Češi si doma ve velkém začali pěstovat tuto rostlinu. Funguje jako přírodní klimatizace
Horká léta dokážou pořádně znepříjemnit život, zvlášť pokud nemůžeme vyrazit k vodě, ale musíme trávit čas nejprve v kanceláři a potom v rozpáleném bytě. Kromě instalace větráku nebo klimatizace ale existuje také přirozenější způsob, jak si pomoci k příjemnějšímu klimatu.
Jednou z možností, jak docílit lepšího vzduchu v domácnosti, je pořídit si některé konkrétní pokojové rostliny, které podle odborníků dokážou přirozeně ochlazovat vzduch. Tomuto principu se říká transpirace. Můžeme si to představit jako rostlinné pocení – voda ze substrátu se povrchem listů odpařuje do vzduchu a ochlazuje tak okolí.
Ačkoliv vám to možná připadá jako žhavá novinka, ve skutečnosti je tato metoda lidstvu známá již staletí. Podobně ochlazovali budovy například ve starověké Persii.

Jak to přesně funguje
Je třeba mít realistická očekávání. Rostliny pochopitelně domácí klimatizaci nemohou plně nenahradit, dokážou ale přesto snížit teplotu v uzavřeném prostoru a zvýšit vlhkost vzduchu, což pocitově zlepšuje komfort. Vlhčí vzduch se totiž jeví chladnější a navíc se příjemněji dýchá. Jako bonus získáme estetický doplněk, který z našeho bytu udělá zelenou oázu.
Důležité je také vědět, zda se tato metoda hodí právě pro náš byt. Zvlášť některé panelové domy totiž bývají poměrně vlhké a příliš mnoho rostlin by tak mohlo vlhkost zvýšit až přes míru. Řiďte se proto vašimi individuálními podmínkami.
Nejlepší chladicí rostliny do bytu
První rostlinou, kterou rozhodně můžeme doporučit, je chrysalidokarpus nažloutlý neboli Dypsis lutescens. Ta má jemné větvičky a také velké množství malých lístků, což znamená hodně prostoru pro odpařování vody. Potřebuje dostatek světla a zálivky.
Oblíbený je také fíkus benjamín nebo gumovník. Výhodou těchto rostlin jsou veliké listy. Pokud je budete pravidelně rosit, transpirace u nich bude velmi intenzivní. V případě panelového domu ale zvažte, jaká je výchozí vlhkost v bytě.
Toulcovka neboli Spathiphyllum je velmi krásná rostlina. Pokud se o ni budete dobře starat, může dorůst do velmi košatého trsu listů a její bílé květy jsou skutečně nádherné. Kromě toho, že dovede ochladit vzduch, je její velkou výhodou také to, že jí nevadí pobyt ve stínu. Díky tomu se jí bude dařit třeba i v koupelně.

Jak znásobit účinek na maximum?
První pravidlo je vlastně naprosto jednoduché. Čím více rostlin bude, tím příjemnější klima společně dovedou vytvořit. Nejenže prostor ochladí, ale také vzduch mohou vyčistit, což zvlášť ve městech rozhodně přijde vhod. Nezbytné je také dostatečné zalévání. Hodí se také velké květináče, protože je možné je vodou prolít více intenzivně.
Pokud se jedná o rostliny, které je nutné čas od času stříhat, aby zcela nepřevzaly vládu nad vaším domovem, nedělejte to v létě. Čím více listů budou mít, tím větší bude jejich plocha, skrze kterou může docházet ke transpiraci.
Pokud vám to stále ještě není dost, můžete vlhkosti významně pomoci například bytovou fontánkou, ozdobnou mísou s vodou a plovoucími svíčkami nebo podobnými dekoracemi. V tomto ohledu se opravdu fantazii meze nekladou.
Některé rostliny sice mohou být větší investice, na druhou stranu plní estetickou i praktickou funkci zároveň. Pohled do zeleně, ať už za oknem, nebo přímo v bytě, navíc působí doslova blahodárně na lidskou psychiku. Kvalitě svého života tak rozhodně prospějete.
Metodou transpirace se věda zabývá již nějakou dobu. Například NASA tento jev zkoumá přibližně od 80. let. Ukázalo se například, že jeden průměrný strom takto dokáže vyprodukovat až stovky litrů vody denně. Je tak zřejmé, že se právě transpirace v budoucnu může stát velmi důležitým mechanismem k zajištění vody.