Češi našli způsob, jak se zbavit klíšťat na zahradách. Této rostliny se škůdci bojí víc než pesticidů
Rok se s rokem sešel a venku je opět krásné jaro. Jenže teplé měsíce nepřinášejí pouze radosti, ale také určité strasti. Znovu se například budeme muset vypořádávat s obtížnými živočichy. Mezi nejnebezpečnější patří klíšťata. Těch se lze na druhou stranu zbavit přírodní cestou.
Klíšťata jsou často řazena mezi obtížný hmyz, nicméně spočítáte-li jim počet nohou, rozhodně vám nevyjde číslo šest. Proč že na tom vlastně záleží? Inu, hmyz je třída živočichů, kteří mají tři páry nohou. Klíště proto do této skupiny nepatří. Kam ho tedy zařadit? Možná vás to překvapí, ale stejně jako další roztoči patří mezi pavoukovce. Je tedy příbuzné pavoukům (a sekáčům, kteří ve skutečnosti pavouky nejsou). V každém případě se jedná o nebezpečné živočichy, kterých se však lze na zahradách poměrně účinně zbavit. Ptáte se jak?

Klíšťata nenávidí vůni máty
Mnozí z nás milují vůni máty, nicméně ne každý živočich ji ocení. Zatímco tato bylinka z čeledi hluchavkovitých některé organismy přitahuje, taková klíšťata ji určitě neocení. Její specifické aroma, které způsobují vonné silice, totiž skutečně nesnášejí. Pokud tedy chcete omezit výskyt těchto drobných, ale o to nebezpečnějších živočichů na své zahradě, můžete zkusit letos vysít právě mátu peprnou. Nemusíte ji navíc vysívat pouze kvůli klíšťatům, ale po ruce budete mít její čerstvé listy, které lze využít v různých receptech, a to např. na letní osvěžující nápoje.
Jak mátu pěstovat?
Máta má ráda vlhko, takže vyžaduje dostatečný přísun vody. Neměla by být také umístěna na přímém slunci, ale upřednostňuje spíš polostinná stanoviště. Měli byste ji rovněž chránit před větrem. Rostlince vyhovuje dobře propustná zemina. Ovšem pozor! Máta se někdy až příliš rychle rozrůstá, takže byste její růst měli udržovat pod kontrolou. Pokud ne, tak se namísto přirozené bariéry proti klíšťatům, ale třeba také mravencům nebo komárům, může stát sama problémem.

Další rostliny, jež klíšťata nesnáší
Máta není jedinou rostlinkou, kterou klíšťata na zahradě při své aktivitě dvakrát neocení. Existují i další zástupci rostlinné říše, jež vám můžeme doporučit. Co tedy ještě letos vysít či vysadit?
- Pelyněk – intenzivní vůně této rostlinky klíšťata rovněž na zahradu lákat nebude. Navíc roste i na chudých půdách, takže ji můžete umístit tam, kde se jiným bylinám tolik dařit nebude.
- Rozmarýn – další rostlina, jež je dlouhodobě využívána proti klíšťatům. Dokonce se vyskytuje v receptech na repelenty proti těmto živočichům. Někdy společně s mátou, jindy s levandulí.
- Levandule – klíšťatům tato bylina rovněž nevoní. Ostatně oblíbená není ani u komárů.
- Tymián – někoho možná překvapí, že tymián je jiný název pro mateřídoušku. Každopádně obsahuje sloučeniny, které si klíšťata nezamilovala. Právě naopak!
- Česnek – zelenina, která je zdravá, ovšem po její konzumaci můžete poněkud odpuzovat osoby ve svém okolí. Může za to její nelibé aroma. To se ostatně nelíbí ani klíšťatům.
Proč jsou klíšťata nebezpečná?
Nenasáté klíště obecné sice neměří ani půl centimetru, ale přesto jde o velmi nebezpečného živočicha. Přenáší totiž závažná infekční onemocnění, mezi která patří především klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Obě tyto choroby mohou skončit trvalým poškozením zdraví. V některých případech dokonce končí fatálně. Klíšťata ostatně patří mezi největší zvířecí zabijáky v České republice. Lymeská borelióza je přitom o to nebezpečnější, že proti ní doposud neexistuje očkování.
Mohlo by vás zajímat: Klíšťata mají něco společné s komáry a skutečně nemáme na mysli jejich otravnost. V obou případech totiž sají krev pouze samice. Samci se naopak živí čistě rostlinnou stravou, a to mízou rostlin, resp. květovým nektarem.
Zdroje: flowee.cz, iDnes.cz, medium.seznam.cz, iRozhlas.cz