hrozby pro zdraví i infrastrukturu
S rostoucími teplotami přichází nejen nepohodlí, ale i konkrétní zdravotní rizika. Odborníci upozorňují na zvýšené riziko úpalů, kolapsových stavů a zhoršení chronických onemocnění u citlivých skupin obyvatel. Kvůli teplým nocím hrozí i problémy se spánkem. Pokud totiž teploty neklesnou pod 20 °C, nastávají tzv. tropické noci, během kterých si tělo nestihne odpočinout.
Dopady pocítí i infrastruktura. Koleje se mohou deformovat, silniční povrchy se začnou roztékat a dopravní situace bude vyžadovat zvýšenou opatrnost. V některých oblastech se zvyšuje i riziko výpadků elektřiny kvůli vysokému zatížení sítě způsobenému používáním klimatizací a ventilátorů. Energetici apelují na obezřetnost při spotřebě a vyzývají k využívání chladicích zařízení s rozumem.

Výhled, který budí respekt
Ačkoliv hlavní vlna veder by měla podle aktuálních modelů odeznít kolem 4. srpna, meteorologové upozorňují, že srpen může být jako celek nadprůměrně teplý. Vysoké teploty se tak pravděpodobně budou vyskytovat i ve druhé polovině měsíce, byť už ne v tak extrémní podobě. Vše ale bude záležet na tom, zda se tlaková výše nad Evropou udrží.
Dlouhodobé výhledy naznačují, že nás čeká suché a teplé období s mírným srážkovým deficitem. To je zpráva, která znepokojuje zejména zemědělce, protože už nyní je patrné zpomalení růstu plodin a některé regiony bojují s poklesem hladiny podzemních vod. Odborníci proto apelují na dlouhodobá řešení a upozorňují, že podobné epizody mohou být v budoucnu častější a intenzivnější.