Češi navštěvují slavné památky, ale přehlížejí tuto: Je považována za jednu z nejkrásnějších v Evropě
Češi rádi objevují slavné památky, a přesto jedna z nejkrásnějších renesančních staveb Evropy zůstává často opomíjena. Pojďte se s námi vydat na zámek, který je zapsaný na seznamu UNESCO a ohromí vás nejen svou architekturou, ale i příběhy, které se za jeho zdmi odehrávaly. Protože tohle je místo, kam by měl zavítat každý, kdo má rád historii, umění nebo jen hledá inspirativní zážitek.
Jesliže rádi poznáváte hrady a zámky a ještě jste nebyli v Litomyšli, možná byste si návštěvu měli naplánovat třeba na letošní rok. A proč jet zrovna sem? Je to především kvůli místnímu zámku. Ten se hrdě tyčí nad městem a nabízí jedinečnou podívanou na renesanční architekturu střední Evropy. Postaven byl v letech 1568–1581 na zakázku nejvyššího kancléře Království českého Vratislava z Pernštějna jako dar jeho španělské manželce Marii Manrique de Lara. Jeho fasáda je pokryta osmi tisíci sgrafitovými motivy, z nichž každý je originál, žádný z obdélníčků se neopakuje. Opakuje se pouze obrázek klíče, který lze při velké pečlivosti nalézt celkem třikrát.

Historie zámku plná dramat
Zámek zažil staletí plná dramat. Počínaje láskou Vratislava a Marie, přes požár v roce 1775 až po klasicistní úpravy, které daly vzniknout unikátnímu rodinnému divadlu. Ačkoliv by se mohlo zdát, že tento renesanční klenot bude dnes už jen historickým artefaktem, opak je pravdou. Prohlídky vás provedou několika epochami, od Valdštejnů po Thurn-Taxise, a vy tak budete moci být v každém pokoji součástí jejich vlastního příběhu.
Divadlo, jaké jinde neuvidíte
Máte rádi divadlo? Pak si zamilujete zdejší rodinné klasicistní divadlo z roku 1797. Jeho původní kulisy vytvořené vídeňským malířem Josefem Platzerem jsou díky autentické jevištní technice opravdovým klenotem. Takových divadel v Evropě mnoho nenajdete, kromě Litomyšle pouze čtyři další. Mimochodem, právě zde natáčel Miloš Forman svůj slavný film Amadeus. Režisér pak věnoval zámku lustr, který váží přes 300 kilogramů.
A jak takové divadlo vypadalo? Divadelní soubor tvořila především šlechta a na lavicích před jevištěm se scházeli především měšťané, zaměstnanci zámku a zřídka i poddaní, byl však stanoven zasedací pořádek. Poddaní seděli zcela vzadu a moc toho neviděli kvůli sloupům bránícím ve výhledu. Představení ani moc nerozuměli, protože bylo nazkoušeno v němčině a ve francouzštině. Takže divadlo si asi moc neužili, ale poctou jim byla možnost být spolu s hraběcí rodinou. Další zajímavostí byly dvě podlouhlé lavice po stranách sálu určené kominíkům. Protože se během představení používalo hodně svíček, hrozilo nebezpečí požáru. Kominíci měli u sebe kožené měchy naplněné vodou, aby mohli hasit případný požár.

Co vás čeká na prohlídkách
Litomyšlský zámek nabízí hned několik okruhů. Trasa „Zámek za Valdštejnů“ vás zavede do soukromých pokojů hraběcí rodiny a okouzlí vás interiéry plnými původního nábytku, obrazů a skla. Zlatým hřebem této prohlídky je již zmíněné divadlo. Naopak trasa „Zámek za Thurn-Taxisů“ vás přenese do doby, kdy zámek hostil samotného císaře Františka Josefa I. a arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este. Pokoje jsou zde plné rodových předmětů a zdobí je fresky malíře Dominika Dvořáka. A pokud hledáte něco navíc, nezapomeňte na výhled z renesanční věže. Po zdolání 175 schodů budete odměněni pohledem na celý zámecký areál a okolní krajinu. Už jen kvůli tomu se vyplatí trochu zadýchat! „Myslím si, že jsme národ milovníků věží a rozhleden, otevřít tuto nepřístupnou část zámku se nabízelo. Pravdou je, že návštěvníci o ní mnohdy ani nevěděli, protože tato strana zámku se fotí méně,“ dodává kastelán Petr Weiss v pořadu Výlety českého rozhlasu.
Litomyšl a UNESCO
Zámek byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1999, a právem. Jeho architektonická celistvost, dochované hospodářské budovy a zámecká zahrada jsou dokonalým příkladem středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. Navíc, zámecký areál je bezbariérový a díky haptickým plánům si jej mohou vychutnat i nevidomí návštěvníci. „Mezi bezbariérové objekty se od 1. června 2024 zařadil i zámek Litomyšl, kde byla zbudována plošina, která umožňuje přístupnost expozic v patrech i pro osoby s omezenou pohyblivostí,” je uvedeno na oficiálních stránkách zámku. Litomyšlský zámek ale není jen o historii a architektuře. Je to místo, které žije. Každoročně hostí festival Smetanova Litomyšl, kde se hudba prolíná s kouzlem zámeckých kulis. A co teprve nová koncertní síň, která by měla být otevřena v roce 2025! Zámek také nabízí možnost svateb, koncertů na objednávku nebo zimních prohlídek.
Takže až příště budete plánovat výlet, vyrazte do Litomyšle. Tento zámek vám ukáže, že skutečné poklady máme přímo pod nosem – stačí si jich jen všimnout. A kdo ví, třeba se i vy zamilujete do příběhů, které tento renesanční skvost vypráví.