Babičky ji nedaly z ruky: Tato přísada udělá z každého pokrmu kulinářský zážitek. Mějte ji vždy po ruce
Koření si dnes můžete vybrat nepřeberné množství. V záplavě všech možných exotických chutí ale občas zapomínáme na ty základní. Jedna z nich je velice levná, chutná a má široké pole využití. U vaší babičky v kredenci určitě nechybí. Nachází se ale tato přísada také ve vaší spíži?
Zmíněná bylinka má malé kulaté lístky, které rostou naproti sobě v hustých shlucích. Trochu se podobá mátě, kterou pěstujeme už po tisíce let. Podle pověsti ji ve své zahrádce denně zalévala také bohyně Afrodita. Víte, o čem je řeč?
Jedná se o majoránku. Tato přísada má aromatickou chuť, hodí se do celé řady receptů, je zdraví prospěšná a kromě toho také velmi levná. Málokteré koření dnes v obchodě pořídíte doslova za pár korun, v tomto případě to ale rozhodně platí. Za málo peněz přitom udělá hodně parády.

Skvělá přísada do polévky i guláše
Původně pochází majoránka ze středomoří, její výskyt je ale známý také v severní Africe nebo západní Asii. Většinou se popisuje jako sladká, a to proto, aby se odlišila od oregana, se kterým je často zaměňována. To má ovšem tu výhodu, že jedna bylinka druhou dokáže v receptech poměrně dobře nahradit. Pokud tedy máte doma majoránku, ochutíte i pokrm, který má mít italský nádech.
Sama o sobě se majoránka obvykle nejčastěji dává do polévek – například bramboračku si bez ní lze jen těžko představit. Oceníte ji ale také do bramboráků, uzenin, luštěnin nebo omáček, jako je poctivý hospodský guláš. Rozhodně se ale nejedná o bylinku, která se hodí pouze do kuchyně. Své nezaměnitelné místo má totiž také v naší přírodní lékárničce.
Majoránkový čaj proti viróze
Naši předkové popíjeli různé bylinné čaje snad na všechny neduhy. Všichni jistě známe heřmánkový čaj na vypocení, šípkový čaj v případě zánětu nebo mateřídouškový čaj na průdušky. Pokud nás trápí zuby, kloktáme mátu. Víte ale, na co všechno se dá použít čaj připravený z majoránky?
Nejčastěji ho odborníci na bylinky doporučují na nachlazení, kašel a lehčí virózy. Babičky nám ho ale možná v dobách dospívání doporučovaly také na příliš bolestivou menstruaci. Víte, jak si ho připravit?
„Připravíme jej tak, že jednu polévkovou lžíci sušené majoránky přelijeme dvěma šálky horké vody a necháme 10 minut louhovat. Poté scedíme. Popíjíme několikrát denně po doušcích,“ radí bylinkář, který se prodeji bylinek věnuje profesně. Pokud k tomuto čaji navíc přidáme ještě lžičku medu, který je známý svými antioxidačními účinky, nejenže zvýšíme jeho zdravotní benefit, ale navíc nám chuť čaje nebude připadat tolik podivná.
To ale není ani zdaleka jediná výhoda, kterou nám majoránka nabízí. Má totiž mnoho dalších benefitů, o kterých většina z nás nemá ani tušení. A to je pochopitelně škoda.

Geniální přísada do čaje na dobrou noc
„Majoránka obsahuje antioxidanty jako je karvakrol, které pomáhají předcházet poškození buněk škodlivými radikály. Tyto vlastnosti pomáhají snižovat riziko některých onemocnění včetně cukrovky, autoimunitních poruch i rakoviny,“ stojí na zmíněném informačním webu.
Kromě toho se vůně majoránky poměrně často využívá také v aromaterapii, protože má schopnost člověka příjemně zklidnit a uvolnit. Také již zmíněný čaj popíjený před spaním nás může pomoci převést klidně do říše snů bez nepříjemných úzkostných myšlenek. Pokud tedy patříte mezi ty, kdo se v posteli převalují a až příliš přemýšlí, rozhodně to vyzkoušejte.
Zdroje: Receptia.cz, Novinky.cz, Denik.cz