České byty jich byly plné a léta na ně sedal prach. Kdo je schoval, může si dnes přijít až na 25 000 Kč
Sběratelství je vášeň a sběratelé jsou schopni zaplatit vysoké částky, aby získali chtěný kousek do své sbírky. A možná právě takový máte doma, aniž byste o tom věděli. Prozradíme, o jaké předměty se jedná a jak se dají zpeněžit.
Starožitnosti, umělecká díla, mince, známky, ale i kartičky s Pokémony nebo hokejisty, pogy a další věci lze shromažďovat do obsáhlých kolekcí, které svým majitelům dělají radost. Někdy se stane, že se z úplně obyčejného předmětu, na který doma sedá prach, stane žádoucí produkt, za něhož si v aukci přijdete k neuvěřitelné částce. Takový progres zažily právě gramofonové desky, které se dnes prodávají až za desítky tisíc.
Historie a výroba vinylů
Pokusy o výrobu zvukového nosiče začaly už v roce 1878, kdy Edison vyrobil fonograf, první přístroj na nahrávání a reprodukci zvuku. Později snaha o odolnější a dlouhotrvající nosič zplodila šelakové desky, ty byly ovšem velmi křehké, navíc kvůli speciálnímu materiálu nedostupné. Proto se hledala další vhodná náhrada. V roce 1948 vydala společnost Columbia Records první sérii vinylových LP, současně Victoria Records začala s deskami podobnými. A právě vinylový materiál umožnil používání systému mikrodrážek, takže byl zvuk čistější než z desek šelakových. Stejně tak dlouho vyrábí desky společnost GZ Media, a. s. v Loděnici u Prahy, která je zároveň největším producentem vinylů na světě.
Při výrobě desky se nejdříve přenese zvukový záznam do fyzické podoby na takzvaný lakový master, což je disk potažený lakem a hliníkem. Do něho se speciálním řezacím nožem vyryjí mikrodrážky obsahující zvukovou informaci. Z lakového masteru se za pomoci galvanizace vytvoří kovová kopie (modernější metody umožňují přenos zvukové informace přímo do kovového disku – tomu se říká Direct Metal Mastering, DMM). Vznikne kovová forma s negativním reliéfem drážek. Polyvinylchlorid, zkráceně vinyl, je ve formě granulí, které je potřeba roztavit. Pod vysokým tlakem se za pomoci kovové formy vtisknou do vinylu drážky zvukového záznamu. Po lisování se nechá deska vychladnout a přebytečné okraje se oříznou. Odřezky se opětovně zpracovávají do podoby granulí.

Popularita gramofonových desek – jak na horské dráze
Popularita vinylových desek zažila své vzestupy i pády. Po uvedení na trh šla jejich produkce prudce nahoru, vinyly se staly hlavním formátem pro domácí poslech hudby, a to až do 70. let. S nástupem nové technologie v podobě kompaktních disků (CD) – v 80. a 90. letech – vinyl začal ztrácet na významu a také na své oblíbenosti. Cédéčka byla lépe přenosná a jejich používání pohodlnější, přesto vinyl zcela nevymizel. Udržoval si svou pozici zejména na klubové scéně, u dýdžejů a sběratelů.
Zhruba v roce 2005 gramofonové desky zaznamenaly výraznou renesanci. Tento comeback je spojován s touhou po autentickém analogovém zvuku i estetice, která vinyly doprovází. Od té doby dochází k reedicím klasických alb, ale i novým vydáním. Vinyl je symbolem retro stylu, zároveň i záruky kvalitního poslechu, jedná se o živé a dynamické médium současné hudební kultury.

Desky, na kterých vyděláte
Nejvíce ceněné jsou hlavně limitované edice, například limitka Labutie piesne (Hammel / Hladík / Varga, 1993) se prodala za 25 000 korun a Box (The Plastic People of the Universe) za 20 000 korun. Vyděláte i na deskách vydaných v malém nákladu a výročních vydáních – Dej mi víc, 30th Anniversary Tribute (Olympic) prodaná za 20 200 korun nebo Lázničky (Tři sestry) za 17 000 korun. Vysokou hodnotu také mají alba s historickým významem, například exilová alba od Karla Kryla, která se prodávají za cenu kolem 16 000 korun. Za vzácné první vydání Neuč vtáka lietať (Richard Müller) kupující zaplatil 17 000 korun.
Prohledejte půdy, sklepy, sbírky rodičů, prarodičů a třeba i vy objevíte vzácný kousek, za který dají sběratelé tisíce. Hodnotu desky si můžete ověřit v obchodech s gramodeskami, prodat pak na Aukru, eBay nebo Discogs.
Nejdražší vinyly na světě
Wu-Tang Clan – Once Upon A Time: Jediný výlisek na světě, 2 mil. dolarů (přes 40 mil. korun)
The Quarrymen – That’ll Be The Day: Pouze několik kopií, historický význam, 150 tisíc liber (4,2 mil. korun)
Beatles – White Album: Limitovaná edice, 790 tisíc dolarů (20 mil. korun)
Elvis Presley – My Happiness: Sběratelský kousek, 300 tisíc dolarů (7,5 mil. korun)
Sex Pistols – God Save the Queen: Singl stažený z trhu, většina kopií zničena, 8 tisíc liber (218 tisíc korun)