Meteorologové varují před pekelným mordorem: Česko za pár hodin smetou lijáky a teploty jako v říjnu
Schovejte plavky do skříně, po extrémních vedrech ze začátku prázdnin je tady prudká změna počasí. Nesnesitelné tropy střídá studená fronta, která do Česka vpustí chladný a vlhký vzduch od severozápadu. Teploty budou v druhém červencovém týdnu podprůměrné a také výrazněji zaprší, především v severovýchodní části republiky. Podle některých modelů může na některých místech spadnout i více než 200 mm srážek.
Vypadá to, že léto si bere na pár dnů dovolenou. Minimálně druhý červencový týden si plavky nasadí nejspíš jen ti otužilejší. Tropy v Česku a v celé střední Evropě vystřídá v tomto týdnu chladnější počasí a teploty nevyšplhají výš než k 26 °C. Od úterý bude navíc ve východní polovině Česka kvůli tlakové níži z Polska více pršet. Nižší teploty nás budou provázet až do konce pracovního týdne, mnohdy nepřesáhnou ani 20 stupňů. Úhrny srážek se mohou výrazně lišit mezi západem a východem republiky, tedy mezi Čechami a Moravou.

Moravské hory zasáhnou až extrémně intenzivní srážky
Oblačná až zatažená obloha, způsobená v úterý přecházející podružnou studenou frontou ze střední Evropy k jihovýchodu, přinese výrazné deště. Ty potrápí především některé severnější oblasti Moravy. Pršet bude v úterý ráno a dopoledne sice na většině území, na západě bude ale déšť během dne spíše ustávat. Naopak na severovýchodě budou srážky během dne zesilovat a pršet zde bude nejen vytrvale, ale i velmi vydatně. Především pak v noci na středu.
Srážkové modely se rozcházejí
O tom, kde a kolik srážek spadne, bude rozhodovat poloha tlakové níže. Potenciálně nebezpečná situace může nastat v Jeseníkách, kde model ALADIN simuluje extrémně intenzivní srážky. Meteorologové budou předpovědi dále upřesňovat, aktuálně to však vypadá, že za 24 hodin by tady mohlo spadnout až 200 milimetrů vody. Naproti tomu model předpovídá do středečního rána maximálně do 100 milimetrů, a to pouze v Beskydech.
Vytáhněte svetry, „zazimujte“ bazény
Bude chladno, a tak zapomeňte na pár dní na ledové drinky a řádění v bazénech. Úterní teploty se totiž přes den nedostanou ani nad 20 stupňů, v noci klesnou dokonce až k 11 °C. Vát bude západní až jihozápadní vítr, během dne se však bude postupně měnit na severozápadní. Ve středu a ve čtvrtek ovlivní pak počasí u nás tlaková níže z Karpat, která postoupí až nad východní Polsko. Ve středu pak bude v Čechách polojasno až oblačno, ojediněle odpoledne místy přeháňky. Na Moravě a ve Slezsku oblačno až zataženo a místy déšť, který bude na severovýchodě republiky trvalejší a vydatnější. Zatímco nejnižší noční teploty klesnou na některých místech jen k 9 °C, nejvyšší denní dosáhnou k 18 až 22 °C. Na severovýchodě to bude jen kolem 16 °C.

Letní šaty až s koncem týdne
Ve čtvrtek a v pátek už by mělo být převážně polojasno a pršet by mělo jen ojediněle při přechodně zvětšené oblačnosti. Zataženo a déšť bude už jen na severovýchodě, i tam by měly srážky zvolna ustávat. Nejnižší noční teploty ve čtvrtek budou mezi 15 až 11 °C, na západě až 9 °C, nejvyšší denní pak naměříme od 21 až do 25 °C, na východě a severovýchodě jen kolem 18 °C. K večeru bude slábnout i vítr, který bude v nárazech dosahovat okolo 15 metrů za sekundu. Polojasno, postupně až oblačno a místy přeháňky nás čekají s koncem pracovního týdne. Rozpršet by se mohlo na severovýchodě, kde bude jen 19 stupňů. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C.
Předpověď na víkend je zatím nejistá
Modelové výstupy se totiž v tuto chvíli značně rozcházejí. Některé, jako například ECMWF, simulují již převážně polojasné počasí s méně srážkami a teplotami přes 25 °C. Například ICON ale počítá s větší oblačností a četnějšími přeháňkami. Teploty by se podle něj pohybovaly jen kolem 20 °C. Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, později může udeřit ojediněle i bouřka. Na severu a severovýchodě bude ráno a dopoledne deštivo. Nejvyšší denní teploty se o víkendu mohou dostat až k 27 °C.
„Čundry“ a vodácké dovolené v ohrožení?
Pozor by si kvůli očekávanému zvýšenému množství spadených srážek měli dávat vodáci. Průtoky vody v českých řekách jsou sice v porovnání s dlouhodobými hodnotami pro červenec mnohdy až výrazně podprůměrné a dokonce narůstá počet vodních toků, kde meteorologové evidují stav sucha, lokální bouřky ale mohou přinést vrásky na tváři hasičům i rekreantům. Hladiny vodních toků budou sice v příštích dnech jen slabě rozkolísané, pokud ale dorazí intenzivní bouřka, mohou se hladiny jednotlivých toků rozkolísat nebo i stoupat.
Kde si dávat na vodu bacha?
Ostražití by měli být vodáci i rybáři převážně v povodí Odry, horní a dolní Moravy, Bečvy, Dyje a Svratky. Vyloučené není na začátku týdne ani přechodné kolísání nebo dokonce stoupání toků v ostatních povodích na Moravě a v jižních Čechách. A hydrologické předpovědi nevylučují ani překročení 1. stupně povodňové aktivity, které může způsobit i lokální zatopení.