Bez diety, bez fitka: Stačilo mi 3 minuty denně dělat tohle a zhubla jsem o 2 konfekční velikosti
Jestli jste 50+ a marně se snažíte zhubnout nabraná kila, pak by vám mohla pomoci metoda, kterou zvládnete v pohodě a v klidu doma. Nepotřebujete k ní žádné zvláštní pomůcky, stačí jen dodržet pár zásad. Pro zvýšení efektu ale můžete využít i speciální válce nebo dokonce elektronická zařízení. Když tuto techniku zvládnete, můžete ve svém těle rozproudit metabolismus, detoxikovat jej od škodlivin, a jako bonus ještě zhubnete.
Trápíte se hladem, přibíráte i ze vzduchu a když se konečně přemluvíte a pustíte do hubnutí, ať děláte, co děláte, nemůžete dostat ani deko dolů? Je pravda, že po padesátce to jde kvůli zpomalenému metabolismu trochu ztuha. Když si ale osvojíte tuto metodu, můžete i bez diety a týrání svého těla ve fitku dosáhnout skvělého úbytku váhy. Tato technika totiž stimuluje v těle důležitý systém, jehož správná funkce hubnutí přímo podporuje. O jakou metodu jde a proč byste ji měli zařadit do svého hubnoucího plánu?
Cílem je stimulovat proudění lymfy
Jedná se o lymfatickou automasáž, jinými slovy lymfodrenáž. Tento druh masáže má za úkol stimulovat odtok lymfy a tím zmírnit otok. Lymfatický systém je totiž složený z cév, uzlin a menších uzlíků, v nichž se hromadí odpadní látky. Časem to může dojít až tak daleko, že se mohou ucpat a tělo přestane fungovat jak má. V okolních tkáních se hromadí voda, která se projeví vznikem otoků. Jenže na první pohled to může vypadat, že jste pěkně přibrali. Abyste vypadali zase „šlank“, je potřeba odstranit nadbytečné tekutiny z těla, což ovšem zvládnete i doma. Metodu využívají často především ženy po padesátce, kdy metabolismus začíná stávkovat, stejně jako ty, které se potýkají s celulitidou. Pomerančová kůže se tak krásně vyhladí a pokožka se zase napne.

Postačí jemný tlak, nikoli síla
Jak na lymfatickou masáž doma? Můžete si lehnout na lůžko nebo se posadit na židli s opěradlem. Připravte si také čistý ručník nebo masážní olej. Před začátkem masáže se uvolněte a zklidněte. Zavřete oči a několikrát se zhluboka nedechněte a vydechněte. Relaxace je klíčová pro účinnost masáže. Začněte s masáží od krku, od oblasti klíčních kostí, kde jsou hlavní uzliny. Odtud lymfa proudí do celého těla. Postupujte směrem k lymfatickým uzlinám v podpaží a v tříslech až k nohám a dolů k chodidlům. Netlačte hrubou silou jako při klasické masáži, pouze použijte pomalé a velmi jemné kruhové pohyby. Soustřeďte se na místa, kde vidíte příznaky zadržování tekutin.
Ženy, zaměřte se na břicho či stehna
Obvykle to jsou kotníky, břicho nebo stehna. Každou část jemně masírujte zhruba 5 až 10 minut. Pokud ale bojujete s časem, postačí i pouhé tři minuty. Dbejte přitom na jemnost a citlivost, lymfatický systém je velmi křehký. Lymfatické cévy jsou navíc těsně pod kůží, takže postačí lehké krouživé pohyby. Lymfatická masáž rozhodně nesmí bolet. Masírujte nasucho a po sprše. Pokožka může být i lehce promazaná, ideálně hydratačním krémem. U nohou často pocítíte úlevu velice rychle, pocit těžkých nohou zmizí už po pár minutách. Běžná domácí lymfomasáž by vám měla zabrat zhruba 15 až 25 minut podle rozsahu. Pokud budete tápat, videonávody objevíte i na YouTube.
Kdy lymfomasáž vynechat
Lymfomasáž je sice bezpečná procedura, pokud se snažíte zhubnout, neprovádějte ji ale v některých odůvodněných případech. Může totiž naopak zdravotní stav někdy přechodně zhoršit. A to tehdy, pokud máte onkologické onemocnění, vysoký krevní tlak, poruchy štítné žlázy nebo trpíte na záněty trojklaného nervu či záněty kůže na hlavě a v obličeji. Totéž platí, jestliže máte nemocné oči nebo proděláváte právě cévní či žilní chorobu včetně trombózy. Provádět by ji také neměli lidé, kteří mají problémy se srdcem a ledvinami, stejně jako těhotné ženy. A pozor si musí dávat i ti, kteří mají v těle zánět nebo infekci. Zapomeňte na tento typ masáže také tehdy, když u vás právě probíhá chřipka, angína nebo covid. V takových případech tělo potřebuje klid a odpočinek, ne masáž.

Nasucho a pravidelně
Tato metoda je jinak velmi šetrná, provádí se na suché pokožce jemnými technikami. Ve finále budete mít nejen detoxikované tělo, ale také budete předcházet stárnutí pokožky. Nepodceňujte pitný režim, lymfa totiž potřebuje vodu, aby proudila. Další věcí je pravidelnost. Pokud máte sedavé zaměstnání a často vám otékají nohy, provádějte masáž třikrát týdně. Existuje řada nástrojů, jako jsou speciální masážní válce, kompresní kalhoty a rukavice nebo dokonce elektronická zařízení, která simulují pohyby manuální lymfatické drenáže. Tím zvýšíte efektivitu.