Díra na pracovním trhu prozrazena: Služební auto, flexibilní pracovní doba a výdělek 150 000 Kč měsíčně. Diplom netřeba
Mnoho lidí touží po flexibilním a dobře ohodnoceném zaměstnání. Zvlášť pokud nemáte mnoho zkušeností nebo to nejlepší vzdělání, může být ale někdy obtížné ujasnit si, jaké máte vlastně možnosti. Jednu profesi většina z nás opomíjí, přitom nám může zajistit opravdu skvělé vyhlídky.
V internetových diskusích se velmi často debatuje na téma práce a především výplat. Mnohokrát zaznívá z úst diskutujících například „co bych dal aspoň za třicet tisíc hrubého“. Většinou jsou přesvědčeni, že dosáhnout na průměrnou nebo i vyšší mzdu je záležitostí pro vyvolené. Ve skutečnosti to ale vůbec nemusí být pravda.
Napadlo vás zkusit štěstí jako realitní makléř? Zní to sice trochu vznešeně a složitě, ve skutečnosti je ale tato práce s trochou snahy dost možná to pravé i pro vás.

Kdo se může stát makléřem
V minulosti platilo, že se prodejem nemovitostí mohl živit prakticky kdokoliv. Následkem toho se ale stalo to, že stačilo zajít na živnostenský úřad, zařídit si volnou živnost a začít pracovat. Tím pádem to často dělal opravdu „kdokoliv“ a zdaleka ne každý makléř tak mohl nabídnout skutečně kvalitní služby. Z toho důvodu v roce 2019 došlo k určité regulaci této profese.
V dnešní době tak k výkonu této práce budete potřebovat vázanou živnost. To znamená, že budete muset splnit zákonem stanovené podmínky. V tomto případě je možností, jak je splnit, několik.
Jednou z nich je magisterský titul v ekonomickém, stavebním, právním či podobném oboru. V případě, že patřičné vysokoškolské vzdělání nemáte, nemusíte ale věšet hlavu. Znamená to pro vás pouze to, že budete nejprve muset absolvovat speciální školení zakončené zkouškou způsobilosti. Poté co v ní uspějete již založení vázané živnosti nic nebrání.
V čem toto povolání spočívá
Co všechno vlastně jako realitní makléř budete dělat? Stanete se vlastně průvodcem, který provede zákazníka celým složitým procesem prodeje, nákupu nebo pronájmu nemovitosti. To zahrnuje poměrně širokou paletu činností: Budete organizovat prohlídky, komunikovat s potenciálními zájemci, ale také úřady. Zvládnout budete muset také přípravu smluv, jednání o hypotékách nebo nafocení dotyčné nemovitosti.
Jak už nejspíš tušíte, nutnou podmínkou je být komunikativní. Budete přicházet do styku s velkým množstvím lidí, z nichž zdaleka ne všichni budou milí. Mnoho z nich prodává nemovitost, zatímco celá rodina je rozhádaná, někdo se snaží zbavit vzpomínek spojených s pozůstalostí. Na vás bude s nimi komunikovat sice empaticky, ale zároveň jejich emoce zvládnout „ukočírovat“.

Jak začít
Možnosti, jak s touto profesí začít, jakmile pro ni máte patřičné oprávnění, jsou dvě. První z nich je od začátku pracovat na volné noze. To má výhodu, že jste svým vlastním pánem. Bude to ale znamenat nemalé náklady.
Průměrně totiž doba, než začínající makléř prodá svou první nemovitost, činí zhruba půl roku. Měli byste tedy mít rezervu alespoň na tuto dobu, a to nejen na své životní náklady, ale také výdaje spojené s podnikáním.
Snazší možnost je nastoupit do některé realitní kanceláře. Velkou výhodou je, že pokud se jedná o větší a zavedenou firmu, často vám veškerá školení zajistí sama. Budete mít podporu zkušenějších kolegů, ušetříte peníze za sebepropagaci a mnohdy na vás budou čekat výhody jako třeba služební vůz.
Poslední věcí, která vás nejspíš bude zajímat, je výše výdělku. Na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět. V první řadě nemůžete počítat s klasickou stabilní výplatou, která vám každý měsíc přistane na účtě, protože realitní makléř je standardně živnostník a jeho příjmy jsou tvořeny provizemi.
Většina známých realitních kanceláří nicméně uvádí, že průměrně si jejich makléři vydělají 74 tisíc korun měsíčně. Ti šikovní si můžou vydělat i 150 000 Kč měsíčně, ale záleží na jejich zkušenostech, kontaktech a lokalitě, kde působí. Ve velkých městech, kde jsou ceny nemovitostí vysoké a poptávka silná, se dá na provizích vydělat víc než v menších regionech.
Zdroje: Kwcz.cz, Realitycr.com, Realspectrum.cz, Realitnikariera.cz