Zapomeňte na hnojiva z obchodu. Díky tomuhle domácímu postřiku budou vaše rajčata plodit jako šílená
Pěstování rajčat není tak složité, jak by se mohlo zdát. Stačí dostatek slunce a bude se jim dařit na balkoně i na okenním parapetu. Problém ale nastává, když rajče chytne nějakou chorobu. Jelikož se jedná o náchylné rostlinky, je třeba dostatečná prevence, aby zůstaly zdravé a přinášely chutné plody.
Rajčata, která dnes seženete v obchodních řetězcích, jsou často krásná na pohled, když se do nich ale zakousnete, jejich chuť je plytká, nijaká. Nevěšte hlavu, můžete si rajčata pěstovat sami, a to i když nemáte zahrádku ani prostornou terasu.
Správné pěstování rajčat
Pěstování rajčat vyžaduje dodržení několika základních podmínek. Rajská jablíčka potřebují slunné a teplé stanoviště, ideálně chráněné před deštěm a větrem. K tomu vyžadují dobře propustnou a na živiny bohatou půdu. Důležitá je pravidelná zálivka, a to od kořenů, jelikož zalévání zeshora, přes listy, může způsobit náchylnost k chorobám i praskání plodů.
Pokud nedisponujete zahradou nebo terasou, nevadí. K pěstování rajčat vám postačí balkon nebo i obyčejný okenní parapet. Záleží jen na tom, zda bude mít rostlinka přístup k šesti až osmi hodinám přímého slunečního svitu denně. Proto je umístěte směrem na jih nebo jihozápad. Pokud chcete rajčata umístit na balkon, zajistěte, aby na ně nepršelo a nefoukalo. Pokud totiž při dešti po listech stéká voda, riskujete vznik plísně.
Pro pěstování použijte ideálně samozavlažovací truhlíky nebo velké květináče s průměrem třicet až čtyřicet centimetrů s hloubkou minimálně třicet centimetrů. Ten vystelte zeminou určenou pro pěstování zeleniny nebo substrát smíchaný s kvalitním kompostem. Na balkon a parapet se hodí rajčata, která nerostou příliš do výšky (například třešňová nebo balkonová) a dobře plodí právě i v květináči. Rajčata vysazujte až v polovině května, aby vám nezmrzla, a nezapomeňte je hnojit naší tajnou ingrediencí.

Tajná ingredience, která nic nestojí
Přeslička rolní je odolná vytrvalá bylina, která má vysoký obsah kyseliny křemičité – kolem 10 až 15 procent. Křemík je pro rostliny velmi prospěšný, protože posiluje jejich odolnost proti různým chorobám a škůdcům. Její kořeny sahají hluboko do půdy, díky tomu obsahuje také třísloviny, organické kyseliny a další minerály.
Natrháte ji téměř všude, od nížin až po horské oblasti, jedná se totiž o polní plevel, který se snadno vysemení i v zahradách. Což je pro vás výhodné, jelikož pro ni nemusíte chodit daleko.
Účinky přesličky rolní na rajčata spočívají především v dobré ochraně před houbovými plísněmi. Postřik z přesličky zamezuje šíření chorob, jako je skvrnitost či monilióza. Křemík v postřiku vytváří na rajčeti takový ochranný štít, který zvyšuje jeho odolnost i zdravý růst. Díky postřiku z přesličky budou mít rajčata krásné listy i květy a chutné plody.

Připravte si odvar i přesličkový hnůj
Na postřik z přesličky budete potřebovat sto gramů čerstvé nebo deset gramů sušené přesličky a jeden litr vody. Přesličku zalijte horkou vodou a nechte louhovat 24 hodin. Poté směs přiveďte k varu a zhruba půl hodiny vařte na mírném ohni. Poté sundejte z plotny, sceďte a zřeďte pětinásobkem vody. Část můžete také zamrazit. Zbytek nalijte do rozprašovače. Používejte ráno a večer bohatým postřikem každých sedm dní jako prevenci. Při plísňovém a jiném onemocnění postřik nanášejte každé tři dny.
Přesličkový hnůj připravíte podobně snadno. Jedno kilo čerstvé nebo 150 gramů sušené přesličky rozdrťte ve hmoždíři nebo nasekejte nožem a zalijte deseti litry vody. Nádobu (ne kovovou) umístěte na teplé místo, ale ne přímo pod sluneční paprsky. Každý den promíchejte a nechte odpočívat týden až dva, dokud směs nezačne kvasit a vy neucítíte specifickou vůni. po dokončení zřeďte pětinásobným množstvím vody. Hnůj můžete použít přímo v rámci výsadby nebo přidávat postupně, ideálně kombinujte s přesličkovým postřikem.