Vědci stanovili věk, kdy mozek začíná nevratně stárnout. Tohle je jediný způsob, jak tomu čelit
Mozek je fascinující a velmi složitý orgán. Funguje nepřetržitě po celý náš život, provází nás každým okamžikem, každou myšlenkou i rozhodnutím. Přestože si mnoho lidí myslí, že k jeho opotřebení dochází až ve vysokém věku, opak je pravdou.
Věda totiž ukazuje, že k prvním výrazným a nenávratným změnám dochází již kolem čtyřicátého roku. Odborníci nyní upozorňují na dvě období v našem životě, která jsou pro zpomalení kognitivních funkcí kritická. I přesto je však možné si udržet jistou bystrost až do stáří. Klíčem je jednoduchá prevence.
Mozek výrazně stárne již ve středním věku
Dlouhou dobu se předpokládalo, že mozek začíná viditelně stárnout až ve vyšším věku, tedy až v období důchodu. Moderní výzkumy ale ukazují, že první fáze kognitivní degradace může nastat už mezi 44. a 47. rokem života. Už v tomto období se projevují určité měřitelné změny. Dochází často ke zhoršení krátkodobé paměti, zhoršení soustředění nebo ke zpomalení reakční doby.
Tento proces je přirozenou součástí našeho stárnutí. Vědci však zdůrazňují, že právě kolem čtyřicátého pátého roku vstupujeme do pomyslného „kritického okna“. V tuto chvíli totiž ještě můžeme naposledy ovlivnit, jak rychle bude v následujících letech náš mozek stárnout.
Pokud začneme s tímto důležitým orgánem aktivně trénovat a dodržovat důležitá preventivní opatření, lze ovlivnit nástup vážnějších duševních projevů stárnutí. Podle dostupných studií začínají být změny nejvíce patrné po padesátém roce života. Do té doby se kumulují a je možné je ovlivnit především celkovým životním stylem.

Druhou fázi stárnutí může doprovázet demence či Alzheimer
Druhá kritická fáze přichází dle vědců mezi 62. a 67. rokem života. V tuto chvíli jde už o výraznější fázi stárnutí. Pokles mozkové funkce je tak nepřehlédnutelný, je zde však velký rozdíl mezi lidmi, kteří se po celý život snažili zachovat si svěží mysl, a těmi, kteří na zdraví svého mozku příliš nemysleli.
V tomto období dochází k prudkému poklesu mentálních schopností, které člověk dlouho netrénoval. Největší změny jsou patrné u lidí s predispozicí k neurodegenerativním onemocněním, mezi které patří například Alzheimerova choroba nebo jiné formy demence. U některých jedinců tak dochází k potížím s orientací, vyjadřováním, k neschopnosti plánovat dopředu nebo ke zhoršení logického myšlení.
Někdy si těchto změn člověk ani nevšimne. Lidé je často přičítají únavě, stresu, nedostatečnému pitnému režimu a podobně. Ve skutečnosti se však v tomto věku často jedná o první příznaky demence.
Zajímavé však je, že podle některých neurologických studií se kolem 90. roku života proces stárnutí mozku zpomaluje, nebo dokonce stabilizuje. Lidé, kteří se dožijí vysokého věku v dobrém mentálním rozpoložení, si své kognitivní funkce zachovávají až do smrti.

Bystrost ve stáří si zajistíme již v raném věku
Asi každý z nás by chtěl po přečtení výše uvedených informací udělat něco pro svůj mozek a zpomalit tak jeho stárnutí. Nebudete k tomu potřebovat moderní medicínu ani žádné drahé doplňky stravy. Klíčem k zachování mentální svěžesti je zdravý životní styl.
Podle odborníků je důležité mít již od mládí dostatek přirozeného pohybu. Ideální jsou pravidelné procházky v přírodě, turistika, zahradničení, plavání a podobné aktivity. Pohyb je důležitý nejen k okysličení mozku, ale také ke snížení stresu. Podobně důležitá je i strava. Ta by měla být bohatá na bílkoviny, které tělo nezbytně potřebuje k regeneraci buněk. Nezapomínejte ani na omega-3 mastné kyseliny, vitamín B12, hořčík a antioxidanty.
Denně si dopřejte dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, během kterého si mozek „třídí“ všechny vjemy a obnovuje buňky. K předčasnému stárnutí mozku přispívá i stres. Snažte se mu vyhnout a nepodléhejte pokušení ve formě „levného dopaminu“ ze sledování sociálních sítí nebo nenáročných programů v televizi.
Naši mysl bychom měli také trénovat, a to v každém věku. Absolvováním školy byste neměli zanevřít na učení. Věnujte se čemukoliv, co vás baví a mentálně zaměstná. Zkuste se naučit nový jazyk, každý den čtěte knihy, luštěte sudoku nebo křížovky. Snažte se čas od času řešit různé jednoduché logické úkoly, třeba i z běžného života. Občas nahraďte kalkulačku tužkou a papírem a osvěžte si počty.
Všechny tyto „drobnosti“ ve finále přispívají k tomu, aby mozek stárnul pomaleji po fyzické i psychické stránce.
Zdroje: Lui.cz, Cpzp.cz, Szu.gov.cz