Toto místo je pro Čechy něco, co cizinci nikdy nepochopí. Každý ho musí navštívit alespoň 1x v životě
Exotika je to i pro Pražáky. Zatímco cizinec dokáže auru tohoto místa docenit jen stěží, pro lidi z Čech, Moravy a Slezska zůstává něčím, co by měli alespoň jednou v životě stoprocentně vidět. Jen málokomu to ale jednou stačí. Místo je to totiž čarovné, s bohatou historií a dechberoucí přírodou. Vracet se sem budete rádi.
Děvín, Svatý kopeček… říká vám to něco? Nalákáme vás na místo, které si získalo srdce každého Moravana. Svůj výlet můžete začít průzkumem oblasti Dolních Věstonic. Právě tam byly totiž nalezeny významné archeologické objevy, které odhalují, že byla oblast obydlena už za dob lovců mamutů. Právě mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem byla nalezena pověstná Věstonická Venuše, asi deseticentimetrová hliněná soška ženy.
Dolní Věstonice jsou ve světě ale známé i díky objevu záhadného trojhrobu, který je vůbec nejstarší na světě. Ten byl objeven roku 1986 a byly v něm nalezeny tři mrtvoly. To naznačuje, že trojice mohla zemřít ve stejnou dobu, možná byla i rituálně obětována. Těla totiž byla v hrobě uložena v rituálních vzpřímených pozicích a hlavy umrlců byly posmrtně obarveny žlutočerveným okrem. Dvě mrtvoly se dokonce držely za ruce.
Jeden ze tří mužů ovšem vykazoval zvláštní znaky, kterými zamotal hlavu i odborníkům. Jeho kostra totiž působila na první pohled žensky, to kvůli změnám v oblasti pánve nebo nízkému vzrůstu. Jedinec se podle všeho vymykal tehdejším normám.

Úžasná poutní místa
Asi jen sto metrů nad Mikulovem zase najdete Svatý kopeček, odkud si krásně prohlédnete celou Pálavu. Jde o jedno z prvních poutních míst jižní Moravy, krásné oblasti plné romantických hradů, vinic a míst vyzývajících k turistice a toulkám přírodou.
Svatý kopeček je jedním z kopců Pavlovských vrchů a původně se mu říkalo Tanzberg. Byl vyhlášen přírodní i botanickou rezervací, protože na něm roste spousta chráněných druhů rostlin. Nachází se na něm kostel sv. Šebestiána nebo také zvonice a křížová cesta. Na poutní místo můžete vyrazit i vy, třeba abyste na něm rozjímali podobně jako dávní poutníci.
Klenoty Pálavy si nenechte ujít
Chráněná krajinná oblast Pálava má celkovou rozlohu 83 km². Kromě Pavlovských vrchů zahrnuje i Milovický les a táhne se až po státní hranici s Rakouskem. Cizinci si mohou užít krásnou pálavskou přírodu a pohodovou atmosféru, která vyzývá k relaxaci. Pro Čechy je ale tato oblast místem s obrovskou tradicí a historií.
Znáte třeba pověst, která se váže ke zřícenině místního gotického hradu Děvín? V období Velké Moravy tu žila pohanská kněžna Mája, což se ovšem nezamlouvalo křesťanskému knížeti Svatoplukovi. Ten se tak Děvín pokusil dobýt. Silou to nešlo, a tak přislíbil ženám z Májiny družiny ženichy. Ty tak kněžnu opustily… Od té doby se hradu říká Děvičky nebo Dívčí hrady.
Kromě výšlapu na Svatý kopeček, propátrání místa, kde byla z hlíny stvořena Věstonická Venuše, nebo obcházení hradů, na kterých žila česká a moravská knížata, by měl každý Čech zažít také otevřené sklepy. Letos je můžete navštívit v létě, a to průběžně od 27. června do 24. srpna. Každý týden bude mít otevřeno jedno vinařství, kdy se budete moci osobně seznámit přímo s místními vinaři a vyslechnout si, jak své opojné nápoje připravují.

Prozkoumejte okolí
Tím ale rozhodně nekončíme, prozkoumat se totiž rozhodně vyplatí i okolí. V tom najdete třeba zámek Lednice, který je spolu s celým Lednicko-valtickým areálem součástí UNESCO. Navštívit nezapomeňte ani Mikulov. Mikulovský zámek se pyšní tou nejrozsáhlejší tuzemskou expozicí vinařství a vinohradnictví. Milovníky turistiky zase zaujme jeskyně Turold, kde můžete prozkoumat tamní podzemí. Pokud chcete poznat místní historii, zavítejte do Židovské čtvrti nebo na průzkum Dietrichsteinské hrobky.
Zdroje: denik.cz, palava.cz, palava.aopk.gov.cz