Češi dávají sbohem kolům: Tento trend roku 2025 slibuje víkendy plné zážitků, o kterých se vám ani nesnilo
Cyklistika je sice oblíbenou víkendovou aktivitou, ale není zdaleka jedinou volbou. Ti, které kolo nebaví nebo na něm nemohou ze zdravotních důvodů jezdit, se výletů do přírody vzdávat rozhodně nemusejí. Nudnou turistiku mohou vyměnit za tuto aktivitu, která zabaví celou rodinu včetně dětí.
Češi mají rádi nejrůznější outdoorové aktivity, možná vám však přijde klasická turistika nudná nebo nemáte dostatek financí na to, abyste si pořídili kvalitní cyklistickou či lyžařskou výbavu. Třeba naopak hledáte jen nějakou tu inspiraci k tomu, abyste měli důvod častěji vyrazit do přírody. Máme pro vás ideální tip na činnost, která vás chytne a jen tak nepustí.
Geocaching je venkovní hra, během které lidé hledají speciální schránky, takzvané kešky, které jsou ukryty na nejrůznějších místech. Ty mohou být schované ve městech, ale také například v lese, pod kameny a na dalších tajných místech. Obsahují malé pozornosti pro své nálezce. V momentě, kdy je najdete, se očekává, že do tuby zabalíte svůj vlastní dárek pro dalšího člověka, který vyrazí pátrat, abyste mu tak udělali radost. Bývají to věci jako jsou nejrůznější malované kamínky, figurky, hračky, přívěsky, staré mince nebo třeba šperky, mušle či suvenýry, vzkazy či ručně malované obrázky.
V Čechách se nesmějí kešky zakládat na hřbitovech, ve vojenských prostorech, na soukromých pozemcích bez svolení vlastníka, dále pak v oblasti, kde se vyskytují děti, tedy třeba u školek nebo hřišť. Kromě toho nesmí poškozovat místní flóru, ale ani ničit památky.

Jako hledání ztraceného pokladu
Fenomén geocachingu pochází ze Spojených států amerických. K tomu, abyste se stali takzvanými cachery, musíte mít GPS navigaci nebo některou z mobilních aplikací, pomocí kterých jednotlivé schránky hledáte. Případně se dá použít mapa se zeměpisnými souřadnicemi. Jedná se o velmi zábavnou rodinnou hru, která může zpříjemnit dětem i ty nejnudnější výlety do přírody. Těší se totiž na cíl v podobě malého dárečku, zároveň je baví hledání ukrytých schránek.
Co je na tom všem nejlepší? Po keškách nemusíte pátrat jenom v Čechách, můžete za nimi vyrazit prakticky kamkoli se vám zachce. Tato hra se těší velké popularitě v Německu, kde je jedna z největších geocachingových komunit na světě, ale také po celé Evropě, USA, ale také v Japonsku či v Austrálii. Některé kešky jsou prý ale schovány i na Antarktidě, v džungli, vysoko ve stromech, případně dokonce pod vodou, například poblíž vraků lodí či v jeskyních. Dostat se k takovým schránkám je opravdu neobyčejnou výzvou, na kterou si troufnou jen ti největší fanoušci tohoto sportu!

Kolik jich máte v okolí?
Dobrodružství však zažijete možná i v blízkosti svého bydliště. Jen v Praze bylo k roku 2019 evidováno přes dva tisíce kešek, ve Středočeském kraji dokonce přes deset tisíc. Přesné lokace schránek zjistíte po stažení aplikace Geocaching nebo oblíbené appky c:geo. Případně se podívejte na nějaký web, který se těmito aplikacemi zabývá, těchto komunit jsou po světě stovky a pár jich je i u nás. Jakmile cacher někde ukryje novou „tubu s pokladem“, sdílí souřadnice, pomocí kterých ji můžete vystopovat.