Sbohem nevzhledným sprchovým závěsům: Tento trend ovládl domácnosti. Je hygieničtější a vypadá lépe
Ne každý chce u vany či sprchového koutu investovat do skleněných zástěn, a tak situaci řeší sprchovým závěsem. Nejčastěji pak tím plastovým, který má nízkou pořizovací cenu. Jenže právě tyto závěsy nejsou úplně vhodné.
Skleněné zástěny u sprchy či vany sice vypadají po estetické stránce velmi dobře, ne každému se ale líbí jejich pořizovací cena. Navíc se k nim váže poměrně složité montování, do kterého se málokomu chce, natož pak lidem, kteří žijí v nájemním bytě.
Spousta z nich proto situaci řeší sprchovým závěsem, který zajistí, aby po sprchování nebyla po celé koupelně potopa, a zároveň není nijak drahý. V každém obchodě jej zakoupíte do 200 korun. Tedy minimálně ten plastový.
Omezená životnost
Není divu, že jsou plastové závěsy mezi mnoha lidmi tolik oblíbené. Málokdo si je ovšem při jejich pořízení vědom nedostatků, které se k nim pojí. V první řadě mají velmi nízkou hmotnost. Ta se může zpočátku zdát jako výhoda, jenže právě kvůli ní závěs při sprchování různě poletuje a nepříjemně se lepí na tělo.
Kromě toho se na něm může velmi snadno začít tvořit plíseň, kvůli které pak závěs představuje nebezpečí pro naše zdraví. Tím, že má závěs schopnost nepropustit ani kapku vody, se v něm voda po sprchování pochopitelně velmi dobře drží. Proto se v něm tvoří plísně a množí bakterie. Po každém mytí je tedy potřeba nechat závěs roztažený, aby mohl dobře proschnout.
Plastové závěsy se snadno poškodí a protrhnou. To však mnohé netrápí. Přece jen je jeho pořizovací cena velmi nízká, a tak není pro řadu lidí problém poškozený závěs vyhodit a pořídit si jiný. Tím ale zase pro změnu škodíme přírodě.

Lepší alternativa
V posledních letech se kvůli nevýhodám plastových závěsů pomalu zvyšuje poptávka po závěsech z textilie. Nejčastěji ze speciálně upraveného polyesteru, který odpuzuje vodu. Díky tomu tak nemusíte mít strach z toho, že by se voda ze sprchy dostala na podlahu koupelny. To ale není všechno.
Polyester je známý tím, že velmi rychle schne. Je u něj tedy mnohem menší riziko toho, že by se v něm začaly tvořit plísně, neboť už pár desítek minut po sprchování je látka takřka kompletně suchá.
V neposlední řadě takový závěs vydrží opravdu dlouho. Je totiž i poměrně nenáročný na údržbu a v případě znečištění ho stačí vyprat. Navíc se prodává v různých barvách, motivech a vzorech, takže si každý vybere takový, který se do jeho koupelny nejvíce hodí. V tu chvíli pochopitelně závěs plní nejen svou hlavní funkci, ale také koupelnu zútulňuje a dělá ji hezčí.

Údržba závěsů
Aby závěsy dlouho vydržely nejen hezké, ale hlavně funkční, je potřeba se o ně starat. Ideálně každé tři měsíce byste je měli vyprat, díky čemuž z nich odstraníte nejen skvrny od mýdla, ale také bakterie. Pokud máte tvrdou vodu, pravděpodobně vám začnou na koncích závěsů vznikat žluté skvrny. I s nimi pomůže pračka. A kdyby náhodou žlutý lem zůstal na závěsech i po praní, namočte je na 24 hodin do směsi 8 litrů vody a 200 mililitrů bělidla. Dbejte přitom na to, aby byl závěs skutečně kompletně ponořený.
Následně jej vyperte na běžný program s teplotou 40 °C v pračce. Jakmile závěs vyperete, rovnou ho pověste do sprchy, roztáhněte ho a nechte ho dokonale proschnout.
Bělidlo ovšem nepoužívejte v případě, kdy je závěs barevný či je na něm nějaký vzor. Bělidlo by pochopitelně mohlo barvy poničit. V lepším případě by lehce vybledly, v tom horším by třeba zmizely úplně. Namísto bělidla tedy použijte ocet nebo perkarbonát.
Kromě toho nezapomínejte po každém sprchování dostatečně větrat. Vlhké prostředí sprchovým závěsům rozhodně nesvědčí a přispívá k tomu, že se v nich tvoří plísně. Případně může být ve vlhké koupelně závěs i zdrojem nepříjemného zápachu.
Zdroje: novinky.cz, dumazahrada.cz, utulne.cz