Češi hlásí noční šoky: Tihle vetřelci se teď množí jako šílení. Vylezou jakmile zhasnete. Je třeba jednat
Tenhle otravný hmyz miluje vlhko a tmu, ale také cukr a škroby. S gustem si pochutná na papíru, těstovinách či kusu látky, nepohrdne ale ani odumřelými kožními buňkami. Jen málokdo si asi dovede představit soužití s takovými nájemníky. Objeví se nečekaně, zbavit se jich je složitější. Nepodceňujte prevenci v podobě důkladného úklidu. A pokud už se u vás objeví, okamžitě je zlikvidujte.
Kde se, ksakru, pořád berou? Napadne vás nejspíš při pohledu na podlahu v koupelně nebo pod skříňkou s kuchyňským dřezem, kde se ve spárách hemží drobná tělíčka obsypaná nožičkami. Otravný hmyz umí pořádně znepříjemnit život v domácnosti, a to nejen těm, kteří z něj mají fóbii. I když tento členovec z třídy hmyzu není člověku vyloženě nebezpečný, přesto s ním sdílet svůj domov chce rozhodně jen málokdo. Tvarem svého těla připomíná rybu a dokonce je stejně jako ona pokrytý drobnými stříbřitými šupinkami. I díky tomu si tento hmyz vysloužil svůj název.

Libují si ve vlhku a tmě
Mlují vlhké tmavé a navíc i teplé prostory, v tomto případě koupelny, sklepy, toalety, spíže, chodby či vlhčí kuchyňská zátiší. Objeví se zničehonic, zbavit se jich už je ovšem horší. Jakmile se setmí, vylézají ze spár a drobných děr ve zdech, o kterých jste až dosud neměli nejmenší tušení. Stačí večer zhasnout a při noční návštěvě WC vás může potkat nečekaný šok. Navíc se tihle vetřelci množí v tomto období jako šílení. A co víc? Můžete se na ně narazit dokonce i v luxusním hotelu, kancelářích nebo wellness, kam si vyrazíte na relaxační víkend s partnerem. Objevit se ale mohou i ve sterilním prostředí, jako jsou nemocnice a další zdravotnická zařízení. Máte také zkušenosti s nepříjemným hmyzem, jehož název je rybenka domácí? A víte, jak se jej jednou provždy zbavit?
Nevítaný bezkřídlý host
Rybenka domácí je jedním z nejčastějších škůdců v domácnostech. Jestli se o nějakém hmyzu dá říci, že je to kosmopolita, pak jsou to právě rybenky, vyskytují se totiž všude po celém světě. Abychom rybenkám „nenasazovali jen psí hlavu“, v domácnosti mohou být dokonce i prospěšné. Živí se totiž roztoči z domácího prachu. Ovšem množí se tak rychle, že ani tento bonus vám zřejmě nebude po chuti, pokud se ve znečištěných prostorách vašeho bytu objeví. Jejich meníčko je totiž tak pestré, že se mohou pustit dokonce i do vašich oblíbených rodinných fotografií, pochutnat si na vaší nejmilejší knížce nebo záclonách či krajkovém ubrusu po babičce. Rybenky sice neštípou, nekoušou a nepřenášejí ani zákeřné choroby jako jiné druhy hmyzu, přesto se raději ve vlastním zájmu preventivně zaměřte na perfektní úklid.
Zbavte se jich jednou provždy
Výrazně snížit výskyt rybenek může už jenom pravidelné čištění podlahy v koupelně a na toaletě, utírání povrchů, vysávání koberců a odstraňování potenciálních zdrojů potravy jako jsou třeba drobky. Stejně tak je velmi důležité pravidelně větrat a udržovat nízkou vlhkost. Nejlepší prevencí je totiž sucho. Zalepte všechny díry, kterými se k vám mohou rybenky dostat, zaměřte se přitom na každý kout.

Rybenky odpuzují některé vůně
Nastražte na rybenky jednoduché, ale důmyslné pastičky. Tento hmyz nesnáší některé vůně, například citrusové či vanilku. Vanilkový lusk nasekejte nadrobno a ucpěte jím všechny dírky, kterými by do vaší domácnosti mohl proniknout. Stejný efekt má i citron nebo levandule. Můžete využít i esenciální oleje. Na otravný hmyz platí ale i obyčejná brambora.
Nastrouhejte bramboru a bude klid
Stačí ji nastrouhat a rozmístit na plastových nebo papírových podložkách do míst, kde se otravný hmyz nejčastěji objevuje. Past na rybenky vyrobíte i ze směsi melasy a octa, které smícháte v poměru 1:2. Výborně zabírá i past z boraxu a moučkového cukru, které promícháte v poměru 1:1. V obou případech se rybenky nalepí a vy ráno obsypanou pastičku jednoduše vyhodíte do odpadu.
Zdroje: modernizahrada.com, hobbio.cz, ireceptar.cz