Chcete ušetřit peníze za energie a přitom mít doma teplo? Nastavte radiátor na toto číslo
Snad každou zimu si řada lidí láme hlavu nad tím, jak topit tak, aby měli doma teplo, ale zároveň se nemuseli děsit vyúčtování. Klíčem k úspěchu je správně otočit termostatickou hlavicí, která by měla být v každé místnosti nastavená jinak.
Kdo má doma termostat, pro toho je nastavování topení naprosto jednoduché. Jestliže ale topení zapínáte otočením termostatické hlavice, zvolení správného stupně je už poměrně složitější. Málokdo totiž ví, co který stupeň vlastně znamená a na jakou teplotu pak topení místnost vytopí.
Spousta lidí pak tedy pouští topení naplno, když je jim chladno, a pak případně hlavici trochu utáhnou. Takové řešení ovšem není úplně ekonomické a provoz topení vás může vyjít pěkně draho. V ideálním případě by mělo být topení zapnuté stále, avšak na správný stupeň. V každé místnosti je pak nejvhodnější topit jinak.
Stupně na termostatické hlavici
Obecně platí, že puštění topení na jedničku moc tepla nepřinese. Místnost vytopí zhruba jen na 14 až 16 °C. Druhý stupeň je už o něco příjemnější. Ten do místnosti přinese teploty mezi 16 až 20 °C. Nejčastěji pak lidé zapínají topení na trojku, která pokoj vytopí na 20 až 23 °C. Zapnutí topení na čtvrtý stupeň může přinést až 25 °C a nakonec pátý stupeň vyhřeje byt až na 29 °C.

V každé místnosti jinak
Abyste měli doma příjemnou teplotu a zároveň za to nezaplatili majlant, je třeba v každé místnosti otočit hlavicí trochu jinak. Rozhodně platí, že topení na pětku je zcela zbytečné a naprosto nehospodárné. Zapínat topení naplno byste měli jen v případě, kdy chcete byt rychle vytopit.
Nejméně stupňů se vyplatí udržovat na chodbách a v předsíních, kde pochopitelně netrávíte tolik času. Optimální teplota pro tyto prostory je 16 až 18 °C. Platí tedy, že byste měli topení zapínat na jedničku anebo dvojku.
V obývacím pokoji a v kuchyni už je potřeba vyšších teplot, abyste se cítili příjemně. V ideálním případě v těchto místnostech udržujte teplotu okolo 22 °C, čemuž odpovídá otočení termostatickou hlavicí na třetí stupeň. Podobnou teplotu byste pak měli mít i v koupelně.
A nakonec ložnice. V ložnici si každý rád přitopí, protože se bojí, že mu bude v noci zima. Pravda je ale taková, že spaní ve vyšších teplotách není úplně zdravé. Ideální teplota pro kvalitní spánek je mezi 16 až 18 °C. Při ní tělo odpočívá vůbec nejlépe a nehrozí, že byste se uprostřed noci budili s propoceným pyžamem. V ložnici tedy bohatě postačí topení zapnuté na dvojku. Před ulehnutím do postele pak nezapomeňte místnost ještě vyvětrat.

Jak topit přes svátky?
Přes Vánoce mnozí vyrážejí za svými příbuznými a leckdy tak nejsou i několik dní doma. Pak se nabízí otázka, zda po tuto dobu topení úplně vypnout, nebo jej nechat puštěné. Rozhodně je lepší ho udržet v chodu. Ve všech místnostech ho stáhněte na první či druhý stupeň, aby byt či dům kompletně neprochladl. Zároveň je potřeba v místnostech udržovat určitou teplotu i proto, abyste předešli vzniku plísní. Ty se objevují hlavně ve chvíli, kdy v místnostech klesne teplota pod 17 °C, delší dobu se nevětrá a na stěnách začne kondenzovat voda.
Nezapomínejte větrat
Právě i větrání je přes zimu extrémně důležité. Spousta lidí se mu brání, protože se bojí, že otevřeným oknem unikne teplo. To se ale nestane. Tedy pokud nebudete větrat 30 minut. Každou hodinu byste měli otevřít okno alespoň na 5 minut, aby se dovnitř dostal čerstvý vzduch a ven vlhkost, která vzniká při vaření, sušení prádla, ale i v důsledku obyčejného dýchání. Jestliže navíc sdílíte domácnost s někým, kdo zrovna bojuje s chřipkou či nachlazením, měli byste větrat o to častěji, aby se viry a bakterie nedržely ve vzduchu u vás doma.
zdroje: ceskestavby.cz, usetreno.cz, denik.cz