Překoná Ovečkin Gretzkyho rekord? Stačí už jen pár gólů
Zdá se, že ruský snajpr Alexandr Ovečkin může překonat střelecký rekord Waynea Gretzkyho ještě v aktuální sezóně. Podle některých už by jej ostatně dávno překonal, ale nemohl. Jenže co kdyby se odehrála jinak celá historie zámořského hokeje?
Ruský útočník Alexandr Ovečkin ani ve 39 letech neztrácí nic ze svého střeleckého umu. V posledních 10 zápasech se ostatně v dresu Washingtonu trefil hned 11×. Aktuálně tak má na svém kontě 868 branek v NHL a na nejlepší výkon Waynea Gretzkyho ztrácí už jen 26 přesných zásahů. Tento milník také pravděpodobně překoná, a to možná už v letošní sezóně. Znovu se ovšem začínají ozývat hlasy, které tvrdí, že kdyby nebyly v NHL výluky, kdyby nebylo přerušené „covidové“ sezóny a kdyby padalo celkově více branek, moskevský rodák by už rekord dávno překonal.
Aplikujeme-li ovšem tuto logiku do důsledku, tedy nejen na kariéru Alexandra Ovečkina, zjistíme, že by možná ruský střelec před sebou aktuálně neměl jednoho hráče, ale hned šest. Všichni by navíc zřejmě překonali hranici 900 branek a někteří dokonce dosti výrazně. Pojďme se tedy podívat na to, co by bylo, kdyby.
Upozorňujeme: Alexandr Ovečkin sice v noci na úterý skóroval proti Utahu hned dvakrát, následně ale z utkání odstoupil pro zranění nohy. Uvidíme tedy, zda vynechá nějaké zápasy a případně kolik. Absence by mohla v jeho útoku na rekord přinést jisté komplikace.
Wayne Gretzky
I Gretzky zažil ve své kariéře výluku, a to v ročníku 1994/95. Ačkoli to pro něj byla střelecky slabá sezóna, když ve 48 zápasech skóroval jedenáctkrát, při odehrání plného počtu zápasů by čistě aritmetickým průměrem přidal dalších osm branek. Na svém kontě by jich tedy měl na konci kariéry přes 900. Musíme ovšem upozornit ještě na jednu, a to mnohem důležitější skutečnost.
Svůj první ročník mezi profesionály odehrála „božská devětadevadesátka“ v týmech Indianapolis Racers a Edmonton Oilers. Nastřílela přitom 46 branek. V čem je problém? „Pouze“ v tom, že oba kluby hrály tehdy existující konkurenční soutěž NHL, totiž WHA. V NHL by třeba Gretzky nasázel jako nováček gólů méně, nicméně i tak si myslíme, že mohl na konci své kariéru atakovat hranici 940 branek.

Gordie Howe
Gordie Howe alias Mr. Hockey patří mezi další legendy této kolektivní hry. Wayne Gretzky ostatně brankou z 23. března 1994, která byla jeho 802. v kariéře, překonal právě jeho střelecký rekord. Howe se tedy v NHL trefil 801×. Svou zářnou kariéru přitom ukončil až v 52 letech. Musíme ovšem doplnit, že na svém kontě mohl mít daleko více přesných tref.
Kanadský hokejista ukončil kariéru po sezóně 1970/1971 (tehdy mu bylo třiačtyřicet) a následně dva roky nehrál. Pak se nicméně k hokeji vrátil a odehrál dalších sedm ročníků. Šest z nich ovšem ve WHA a až ve své skutečně poslední sezóně 1979/80 ještě na jeden ročník nakoukl v dresu Hartfordu Whalers do NHL. Ve WHA přitom skóroval 174× a kdyby odehrál i oba ročníky, v nichž absentoval, mohl klidně atakovat hranici 1 000 branek.
