Ženy nabíhají do hobby marketu. Tuhle geniální vychytávku by měla mít doma každá. Stojí jen pár kaček
Ucpaný odpad čas od času potrápí snad každého. Mnozí pak sahají po nejrůznějších prostředcích z drogerie, které sice odtok vyčistí, ale nejsou zrovna ekologické. A nebývají ani nejlevnější. Častý problém lze ale řešit i jinak.
Zná to asi každý. Voda ve dřezu, ve vaně či v umyvadle začne odtékat pomaleji, až nakonec neodtéká vůbec a je jasné, že je ucpaný odtok. Za to mohou v kuchyni hlavně zbytky jídla, v koupelně pak třeba vlasy, zbytky mýdla, kožní mastnota nebo chloupky.
Řada lidí tuto situaci řeší používáním dost agresivních přípravků, které splní svůj účel, rozhodně ale nejsou nijak šetrné k přírodě. A pokud se vám ucpává odpad často, nákup takových prostředků se vám pochopitelně prodraží.
Šetrné způsoby
Ne vždy je nutné ale po takových přípravcích sahat. Jestliže není odpad nějak významně zanesený, může pomoci i obyčejná vroucí voda. Tu jednoduše pomalu nalijte do odpadu a je hotovo. Pravdou je, že tento trik pomůže spíše v případě, kdy je odtok ucpaný například zbytky mýdla či mycích prostředků. Na vlasy a nehty už je ale horká voda poněkud krátká.
V posledních letech se při čištění odpadů stala velmi populární také jedlá soda. A to hlavně v kombinaci s octem a horkou vodou. Tento způsob je navíc ekologický a tedy šetrný k přírodě. Postup je naprosto jednoduchý. Do sifonu nasypte zhruba 50 gramů jedlé sody a přilijte 1 hrnek octa. Následně nechte obě suroviny 15 až 30 minut pracovat a nakonec odpad propláchněte alespoň 1 litrem vroucí vody. Pro ještě lepší výsledek se vyplatí celý postup alespoň dvakrát zopakovat.
V některých případech vám může pomoci i starý známý gumový zvon. Zašpuntujte umyvadlo a napusťte ho teplou vodou. Pak špunt vyndejte a na jeho místo dejte zvon. Chvíli pumpujte a následně zkontrolujte, zda je odpad průchozí.

Skvělá vychytávka
Někdy je ovšem odpad natolik zanesený, že ani jedlá soda s octem nepomůže. Právě v tuhle chvíli se mnozí uchylují k použití chemie. Jde to ale i jinak. Snad v každém hobby marketu seženete spirálu na čištění odpadů známou také jako péro na odpad. Prodává se za cenu okolo 150 korun a má prakticky neomezenou životnost. Je efektivní a funguje naprosto spolehlivě.
Použití spirály je snadné. Stačí ji nejdříve potřít například jarem, aby odpadem snadno procházela, a pak ji natlačit do sifonu. Ideálně co nejdále to půjde. Jakmile narazíte na nějakou překážku, která blokuje odtok vody, začněte spirálou otáčet. Pak už jen pomalu tahejte směrem ven a zase dovnitř, dokud onu překážku neodstraníte.
Spirálou ovšem nikdy neotáčejte nijak agresivně. Hrozí totiž, že by se péro překroutilo a následně byste ji mohli rovnou vyhodit.

Prevence je základ
Vůbec nejlepší pochopitelně je, když takové problémy nemusíte nikdy řešit. Proto je velmi důležitá prevence. Do kuchyňského dřezu, ale také třeba i do umyvadla či sprchy dejte kovové sítko, které zachytí všechno, co by eventuelně mohlo odtok ucpat. Tato sítka pravidelně čistěte.
Pomůže i péče o sifon. I když není zrovna odtok ucpaný, čas od času jej propláchněte horkou vodou anebo třeba již zmíněnou směsí z octa a jedlé sody. Díky tomu udržíte odpad v čistotě a značně snížíte riziko toho, že se ucpe.
Jestliže už máte v umyvadle a dřezu sítko, ale přesto se odpad nezvykle často ucpává, možná je problém v samotném sifonu. Stojí tedy za zvážení, zda by nebylo lepší sifon kompletně vyměnit. Nejde přitom o žádnou nákladnou investici, v hobby marketech jej seženete i za méně než 100 korun.
Zdroje: idnes.cz, denik.cz, ireceptar.cz