Češi zaplavili hobbymarkety: Objevili jednoduchý trik, jak připravit zahradu na jaro. Teď je ideální čas začít
Zahradničení je v Česku oblíbeným koníčkem řady lidí. Pokud už se také nemůžete dočkat, můžete se na nadcházející sezónu připravit v pohodlí domova a ušetřit si tak dlouhé čekání, než se vám na zahrádce konečně urodí vytoužená zelenina. Jak na to?
Než ze semínka skutečně vzejdou chutné plody, trvá to poměrně dlouhou dobu. Kromě toho existuje řada okolností, které mohou naději na úspěch pořádně zkomplikovat.
Zelenině ale můžeme pomoci a její šance na přežití značně zvýšit. Pokud s přípravou začnete už dnes, nejen, že budete mít dobrý pocit, že se věci daly do pohybu. Vašemu záhonu se navíc v brzké budoucnosti bude dařit výrazně lépe.

K čemu je dobré předpěstování zeleniny?
Tím tajemstvím je předpěstování zeleniny. Řadu druhů totiž můžete ze semínka zasadit do květináče či truhlíku ještě předtím, než nadejde vhodná chvíle umístit je do záhonu. V následujícím textu vám prozradíme, jak si s tím poradit.
Kterých druhů zeleniny se to vlastně týká? Nejčastěji se k tomuto kroku zahrádkáři uchylují v případě paprik, rajčat nebo salátu. Běžné je ale také předpěstovat například dýně, cukety a celou řadu dalších plodin.
Pokud byste to neudělali, museli byste počkat, až bude prohřátá půda a vhodné podmínky pro to, abyste zeleninu mohli vysít přímo do záhonu. V případě některých druhů byste ale poté na úrodu čekali nejspíš marně.
Řiďte se doporučeními z obalu semínek
Řada lidí žije v bytě a zeleninu pěstuje například na chatě, u prarodičů nebo v zahrádkářské kolonii. Doma tak mají jen omezený prostor, který mohou k tomuto účelu využít. Pokud ale máte zimní zahradu nebo balkon, můžete se do toho pustit. V nejhorším případě pak postačí i okenní parapet, který máme doma všichni.
První a možná nejpalčivější otázkou je, kdy přesně která semena vysadit. Nejlépe uděláte, když se podíváte přímo na obal zakoupených semínek – tam se dočtete časové rozmezí, které je pro výsev nejvhodnější. Zda se blížit spíše k dřívější, nebo naopak pozdější variantě, záleží na tom, jak moc vhodné máte pro konkrétní zeleninu podmínky. Čím budou horší, tím později vysévejte.
V obecné rovině pak platí, že v lednu se obvykle začíná s paprikou a celerem, v únoru se vysévají rané odrůdy salátu, kedluben a květáků, lilek nebo brokolice. V březnu je zase ten pravý čas pro rajčata.
Jak na to?
Nejprve semena na den až dva namočte do vody. Díky tomu se nastartují klíčící procesy, což celou operaci značně urychlí. Několikrát za den vodu promíchejte, aby došlo k jejímu okysličení. Můžete ji také průběžně vyměňovat, abyste předešli hnilobným procesům.
Dále budete muset zvolit vhodný substrát. Hodí se takový, který obsahuje co nejméně živin. Kdyby jich totiž rostlinka měla kolem sebe dostatek, nic by ji nenutilo vytvářet silné kořeny. Kvůli tomu by se jí ale v budoucnu mohlo dařit hůře. Ideálně si proto kupte takový, který je přímo určen pro výsev semen a předpěstování.
Využít můžete klasické květináče, ať už hliněné nebo plastové. Zajímavou variantou jsou také kokosové pěstební květináče. Ty jsou vyrobené z přírodního rozložitelného materiálu, a tak je později do hlíny můžeme vložit i s rostlinkou. Poslední variantou jsou poté domácí minipařeniště. Představte si umělohmotné plato na vejce, které je opatřené plastovým průhledným víkem.

Co je dobré udělat před přesazením
Jakmile semena vložíte do substrátu (jak přesně to udělat, se bude lišit u konkrétních druhů, zejména co se týká hloubky umístění), je potřeba jim zejména zajistit vhodné podmínky. Velmi důležitá je správná teplota, která se pohybuje kolem 22–25 °C. Toho dosáhnete pomocí miniskleníku, pokud ho ale nechcete pořizovat, můžete přes květináče natáhnout potravinářskou fólii. Jakmile semena vyklíčí, můžete ji opět odstranit. Květináče umístěte na teplé a slunné místo chráněné před větrem, okenní parapet je proto ideální volbou, pokud specifika konkrétní rostliny neurčují jinak.
Na závěr ještě připojíme jedno doporučení. Než přistoupíte k výsadbě do záhonu, je dobré, aby se rostlinky aklimatizovaly na vnější podmínky. Proto je na několik dní umístěte ven i s květináčem a teprve poté je přesaďte.
Zdroje: Obi.cz, Abecedazahrady.dama.cz, Denik.cz