Češi se zbavují chalup v zapadákovech. Tady koupí za stejnou cenu vilu s výhledem na moře
Zatímco ještě před pár lety byla snem každého Čecha žijícího ve městě chalupa nebo chata někde mimo civilizaci, kvůli neukočírovatelným cenám nemovitostí si o ní dnes mohou nechat jen zdát. Situace se výrazně změnila a v kurzu jsou zcela jiné lokality, ve kterých pořídíte nemovitost za stejnou cenu, nebo o dost levněji.
Odlehlý pozemek s věcným břemenem bez kanalizace, elektřiny a vody a na něm polorozpadlá chajda před rekonstrukcí – to vše za několik milionů korun. Zoufalí Češi těmto extrémním podmínkám ještě donedávna podléhali, teď už otevřeli oči a přemýšlí jinak.
Trend českých chalup a chat je na ústupu
V minulosti byly chalupy a chaty se zahrádkami neodmyslitelnou součástí typického českého života. Víkendům mimo město plným pohody, zahradničení a výletování ale pomalu odzvonilo. Změny na realitním trhu mají vliv na náš životní styl.
V posledních letech u nás došlo k prudkému nárůstu cen všeho, co jde, ale neuvěřitelný skok zažily hlavně nemovitosti. To samozřejmě odrazuje zájemce o koupi, zejména mladší generace, které ztěží dosáhnou na hypotéku a když už se jim to podaří, nedostanou zdaleka tolik, kolik by bylo potřeba. Situaci na trhu prodejci využívají a „zbavují“ se kdejaké chatrče, za kterou chtějí majlant. Když zabrousíte na inzerci nabízených chalup a chat, nestačíte se divit. Vážně se ceny chat s rozlohou 100 m² a pozemkem 400 m² vyšplhaly na 5,5 milionu korun? Co na to česká peněženka?
Možná právě kvůli vysokým cenám je chalupaření na ústupu. Údržba chaty a zahrady stojí další peníze i čas a mnoho Čechů za tento drahý koníček už nechce platit a volí jinou formu rekreace.

Chata, nebo malý byt u moře?
Za cenu, za kterou v tuzemsku pořídíte často nedostatečně vybavenou chajdu, můžete v oblíbených evropských destinacích pořídit byt, dokonce vilu. Čechům se líbí ve Středomoří, kde jsou ceny nemovitostí ještě v pořádku, moderní je například Itálie nebo Španělsko, kam se uchylují hlavně milovníci slunce, skvělého jídla a ti se zájmem o aktivní odpočinek. Co Čechy láká k moři? Změna prostředí člověku prospěje. U nás moře nemáme a užívat si mořský vzduch je pro mnoho z nás lepší, než se o po náročném pracovním týdnu lopotit mezi záhony. Důležitým faktorem, který v tomto případě hraje hlavní roli, je poměr cena-výkon. Vyberte si sami: atraktivní a pohodlné bydlení u moře, nebo suchý záchod a komáři na pozemku s polorozpadlou chatou (a to za stejnou cenu)?
A právě s tím souvisí posun v českém myšlení. Chalupy a víkendové domky v zapadlých oblastech se pomalu stávají minulostí. Místo toho se rodí touha žít jinak – a proč ne, když už to stojí stejné peníze. Dřív byla vila u moře pro většinu Čechů jen těžko dosažitelným snem, ale díky častějším home officům, lepší infrastruktuře a hlavně aktuální situaci na trhu s nemovitostmi se snadno může stát realitou.

Realita realit ve středomoří
Pořízení realit v Itálii nebo Španělsku představuje zajímavou investici. Nemovitost si můžete nechat jako takovou lepší víkendovou chalupu. V případě, že se tam na nějakou dobu nechystáte, nechte byt či vilu vydělávat – pronajmout jí můžete například během letní sezóny, která vám zaručí obsazenost.
„Konkrétně ve Španělsku působí několik firem, které se zaměřují výhradně na českou klientelu, a veškerý servis je v češtině. My dokážeme pomoci s výběrem vhodné lokality a nemovitosti a dohlížíme, aby nákup proběhl v pořádku,“ vysvětluje realitní agentka z realitní firmy zaměřující se na nemovitosti v zahraničí.
Provoz takových nemovitostí vás s největší pravděpodobností zarazí. Vyjde na překvapivě malou částku, něco okolo 30 tisíc ročně za energie, daně atd. Pokud ale budete prostor pronajímat často, budete potřebovat někoho, kdo se vám o všechno postará, uklidí, převlékne postele, poseká trávu – v tomto případě počítejte s tím, že se výdaje vyšplhají vcelku markantně.
Průměrné ceny nemovitostí v Itálii se pohybují kolem 2,1 tisíc eur/m² a ve Španělsku 2,5 až 2,6 tisíc eur/m². To znamená, že za byt 2+1 o rozměrech zhruba 60 m² zaplatíte něco mezi 3 až 3,7 miliony korun. Záleží ovšem na konkrétní lokalitě – ve velkých městech, například v Barceloně, jsou ceny výrazně vyšší – 5 až 7 tisíc eur/m². Připravte se, že v populárních oblastech jako je Toskánsko, Lombardie, Costa Blanca s Costa del Sol také narazíte na vyšší ceny.