Znáte Prahu jako své boty? Tento kvíz vám dokáže opak. O těchto místech netuší ani rodilí Pražáci
Prahu minimálně jednou za život navštíví snad každý Čech. Obvykle nás to láká na místa, která jsou turisticky velmi známá, jako je Staroměstské náměstí, Karlův most, Chrám svatého Víta nebo Pražský hrad. V Praze je toho ale k vidění daleko více. Některá historicky či kulturně významná místa jsou přitom nechtěně přehlížená.
Kolikrát takovými známými místy v Praze projdete a ani si neuvědomíte, že se právě nacházíte v historicky hodnotné budově. Některá místa jsou navíc tak dobře ukrytá, že pokud vám o nich někdo neřekne, nebo je náhodou nenajdete na internetu, pravděpodobně byste se o nich ani nikdy nedozvěděli.
Václavák je protkán sítí nádherných pasáží
Když přijedete na hlavní nádraží v Praze, první místo, kam vás vaše kroky zavedou, bude nejspíše Václavské náměstí. Málo který turista ale ví, že kromě sochy svatého Václava na koni a spousty obchodů a restaurací, se na Václaváku nachází také mnoho krásných pasáží, které jsou zajímavé nejen svou architekturou.
Některé staré pasáže už bohužel zanikly, avšak jiné jsou stále otevřené a průchozí. Jednou z těch známějších je pasáž Lucerna, jež propojuje Vodičkovu a Štěpánskou ulici a v níž se nachází slavný Music bar a kino. Kromě toho zde narazíte také na výjimečné dílo známého umělce Davida Černého. Jedná se o sochu svatého Václava na koni, která je však pověšená vzhůru nohama a Václav sedí koni na břiše místo na zádech.

Nejrozsáhlejší pasáží v Praze je pak pasáž v Domě u Nováků, která začíná na rohu ulice Vodičkova a ústí do Lucerny. Toto místo je zajímavé například skleněnými barevnými mozaikami, jež vyplňují okna tohoto průchodu. Navíc zde sídlí divadlo ABC, které bylo dříve známé pod názvem divadlo W+V.
Údajně nejkrásnější pasáž se pak nachází v Paláci Koruna, který stojí na rohu Václavského náměstí a ulice na Příkopě. Výrazným architektonickým prvkem v této pasáži je kopule, jejíž plocha činí 170 metrů čtverečních a je tvořena z 3 800 dílů. Další krásná pasáž se pak nachází jen o několik metrů dále v domě U Černé růže.
Ukrytý protiatomový bunkr
Mnozí z vás možná ani neví, že na Václavském náměstí se mimo jiné ukrývá i protiatomový kryt, který zde vznikl v 50. letech 20. století. Umístěn je pod luxusním hotelem Jalta a v jeho prostorách se zároveň nachází Muzeum studené války. Původně měl sloužit hlavnímu velícímu štábu pro případ vzniku válečného konfliktu. Ve skutečnosti ho však vyžívala Státní bezpečnost, která zde odposlouchávala hosty hotelu.
Kryt byl postaven tak, aby vydržel případný jaderný útok. Vešlo se do něj asi 150 lidí a umožňoval izolaci od okolního světa v délce maximálně dvou dnů. K dispozici zde byl náhradní agregát, nádrž na vodu a nemocnice. V současné době slouží jako atrakce pro turisty a je možné zaplatit si v Muzeu jeho prohlídku.
Zdroje: kudyznudy.cz, prahatv.eu, prazskepasaze.cz