Vyhazujete účtenky do špatného kontejneru? Největší chyba, kterou Češi dělají. Může vyjít draho
Možná si kolikrát ani neuvědomujeme, že při třídění odpadu děláme chyby. Některé se zdají celkem neškodné, obzvlášť co se účtenek týče. Automaticky hodíme účtenku nebo třeba obal od jídla do modrého kontejneru, protože prostě patří k papíru. Ale pozor, ne vždy tam opravdu patří, a může to vyjít pěkně draho.
Třídění odpadu není jen naházet obaly nebo věci, které už nepotřebujeme, do správného koše. Je to převážně o procesu, který zajišťuje, aby byla recyklace úspěšná. A když vytřídíme odpad špatně, celý proces se ztíží a vede k mnohem vyšším nákladům na jeho zpracování.

Jak třídit účtenky
Pojďme začít právě účtenkami. Házíte je do modrého kontejneru? Pak děláte pravděpodobně chybu. Většina účtenek je vytištěná na termopapíru, a takový papír tam bohužel nepatří. Jak to poznáte? Je to jednoduché. Pokud si nejste jistí, na jakém papíru je vytištěna, můžete ji zahřát třeba nad párou z hrnce. Když na jedné straně ztmavne, máte v ruce termopapír, a ten už v recyklačním procesu neobstojí. To znamená, že ji musíte hodit do směsného odpadu, nikoli mezi papír. Podobně je to i s papírovými kelímky na kávu nebo čaj. Sice vypadají jako čistě papírové obaly, uvnitř mají ochrannou plastovou vrstvu, která brání v jejich recyklaci a nemohou se v recyklačních linkách dále zpracovávat. Stejně tak i různé další papírové výrobky mohou být ve skutečnosti spíše hybridními materiály.
Krabičky od jídla, mastné obaly
Krabičky na jídlo a další podobné plastové obaly končí většinou ve žlutém kontejneru, protože plast je přece plast. Ale i tady je háček. Pokud jsou obaly od jídla znečištěné nebo zamaštěné třeba zbytky omáčky, tuku nebo tam zůstávají zbytky jídla, nelze je recyklovat. Znečištění totiž celý proces výrazně komplikuje, takže nejlépe obal důkladně umyjte nebo vyhoďte rovnou do směsného odpadu. Navíc některé obaly, jako třeba polystyrenové krabičky nebo misky z fast foodů, bývají po rozdrcení v svozovém voze úplně znehodnocené. A na recyklační lince se pak tyto drobné polystyrenové kousky smíchají s jinými materiály, a tím pádem už je nelze efektivně zpracovat. Co se týče papírových krabic od pizzy, ty je možné vhodit do modrého kontejneru, v případě, že nejsou zamaštěné. Pokud jsou třeba jen z části, můžete mastnou část oddělit, vhodit do směsného a zbytek k papíru. To platí i obalech od salámů nebo sýrů.

Ruličky od toaletního papíru
Velmi dlouho platilo, že ruličky od toaletního papíru nebo krabičky od vajíček do modrého kontejneru nepatří, protože použitý papír je už tolikrát recyklovaný, a není možné z něj nic nové vyrobit. To už ale neplatí díky novým technologiím zpracování, a mlžete je tedy vhodit do modré popelnice. Vztahuje se to také na papírové nosiče nápojů nebo ruličky od kuchyňských ubrousků. „Je to tak, plato od vajec či rulička od toaletního papíru patří do modré nádoby na papír, nikoli do popelnice na směsný odpad,“ potvrdil tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Ještě lepší je ale plato od vajíček odnést místním farmářům nebo chovatelům slepic, které je s radostí opět použijí.
Dražší recyklace
Všichni, kdo pečlivě třídíme, chceme, aby recyklace fungovala co nejlépe. Ale pokud něco hodíme do špatného kontejneru, celý proces se komplikuje. Recyklace pak vyžaduje mnohem víc času, energie a peněz, než kdybychom třídili správně. A když jsou materiály znečištěné, stává se z nich odpad, který nelze efektivně využít. To znamená, že zbytečně zvyšujeme náklady na zpracování odpadu, což se nakonec projeví na celé ekonomice třídění.
Třídění odpadu není žádná věda, ale správně třídit je opravdu důležité. Pokud se budete držet základních pravidel a pozorně kontrolovat, co kam patří, nejenže pomůžete planetě, ale také se vyhnete zbytečným nákladům. Takže až budete příště stát před košem a váhat, zda účtenku dát sem nebo tam, vzpomeňte si na tyhle rady. A pamatujte: správné třídění odpadu je krok k lepší budoucnosti – pro nás všechny.
Zdroje: ekonews.cz, idnes.cz, samosebou.cz, jaktridit.cz