Americký turista zničil významnou japonskou svatyni
Poškozovat cizí majetek není dobrý nápad. To se učí již malé děti v mateřské škole. Obzvláště se to týká významných památek, které mají mnohdy nevyčíslitelnou hodnotu. Pokud se tímto způsobem proviníte proti zákonu, můžete po právu očekávat nemalý postih.
Své by o tom mohl vyprávět neukázněný americký turista, kterému základní znalost společenských konvencí zřejmě nic neříká. Ten si navíc místo svého nekalého činu vybral dost nevhodně. Bylo jím totiž Japonsko, které je známé přísnými společenskými pravidly. Místní obyvatelé jsou známí tím, že si na jejich dodržování opravdu potrpí. Aby toho nebylo málo, konkrétní obětí jeho přešlapu se stala významná svatyně v Tokiu.
Fatální selhání uprostřed nejlidnatějšího města na světě
Přestupku proti morálce i zákonu se nejspíše dopustil Steve Lee Hayes, který pochází z USA. Možná by někteří lidé čekali někoho v pubertálním věku, ale opak je pravdou. Steve Lee Hayes je totiž spíše na prahu důchodu, neboť již oslavil své 65. narozeniny. Policie uvedla, že muž počmáral sloup brány ke svatyni, která se nachází v tokijské čtvrti Shibuya. Mělo by se jednat o svatyni Meidži, která je vůbec největší šintoistickou svatyní v Tokiu. Podle veřejnoprávní televize NHK do něj stihl vyrýt pět písmen. Pravděpodobně šlo o jména turistových příbuzných. Podezřelý byl identifikován podle záznamu z bezpečnostních kamer.

Za vandalismus v Japonsku hrozí (nejen) turistům až tři roky vězení
Steve Lee Hayes si za svůj čin může vykoledovat trest ve výši až 300 000 jenů (přibližně 47 000 Kč). Kromě toho mu za vandalismus hrozí i tři roky odnětí svobody. Stevovi, který byl dle dostupných informací na návštěvě Japonska s rodinou, se tak může dovolená pořádně prodražit.
V Japonsku se s neukázněnými turisty v poslední době roztrhl pytel
Japonsko je známé svými striktními pravidly, které by většinu místních ani nenapadlo porušit. To se ovšem nedá říci o zahraničních turistech. Ti si v poslední době dělají na japonské půdě, co se jim zachce. Dáno to je i tím, že „Země vycházejícího slunce“ zažívá rekordní počty návštěvníků ze všech koutů světa. Podle vládních údajů dosáhl počet turistů v Japonsku v první polovině roku 2024 téměř 18 milionů. Historicky se Japonsko potýkalo s největším zájmem zahraničních hostů v roce 2019. Tehdy do něj za celý rok přijelo 31,88 milionů lidí z cizích zemí.
Například začátkem letošního roku si vysloužilo mediální pozornost malé město na úpatí posvátné hory Fudži. Zablokovalo totiž výhled právě na tuto horu, která je jednou z největších japonských ikon. Bylo to v reakci na záplavu turistů, kteří lačnili po fotografiích. Pokud by zahraniční hosté respektovali tamější pravidla, samo o sobě by to ještě nemuselo znamenat tak velký problém. Jenže návštěvníci (nebo v tomto případě spíše vetřelci) po sobě zanechávali doslova spoušť. Ta začínala u pohazování odpadků na zem a končila u nedodržování pravidel silničního provozu.
V září zase místní policie informovala média o případu šedesátiletého Rakušana. Toho sice nenapadlo svatyni poškrábat, avšak rozhodl se v ní oddávat pohlavnímu styku.

Reakce Japonců na sebe nenechala příliš dlouho čekat
Japonci začali na zvýšenou přílivovou vlnu turistů rychle reagovat. Různá místa po celé zemi začala zavádět turistické daně, omezovat počet návštěvníků nebo zakazovat prodej alkoholu. Tím chce především zamezit negativním dopadům přílišného cestovního ruchu. Úřady v nejsevernější prefektuře Japonska, kterou je Hokkaidó, šly ještě mnohem dále. Vyzvaly podniky, aby stanovily nižší ceny pro místní obyvatele. Toho se chytly některé restaurace, které nastavily dvojí standard. Jeden starosta v západním Japonsku se dokonce nechal slyšet, že zvažuje vybírat od zahraničních hostů šestinásobek základního vstupného do slavného hradu Himedži.
Zdroje: echo24.cz cnn.com msn.com