Aerolinky mění způsob cestování: Klasické letenky končí. Cestující jsou naštvaní a plánují bojkot
Přeprava letadlem patří mezi nejpohodlnější a nejbezpečnější způsoby cestování. Teď se ale pro část lidí výrazně zkomplikuje. Některé aerolinky totiž v rámci úspor začaly zavádět nové opatření, které mnohé rozčílilo.
Řada leteckých společností se v rámci úspory i s ohledem na ekologii snaží podnikat různé kroky. Mnohých z nich si běžný cestující ani nevšimne, přichází ovšem novinka, kterou pasažéři rozhodně pocítí. A to i proto, že s ní začne aerolinka Ryanair, která v Evropě patří díky svým lákavým cenám mezi ty nejpopulárnější.
Konec letenek, jak je známe
Mít letenku uloženou v mobilním telefonu už je dnes poměrně běžné. U společnosti Ryanair to ale bude rovnou povinné. Od listopadu letošního roku totiž dopravce plánuje zcela zrušit klasické tištěné letenky. Zatímco většina mladých lidí tuto změnu ani nezaznamená, neboť je zvyklá u sebe letenky nosit v digitální podobě, může toto nové pravidlo představovat problém například pro seniory, kteří nedisponují chytrým telefonem.
Původně mělo toto pravidlo vstoupit v platnost v květnu letošního roku. Nakonec ale dopravce zrušení tištěných letenek přesunul až na 3. listopadu. Podle samotné společnosti bude přechod bezproblémový. Dle jejích údajů už nyní bezmála 80 procent cestujících využívá právě letenky v digitální formě. K aerolince Ryanair se má přidat také ruský Aeroflot nebo Saudi Arabian Airlines.

Lidé jsou naštvaní
Rozhodnutí vyvolalo u mnohých cestujících vlnu nevole. „Lidé by to měli zkrátka bojkotovat. Ne každý má smartphone nebo nainstalované potřebné aplikace,” rozčiloval se jeden muž ve své reakci pro britský magazín Metro. Další pak vznášeli otázky nad tím, jak tento způsob cestování bude možný v zemích, které prozatím digitální letenky neakceptují. „Některé země vůbec letenky v mobilu nepřijímají. Jak to teda bude například na letišti v Maroku?” ptají se cestující.
Odpověď je jednoduchá. V zemích, jako je třeba Turecko, Albánie nebo zmíněné Maroko, kde nejsou digitální letenky akceptované, si je pasažéři před svou cestou budou muset stále vytisknout.

Několik nevýhod
Skutečnost, že ne každý disponuje smartphonem, není ale jediným důvodem, proč mají někteří z výhradního používání mobilních telefonů na letišti obavy. Stát se může například to, že příslušné aplikace zobrazující palubní vstupenky nebudou z nějakého důvodu fungovat. Anebo se zkrátka a jednoduše mobilní telefon cestujícím před nástupem do letadla vybije. Kvůli tomu se pak mohou dostat do nepříjemné situace a budou muset zbytečně řešit problém se zástupci dané aerolinky.
Vše je pohodlnější
Na druhou stranu ale existuje celá řada výhod, které nevýhody jasně převyšují. V první řadě jde o to, že je cestování s digitální letenkou mnohem pohodlnější. Člověk nemusí nic tisknout a neustále myslet na to, že musí mít tištěnou letenku u sebe. Telefon má v dnešní době v ruce či v kapse téměř každý a jen málokomu se stává, že by jej zapomněl doma. Zato pravděpodobnost toho, že zapomenete letenku, je mnohonásobně vyšší.
Palubní vstupenky jsou také podstatně bezpečnější. Nedají se tak snadno zneužít jako ty tištěné, letištní personál má díky nim větší přehled o tom, kdo se pohybuje v prostorách letiště, a v neposlední řadě umožňují cestujícím různé úpravy. Ti tak mohou mnohem snadněji letenku zrušit, upgradovat se do vyšší třídy, zabookovat si lepší místo nebo se třeba snadněji dozvědět, zda jejich let nemá zpoždění. Pochopitelně jsou digitální palubní vstupenky i podstatně ekologičtější a nezatěžují životní prostředí.
Zdroje: express.co.uk, metro.co.uk, lot.com