Česká verze Mrtvého moře láká půlku Evropy. Koupat se tu by chtěl každý. Až ho uvidíte, pochopíte proč
Věděli jste, že u nás máme vodní plochu, která svými specifiky vzbuzuje zájem i v zahraničí? Česká verze Mrtvého moře láká půlku Evropy. Koupat by se tu chtěl každý. Až ho uvidíte na vlastní oči, pochopíte proč. Jde o naprosto jedinečné jezero, které složením vody nedá spát geologům ani návštěvníkům, kteří ho vyhledávají nejen v létě, ale i v zimě.
Rozměry má úctyhodné. Na šířku měří 240 metrů, na délku 676 metrů. Maximální hloubka dosahuje jen 3,4 metru a vzhled jeho okolí vás přímo vtáhne doprostřed přírody. Téměř zapomenete, že se nacházíte v bezprostřední blízkosti téměř padesátitisícového města.
Jeho vzhled však není tím největším turistickým lákadlem. Tím je speciální složení vody, které jinde v Česku nenajdete. A není divu, je totiž jediným jezerem svého druhu na celém světě. Místní si tohoto místa náležitě považují. V posledních letech proto investovali do oprav a dalších návštěvnicky atraktivních prvků. Pokud nevíte, kde se tohle bezesporu zajímavé jezero nachází, čtěte dál. Může se stát cílem vaší příští dovolené.
Kamencové jezero je světová rarita, která baví i léčí své návštěvníky
Jak už název vypovídá, jezero ležící v Chomutově se vyznačuje vysokým obsahem kamence a také dalších chemických látek, které jsou nevhodné pro život ryb a dalších živočichů. Tím, že se v jezeře prakticky nevyskytují, nežijí zde ani řasy, které vodu znečišťují. Kamencové jezero je proto průzračně čisté. Nevzniklo tu z ničeho nic. Je pravděpodobně výsledkem zatopení bývalého prostoru, kde probíhala těžba kamence. Voda dnes kromě štěpeného kamence obsahuje také železo, draslík, hliník a sírany. Všechny látky dohromady tvoří léčivý elixír, který má prokazatelné účinky na lidské zdraví. Především kamenec je skvělou látkou snižující pocení, dále zmírňuje podráždění pokožky a má mírně svíravé účinky, které se hodí při léčbě žaludečních problémů. Účinky místní vody lidé přirovnávají k té z Mrtvého moře, a možná proto láká půlku Evropy k tomu, aby tuto raritu navštívila.

Kamencové jezero se dlouhodobě potýká s úbytkem vody
Ačkoliv se to může zdát zvláštní, Kamencové jezero nemá na první pohled žádné přirozené přítoky nové vody. Má se za to, že do něj musejí vtékat podzemní prameny, které vodu postupně doplňují, i tak je to ale málo, a jezero se každoročně potýká s vysycháním. Několik let se trochu provizorně a nárazově dopouštěla voda z Podkrušnohorského přivaděče, ovšem řešení nebylo dlouhodobě technicky možné. Město Chomutov, vlastník jezera, proto v loňském roce vybudovalo potrubní systém přivádějící vodu z vodní nádrže Otvice a přivaděče Bílina. Cena projektu byla přibližně 3 miliony korun. Ředění léčivé vody však přináší obavy ohledně množství prospěšných látek, kterými je jezero proslulé. Voda se proto pravidelně odebírá a zkoumá se, zda nedošlo k poklesu léčivých prvků. Pokud by tato situace nastala, provozovatelé by museli zasáhnout dalšími opatřeními.
Letos se mají návštěvníci na co těšit, jezero čeká spousta novinek
Ti, co Kamencové jezero znají, už vědí, jak krásně tu je. Okolní písčité pláže, zalesněné břehy, návštěvnické zázemí a skvělé podmínky k volnočasovému využití každoročně lákají domácí i nové návštěvníky. Město se proto rozhodlo do jezera zainvestovat a zvýšit tak jeho atraktivitu. Trhákem sezóny má být především fotopoint, moderní prvek těšící se stále větší oblibě. K dispozici bude na hlavní pláži a tvoří ho hned tři závěsné houpačky moderního nadčasového designu. Letní dovolená tak dostane nádech jedinečnosti. Fotopoint je možností, jak si vytvořit krásnou vzpomínku na návštěvu Kamencového jezera, kde by se chtěl koupat každý. Město dále zafinancovalo nové sportovní prvky na místních plážích.

Opravy se dotknou i unikátního plovoucího mola
Součástí investic je revitalizace stávajících mol, která lemují jezero po celém obvodu. A mola v Chomutově opravdu umí. V roce 2018 provozovatelé ohromili instalací mírně řečeno velkorysého plovoucího mola, které nemá v Česku obdoby. Tento bezmála 100 metrů dlouhý vodní prvek enormně zvýšil využitelnost léčivé vodní plochy. Jeho součástí je několik malých bazénů, dětský koutek a neskutečný ohromný prostor pro relaxaci a odpočinek. Využívá se také jako startovací místo vodních sportů, které tu jsou jako doma. Lepší plochu na wakeboarding nebo vodní lyžování byste hledali marně. Vždyť Kamencové jezero je jedním z největších u nás.
Kamencové jezero je unikátní přírodní poklad, který si zaslouží náležitou péči a ochranu. Je jen dobře, že se město snaží zvelebovat jeho okolí a dbá na to, aby voda v jezeře byla i nadále takovou světovou raritou, jakou je doposud. Chomutov v jezeře získal silného spojence. Rok co rok ho objevují stále noví návštěvníci, kteří zvyšují výnosy z cestovního ruchu ve městě.
zdroje: chomutovsky.denik.cz, idnes.cz, poznatsvet.cz, lokality.geology.cz, tv.nova.cz