Češi se pyšní Staroměstským náměstím, ale že máme daleko hezčí, jim uniká. Turisté tu stojí v němém úžasu
Staroměstské náměstí v Praze je asi nejznámějším náměstím u nás. Jeho výstavba začala už hluboko ve středověku, konkrétně ve 12. století. To ho řadí mezi nejstarší místa, která lidé začali na území Prahy zastavovat. Je domovem hned několika unikátních kulturních památek. Tou nejvýznamnější je Staroměstská radnice s astronomickým orlojem, následuje gotický kostel Matky Boží před Týnem a také novější kostel sv. Mikuláše pocházející z 18. století řadící se k nejhezčím pražským barokním stavbám.
Naše země však oplývá velkou spoustou zajímavých náměstí, a ačkoliv je „Staromák“ v mnoha ohledech jedinečný, dokážou se mu vyrovnat i některá jiná česká náměstí, dříve označovaná jako rynky. Kulturně a historicky hodnotné náměstí, které obdivují všichni, kteří ho navštíví, se nachází v Královéhradeckém kraji, v pohádkovém šestnáctitisícovém městě, odkud je jen kousek do Českého ráje.
Valdštejnovo náměstí v Jičíně
Hlavní náměstí v Jičíně zvané Valdštejnovo stojí v centru místní památkové rezervace. Pyšní se obdélníkovým půdorysem a unikátním vzhledem domů lemujících ho po všech stranách. Součástí všech staveb je podloubí, které celé náměstí lemuje pěkně kolem dokola. A takové náměstí abyste v Evropě, ale i ve světě, pohledali.
V průběhu dlouhých staletí bylo náměstí místem setkávání, trhů a také kulturních a politických událostí. Při založení města před rokem 1300 tu stály domy dřevěné, ty se však postupně opravovaly, přestavovaly a měnily vzhled. Nejvýznamnější rekonstrukci zažilo náměstí i domy za vlády Albrechta z Valdštejna, který se zasadil o jejich renesanční podobu tak, jak ji známe dnes. A byl to právě tento šlechtic, podle kterého se náměstí jmenuje, a to právem. Valdštejn, který město získal do držení v roce 1624, se postaral o to, aby se stalo sídlem evropského významu. A nebylo to jen tak, na Albrechta z Valdštejna totiž čekalo městečko bez většího významu, jehož náměstí doposud lemují staré dřevěné domy nepříliš dobrého stavu.

Významné stavby, které krášlí náměstí dodnes
Velmi majestátní budovou je Valdštejnský zámek, který elegantně navazuje na další měšťanské domy podél náměstí. Zatímco dříve v něm sídlila šlechtická rodina, dnes slouží potřebám místní umělecké školy, informačního centra a také kulturním akcím. Budova zámku je velmi dominantní a zabírá téměř polovinu jedné strany náměstí.
Oku žádného turisty neunikne velmi robustní a nepřehlédnutelná Valdická brána, která se jako maják tyčí vysoko nad ostatní domy do výšky 52 metrů. Brána je pozůstatkem původního městského opevnění a dnes je vstupní branou Valdštejnova náměstí. Její součástí je vyhlídka, z níž je po vystoupání 156 schodů úžasný výhled do širokého okolí.

Valdštejnovo náměstí je domovem hned dvou architektonicky zajímavých kašen. Jedné z nich se říká Korunovační, ta druhá je označována jako kašna se sochou Amfitrité. Uprostřed náměstí stojí Mariánský sloup, který je tradiční stavbou mnohých náměstí v naší republice. Některé z měšťanských domů se pyšní zajímavou historií. Sídlila tu radnice, masné krámy, pivovar nebo Valdštejnská mincovna. Právě její historii se od roku 2020 snaží přiblížit muzeum a mincovna, které se otevřely pro veřejnost v jednom ze starobylých domů.
Po prohlédnutí náměstí se můžete vydat na příjemnou procházku do bývalého letohrádku zvaného Valdštejnská lodžie. Cestu k němu lemuje lipová alej a nachází se přibližně 2 km za hranicemi města. Dnes tento unikátní barokní skvost hostí kulturní akce nebo pohádkové svatební obřady. Jičínu se přezdívá pohádkové město, a i když je toto přízvisko spjaté především s příběhem loupežníka Rumcajse, i bez toho se ve městě díky krásné architektuře a prostředí cítíte jako v pohádce.
zdroje: jicin.org, albrechtzvaldstejna.cz, kudyznudy.cz