Boby Hull
Bobby Hull byl další legendární střelec (jím se ostatně později stal i jeho syn Brett). Ačkoli v NHL nasázel „pouze“ 610 gólů, i on mohl být dnes v tabulkách před Alexandrem Ovečkinem. V National Hockey League totiž působil v letech 1957 až 1972 a potom ještě v ročníku 1979/80. Co se dělo mezi tím? Ano, tušíte správně, Hull si rovněž „odskočil“ do WHA. On dokonce na sedm sezón. Bilance? 303 přesných tref. Jedná se tedy o dalšího hokejistu, který mohl v alternativní historii pokořit metu 900 branek.

Mike Bossy
Mike Bossy by možná byl nejlepším střelcem všech dob. Ačkoli se v NHL trefil „jen“ 573×, stačilo mu na to 752 utkání. Montrealský rodák totiž musel ve 30 letech ukončit kariéru kvůli zraněným zádům. Jak přitom dokazuje sám Ovečkin, mohl Bossy klidně v nejlepší hokejové lize světa působit (minimálně) dalších devět let a být prakticky stejně střelecky potentní. Máme tu tudíž dalšího forvarda, který mohl klidně dosáhnout na metu 1 000 branek, možná dokonce 1 100. Rus měl ostatně po 752 zápasech průměr nastřílených branek na zápas 0,625, zatímco Bossy 0,762!
Lemieux a Jágr: bratři v triku s tučňákem
Zranění zad a navíc vážná nemoc (rakovina mízních uzlin) výrazně ovlivnila také kariéru Maria Lemiuex. Kromě toho tento výtečný hokejista během kariéry zažil hned dvě výluky. Kanadský forvard, který se v roce 1985 jako mladíček představil také na MS v Praze 1985, tak nakonec v NHL odehrál od roku 1984 do roku 2006 pouze 915 zápasů, přesto skóroval 690×. Vynechal přitom stovky utkání, takže jeho střelecký účet mohl být opravdu výrazně vyšší. Klidně i o třetinu.
Nakonec ještě české želízko v ohni. Po boku „božského Maria“ odehrál několik sezón Jaromír Jágr, který je ostatně aktivní do dnešních dnů, byť mu bude v únoru 53 let. Během své kariéry v NHL nasázel 766 gólů, přičemž jako jediný ze všech zmíněných hokejistů zažil hned tři výluky (1994/95, 2004/05 a 2012/13). Navíc v letech 2008 až 2011 působil v ruském Omsku. I kladenský rodák tak mohl v alternativní historii pravděpodobně nasázet 900 a více branek.
Co kdyby hrál Ovečkin v jiné době?
Někteří jedinci také argumentují, že Alexandr Ovečkin odehrál značnou část své kariéry v době, kdy padalo méně gólů než dříve (a ostatně i než dnes). To je na jednu strana pravda, na stranu druhou však takoví Gordie Howe a Bobby Hull také hráli v dobách, kdy tolik branek zase nepadalo. Musíme také doplnit, že se dříve tolik nepoužívala hra bez brankáře. Takže zatímco se ruský snajpr trefil již 59× do prázdné branky (vícekrát nikdo v historii NHL tímto způsobem neskóroval), právě Gordie Howe vsítil při hře bez brankáře jen pětinu branek, konkrétně 12.
Nikde také není psáno, že kdyby ruský snajpr působil v NHL v 80. a 90. letech, že by se prosazoval jako ve skutečnosti. Tehdy byla liga (výrazně) brutálnější, tudíž by také mohl být častěji zraněný. Odehrál-li by naopak Wayne Gretzky svou kariéru v letech, co Ovečkin, mohl by mu vyhovovat příklon k (výrazně) techničtějšímu hokeji než dříve, takže třeba mohl být ještě střelecky efektivnější. Na závěr uveďme, že rozhodně nechceme snižovat střelecký um Alexandra Ovečkina. Pokud mu vydrží aktuální forma, být nejlepším střelcem NHL všech dob si zcela po právu zaslouží. Kdyby se nicméně historie odehrála jinak, nemusel by být na špici v počtu gólu již nyní, jak někteří lidé tvrdí, ale naopak by mohl marně nahánět střelce se čtyřciferným počtem zásahů. Jenže na kdyby se zkrátka a dobře nehraje.
Zdroje: NHL.com, ESPN, Wikipedia