Češi objevili trik jak ušetřit při tankování. Funguje na všech čerpacích stanicích
Čtyřicet korun za litr benzínu dnes už nikoho nepřekvapí. Zatímco většina řidičů se s vysokými cenami smířila, ti pozornější si všimli, že ceny na pumpách se během dne pravidelně mění. A rozdíly to nejsou malé.
Pokud chcete ušetřit na pohonných hmotách, není důležité jen to, kde tankujete, ale také kdy. Existují totiž denní doby, kdy je tankování výhodnější, a naopak chvíle, kdy se příliš nevyplatí. Ceny paliva na čerpacích stanicích během dne kolísají, a i když to může vypadat jako náhoda, není to tak. Na většině čerpacích stanic se ceny benzínu i nafty mění několikrát za den a vyšší bývají v době, kdy je nejvyšší poptávka, tedy například ráno, když lidé vyrážejí do práce, nebo odpoledne při návratu domů. Naopak v pozdějších večerních hodinách ceny klesají. Když víte, kdy se vyplatí zajet k pumpě, můžete na tom dost ušetřit.

Více benzínu ráno nedostanete
Kolem cen paliva koluje spousta domněnek a mýtů. Například to, že prémiové benzíny nebo nafty s vyšším oktanovým číslem snižují spotřebu a zlepšují výkon. Pravda je ale taková, že u běžného auta si žádného rozdílu nevšimnete. Pokud neřídíte auto s výkonným motorem, jediné co se změní, bude částka na účtence. Někteří řidiči věří, že když natankují ráno, dostanou víc paliva, protože je vzduch chladnější a palivo hustší. Zní to logicky, ale pravda to není. Palivo na čerpacích stanicích se skladuje v podzemních nádržích, kde má po celý den téměř stejnou teplotu. Navíc moderní technologie na čerpacích stanicích měří přesně a díky moderním čerpacím systémům vždy dostanete přesné množství, za které zaplatíte, bez ohledu na to, jestli tankujete ráno, odpoledne, nebo večer. Takže denní doba v tomhle případě nehraje žádnou roli.
Kdy je nejlepší tankovat?
I když denní doba nemá vliv na množství paliva, které dostanete, může mít vliv na jeho cenu. Ceny paliva totiž během dne kolísají a nejvyšší jsou v době, kdy je na čerpacích stanicích největší provoz. Je to z toho důvodu, že pumpaři dobře vědí, že ve špičce řidiči natankují bez ohledu na cenu. Naopak v méně rušných časech, například ráno nebo pozdě večer, ceny snižují, aby tím přilákali více zákazníků. Německý autoklub ADAC dlouhodobě sledoval 14 000 čerpacích stanic a zjistil, kdy se tankování nejméně vyplatí. Největší frmol bývá mezi 6. a 9. hodinou ráno, v době kdy lidé míří do práce. Další rušné období nastává mezi 12. a 14. hodinou, kdy řidiči často tankují cestou na oběd. Třetí špička přichází mezi 17. a 18. hodinou, kdy se všichni vracejí domů. Podle ADAC je tedy nejlepší tankovat mezi 19. a 21. hodinou, protože v tuto doby bývají ceny nejnižší. Autoklub také dodal, že praxe v jiných zemích Evropy nebude podstatně jiná. Mnohé čerpací stanice dnes totiž používají chytré algoritmy, které ceny přizpůsobují poptávce, aby tím maximalizovaly zisky. A chování řidičů v Německu a Česku je v tomto ohledu hodně podobné.

Jak jednoduše snížit spotřebu
Správné načasování tankování ale není jediný způsob, jak za palivo ušetřit. Hodně záleží i na tom, jak jezdíte a v jakém stavu máte auto. Pokud budete jezdit plynule, předvídat a brzdit motorem, spotřeba paliva půjde dolů. Další častý problém jsou podhuštěné pneumatiky. Stačí přitom zkontrolovat tlak jednou za měsíc, zabere to jen chvíli a spotřeba může o dost klesnout. Podívejte se také do kufru, jestli tam nevozíte tam zbytečnosti. Každých 50 kilogramů navíc zvyšuje spotřebu přibližně o 2 %.
Zdroj: Autoforum.cz, Portál řidiče, Techsvět