Je konec! Čárové kódy by mohly do roku 2027 z produktů úplně zmizet: Toto je nahradí
Po desítky let byl čárový kód neodmyslitelnou součástí každého zboží v obchodě. Na první pohled jednoduchý symbol složený z černobílých pruhů umožnil revoluci nejen v prodeji, ale i v logistice a skladování. Čárové kódy by ale mohly do roku 2027 z produktů úplně zmizet.
Technologie totiž pokročily a organizace GS1, která původně stojí za globální standardizací čárových kódů, plánuje úplně nový způsob načítání údajů o zboží. To by mohlo být navíc přínosné i pro zákazníky, kteří se o zboží díky kódu dozví mnohem více.

Staronová technologie přebírá otěže
Klasický čárový kód by měl od roku 2027 vystřídat 2D kód. Ten už však několik let známe a většina z nás ho pravidelně využívá. Jde o takzvaný QR kód, který dnes slouží například k rychlým platbám, ale i načtení webových stránek s různými informacemi, údaji, nebo třeba menu v restauraci.
Díky této obrovské variabilitě mohou QR kódy poskytnout spotřebitelům i obchodníkům mnohem širší spektrum údajů. Člověk se tak po načtení dozví například datum spotřeby, přesný původ nebo složení produktu, ekologické nebo nutriční skóre, návod k použití a mnoho dalších informací.
Zákazníci si budou pomocí obyčejné čtečky QR kódů v telefonu (dnes už jí disponují všechny novější smartphony) zjistit například i seznam alergenů, jak recyklovat obaly nebo odkud pochází použité suroviny. QR kód toho totiž pojme mnohem více, než omezená plocha na obalu produktu. Kromě zákazníků ale výhody pocítí i prodejci a výrobci. Díky rozsáhlejším informacím na jednom místě bude pro řetězce mnohem jednodušší sledovat například skladové zásoby, data spotřeby či šarže zboží. V praxi to znamená, že bude pro obsluhu v supermarketu mnohem jednodušší zboží správně přecenit, stáhnout vadný produkt z oběhu nebo dát do slevy kvůli končícímu datu spotřeby.
Obchodní řetězce jsou na změny většinou připravené
Velkou výhodou těchto 2D kódů je, že většina moderních pokladních systémů je umí načíst. Díky tomu nebude pro prodejny přechod na nové kódy zbytečná finanční nebo administrativní zátěž. I přesto je ale nutné se na nové kódy připravit, ať už se bavíme o maloobchodu, velkoobchodu, skladech, nebo přímo o výrobcích. Všechny tyto subjekty totiž budou muset přizpůsobit své databáze, skenery, obaly výrobků i tiskové technologie.
Společnost GS1 už spustila globální iniciativu „Sunrise 2027“, jejímž cílem je postupný přechod z čárových na 2D kódy právě do roku 2027. Některé řetězce tedy postupně začaly testovat QR kódy přímo v provozu. Všimnout si jich můžete například u váženého či zlevněného zboží, které pak klasicky prochází přes pokladnu.

Nové kódy mají usnadnit provoz
Tento typ kódů má hned několik důležitých výhod. Tou první je menší závislost na ideálních podmínkách čtení. Například čárový kód lze přečíst pouze v případě, je-li celý a nepoškozený. Problém pak u pokladny nebo ve skladu nastává, když je obal výrobku přehnutý či špatně nalepený a kód je tak nečitelný. Na druhou stranu QR kódy jsou čitelné i při částečném poškození nebo z různých úhlů, což urychluje mimo jiné proces odbavení na pokladnách.
QR kódy jsou také lidem velmi známá technologie, která se do širší pozornosti dostala především v období pandemie. Dnes se s nimi setkáme prakticky všude. Najdeme je na fakturách, můžeme přes ně zaplatit v restauraci, objednat si jídlo ke stolu nebo si přečíst jakékoliv informace, které jsou pod kódem uložené třeba na webové stránce. Není třeba ani žádné zvláštní čtečky, protože tento kód spolehlivě rozluští jakýkoliv novější chytrý telefon.
Není tedy divu, že společnost GS1 a většina obchodníků či výrobců 2D kódy preferují a chtějí jimi nahradit klasický čárový kód. Jejich univerzálnost může usnadnit práci lidem po celém světě.
Zdroje: Poznatsvet.cz, Chip.cz, blikkruzs.blikk.hu