Ani Krkonoše, ani Šumava: Tohle místo v Česku je ještě krásnější a jen hodinu cesty z Prahy
Ani Krkonoše, ani Šumava. Tohle místo v Česku je tak nádherné, že je dokáže hravě strčit do kapsy. Navíc je jen hodinu od Prahy – z rušené metropole se tak během chvíle můžete ocitnout v poklidné krajině, která vás okouzlí natolik, že se sem budete pravidelně vracet.
A pokud jste tam ještě nebyli, pospěšte, zdá se totiž, že se v blízké době pravidla pro návštěvu tohoto krásného koutu naší země podstatně změní. Nechte se pohltit historií míst, kde se psaly české dějiny. Možná že máte poslední šanci vidět skvost české krajiny bez omezení.
Chráněná krajinná oblast uprostřed Čech
Pokud už na vás padá neustálý ruch a shon města, toužíte po troše klidu v přírodě a procházkách po hlubokých lesích, není lepšího místa, než je Křivoklátsko. Už odpradávna byla zdejší oblast vyhlášeným loveckým rájem, zvěř se tu po staletí vyskytovala v obrovském množství. To vše kvůli klidu a zdejší krajině, do níž až do raného středověku nezasáhly výraznější budovatelské plány. Krajina tak zůstávala nedotčená a divoká. Svůj ráz si do velké míry zachovala dodnes. Chráněná krajinná oblast zde byla vyhlášená roku 1978 s cílem ochránit původní vzhled krajiny a extrémně vzácné přírodní lokality.
Místo, kde lovili čeští králové
Jak již bylo řečeno, Křivoklátsko bylo vyhlášenou loveckou oblastí. Za jeho věhlasem stálo hned několik faktorů. Tím nejvýznamnějším je určitě dobrá dostupnost z Prahy, která byla po staletí sídelním městem. Historické prameny uvádějí, že se oblast Křivoklátska stala královskou honitbou již kolem roku 1000 n. l. Bylo jen nasnadě vystavět v blízkosti pohodlné a důstojné sídlo odpovídající královské pozici, v němž se panovníci a další významné osoby mohli ubytovat při svých loveckých výpravách, a tak vznikl jedinečný Křivoklát, hrad, jehož výstavba se završila za vlády Přemysla Otakara II. Od těch dob v oblasti rostly další hrady, tvrze a šlechtické dvorce. Stavěly se nejen za účelem lovu, ale také jako místa strategické ochrany důležitých obchodních tras vedoucích na západ. Díky loveckým zálibám panovníků se však Křivoklátsko nikdy nestalo zastavěnou oblastí, a tudíž jeho krásy v téměř původní podobě můžeme obdivovat i dnes.

Stát chce národní park, obce jsou proti
Křivoklátská příroda a historie jsou natolik významné a cenné, že se je vládní koalice snaží zčásti přeměnit na národní park, který by se tak stal již pátým národním parkem na našem území. Proti je však nejen opozice, ale záměr ostře kritizují i obce, které do vybraného regionu spadají. Vznikají žaloby, petice a další argumenty, které poukazují na to, že o statut národního parku na Křivoklátsku rozhodně nestojí. Místní starostové, občané i podnikatelé se bojí omezení, která by se vyhlášením parku stala realitou. Postoj místních přibližuje starostka obce Karlova Ves Iveta Kohoutová.
„Obyvatelé Křivoklátska rozhodně nejsou proti tomu, aby se místní krajina chránila. Obecně nám však vadí přístup rovný nátlaku. Navíc si myslíme, že plány na zřízení parku nejsou dobře a dostatečně připravené.“
Dotčené osoby se bojí zvýšeného turismu, který by lokalita neustála. Neexistuje ani dostatečná infrastruktura. Status CHKO je podle nich dostačující a o přírodu je dobře postaráno. Návrh prý počítá jen s katastrálním vymezením, ale vůbec neoperuje s tím, jaký vliv bude mít na místní obyvatele. Uskutečnění plánů je prozatím na mrtvém bodě, ale ani jedna strana sporu nespí a snaží se prosadit své požadavky.

Vyhlídky do krajiny i hradní skvosty
Stěžejním prvkem celé oblasti je tok Berounky, kolem níž vystupují strmá skaliska s roklemi a lesními porosty. Právě rozsáhlé lesy, při jejichž pozorování máte pocit, že se snad táhnou donekonečna, jsou hlavní devízou lokality ukryté v srdci středních Čech. Dechberoucí výhledy do okolí nabízí jedinečná Vraní skála, na níž se po příkré stezce dostanete z jižního okraje CHKO, obce Zdice. Nejprve po modré, pak po žluté stezce se dostanete do místa, které je považováno za nejlepší vyhlídku středních Čech, a přitom o ní málokdo ví. Pokud vás zajímají hrady, ale proslulý Křivoklát chcete vynechat, za návštěvu stojí zřícenina hradu Týřov. Z hlediska architektonického jde o unikátní stavbu, která v naší zemi v době svého vzniku neměla obdoby.
Prozatím je Křivoklátsko pouze CHKO, a proto tu není pohyb po místních lesích omezen více než jinde. Dosyta si tu užijí přírody cyklisté využívající místní sítě cyklotras, turisté, houbaři a díky Berounce i rybáři společně s vodáky. Jde zkrátka o kraj, který je přímo zaslíbený aktivitám v přírodě. I přes velký počet turistů, kteří sem pravidelně míří, je křivoklátská příroda dobře chráněná, a právě proto se lidé obávají významných omezení, která by s vyhlášením parku jistě nastala.