Do Česka dorazil invazivní hmyz: Vypadá jako chroustek, ale je nebezpečný. Naklade vajíčka a je konec
Roky se věnujete zahradě, aby byla krásná a udržovaná. Najednou však při pravidelné obchůzce narazíte na něco, co tam rozhodně nepatří. Nejste jediní. Do Česka totiž dorazil invazivní hmyz, který vypadá jako malý chroustek, ale je extrémně nebezpečný. Pokud nezasáhnete a on naklade vajíčka, je to obvykle konec vašeho živého plotu.
Odborníci bijí na poplach. Zatímco ještě před pár lety se škůdce vyskytoval pouze na jižní Moravě, letos už ho zaznamenali na celém území Česka. Buďte připraveni, protože existuje velká pravděpodobnost, že se objeví i u vás.
Invaze započala už na jaře
Vysoké jarní teploty společně se suchem vytvořily ideální podmínky pro zabydlení a rozmnožení nenápadného, ale o to více nebezpečnějšího škůdce. Tento invazivní druh se velmi rychle začal šířit napříč Českem a nadále se množí. Nechává za sebou zničené zahrady, jejichž údržba stála majitele roky tvrdé a pečlivé práce. Nyní jim však zůstaly oči pro pláč, protože škůdce příbuzný se známým lýkožroutem si nejvíce pochutnává na hojně vysazovaných tújích a oblíbených cypřiších. Pokud si včas nevšimnete, že se u vás usídlil, váš roky pěstovaný živý plot bude brzy minulostí.

Nezastaví se, dokud vše nezničí
Obávaní lýkohubové pocházející z rodu Phloeosinus si rádi pochutnávají na všech typech cypřišovitých dřevin. Kromě již zmíněných tújí a cypřišů jsou v ohrožení i jalovce. Okrasné dřeviny, které se suchem a teplem vysilují, jsou ideálním cílem. Pokud je lýkohub obsadí a naklade pod kůru svá vajíčka, strom už těžko zachráníte. Jedinou možností je prevence. Dostatečná zálivka společně s hnojivem dokážou udržet dřeviny silné a zdravé. Jen takové se pak mohou bránit útoku lýkohubů a jejich dalšímu množení. Napadený strom poznáte už z dálky. Osychají mu větve, které žloutnou a hnědnou.
Živý plot kontrolujte pravidelně
Ideálně jednou za měsíc je vhodné projít živý plot, pozorovat změny a případné příznaky toho, že je strom napadený. Objevit se mohou drobné otvory v kůře, z nichž občas vytéká pryskyřice. Varovnými ukazateli jsou rovněž oschlé větve a náhlý pomalý růst. Špatné větve je třeba ihned odstranit a spálit. Pokud se pouštíte do výsadby nového plotu, kontrolujte i zakoupené dřeviny, už na nich si totiž lýkohuba můžete přivézt na zahradu. Pokud škůdce objevíte, musíte se obrnit trpělivostí a vybavit se speciálními postřiky určenými k likvidaci škůdců. Zahrádkáři často chválí i feromonové lapače, které škůdce nalákají, a vy tak rychle zjistíte, co okupuje vaše dřeviny.

Do nové výsadby se pusťte vybaveni informacemi
Pokud se na výsadbu nového živého plotu z tújí teprve chystáte, je dobré předem zjistit, jak na to. Doba výsadby je poměrně dlouhá, nový živý plot lze vysazovat přibližně od začátku března až do konce října. Nové sazenice nejprve ponořte do vody. Alfou a omegou správné výsadby je vzdálenost jednotlivých sazenic. Ty by měly být vysazovány zhruba s 33 cm rozestupem a do hloubky přibližně 30 cm tak, aby byl celý kořenový systém v zemi a nad úroveň terénu vykukovaly jen spodní zelené výhonky. Kvalitní zeminu, kterou na túje přihrnete, následně udusejte a dopřejte rostlinám vydatnou zálivku. Pokud je v první zimě výsadby velké sucho, můžete podle počasí zalévat túje i v zimním období. První hnojivo tújím dodejte na jaře, a poté s frekvencí jednou za měsíc. Se zastřiháváním začněte až ve chvíli, kdy jste si jisti, že rostlina dobře zakořenila na svém stanovišti. Pravidelnou údržbou docílíte bohatě rozvětvených rostlin, které se během pár let promění v neprostupnou stěnu.
Živé ploty jsou oblíbeným prostředkem, jak si v husté městské zástavbě dopřát dostatek soukromí. Zelené stěny jsou však organismy, které vyžadují pravidelnou péči, kterou vám oplatí hustým porostem a zdravými větvemi, které vás ochrání před zvědavými pohledy sousedů a kolemjdoucích.