Toto české město má unikát, který nikde jinde v Evropě nenajdete. Jen hrstka Čechů ho viděla na vlastní oči
Není potřeba jezdit na výlety stále znovu do měst, která jsme viděli už mockrát. Město, které vám nyní představíme, jste dost možná nenavštívili ještě nikdy. Je to ale velká škoda, protože v něm najdete neuvěřitelné množství zajímavostí.
Nebudeme chodit kolem horké kaše, tím městem je Litomyšl. Nachází se v Pardubickém kraji, a to konkrétně v okrese Svitavy. Proč byste se tam rozhodně měli vypravit? Důvodů existuje celá řada.
Toto město je spojené hned se dvěma velmi známými osobnostmi. První je legendární hudební skladatel Bedřich Smetana, jehož dům zde také můžete navštívit. Kromě toho se zde každoročně koná také festival Smetanova Litomyšl. Pokud tedy patříte mezi milovníky klasické hudby, rozhodně si ho nenechte ujít.
Druhá osobnost bude zajímat spíše milovníky gastronomie. V 19. století totiž právě zde žila Magdalena Dobromila Rettigová, autorka snad nejznámější české kuchařky. Kromě toho, že také tuto rodačku si místní připomínají pořádáním festivalu, mnoho místních restaurací dodnes vaří podle jejích receptů.

Nezapomeňte navštívit místní zámek
Hlavním lákadlem je ale každopádně místní renesanční zámek. Ten je zapsán na seznamu UNESCO a zaujme především svou fasádou. Je totiž ozdobena sgrafity, neboli psaníčky, kterých se na zámeckých zdech nachází přes osm tisíc.
Kromě toho je zde k vidění také nádherné barokní zámecké divadlo nebo působivá kaple. Tuto památku si můžete prohlédnout v rámci několika prohlídkových okruhů.
Pověst dodnes nahání hrůzu
Zámek v Litomyšli má také své vlastní strašidlo, o kterém vypráví pověst. Kdysi dávno prý na zámku žila marnivá hraběnka. Byla velmi krásná a celé dny trávila tím, že se procházela v zahradách. Pokaždé u toho na sobě musela mít nové šaty, které pochopitelně musely být nekonečně originální.
Jednoho dne jí ale začaly docházet nápady. Proto nechala vyhlásit, že královsky odmění pekaře, který jí upeče šaty z chleba, vánoček a koláčků. Jeden z nich to skutečně dokázal a ona se tak celá šťastná promenádovala po městě. Cestou potkala starou žebračku. Nebohá žena měla hlad, a tak hraběnku požádala, jestli by jí ze šatů neodlomila kousek chlebové kůrky.
Ta to, jak jste nejspíš čekali, odmítla. Žena ji proto na místě proklela. Šaty se na ní rozpadly na prach a ona stála na plném náměstí tak, jak ji pánbůh stvořil. Nejraději by se do země propadla, což se jí také vyplnilo – přímo pod ní se totiž otevřela brána do pekla. Od té doby prý na zámku tato hraběnka straší.

K vidění je také velmi nevšední umění
Centrum města je tvořeno především Smetanovým náměstím. To patří mezi jedny z nejdelších v Evropě, je totiž dlouhé neuvěřitelných 500 metrů. Kromě toho, že je na něm mnoho krásných historických měšťanských domů, je také z větší části lemováno podloubím. Proto se zde můžete procházet i za špatného počasí.
Jestli jste spíše příznivci modernějšího umění, pak rozhodně nesmíte zapomenout navštívit Portmoneum, neboli Muzeum Josefa Váchala. Tento umělec se ve 20. století věnoval grafice, knihtisku, psaní a také byl známým mystikem.
Na přání přítele Josefa Portmana vymaloval jeho dům velmi působivými nástěnnými malbami. Ty jsou divoce barevné a zobrazují především biblické výjevy, ale také množství démonů, permoníků a dalších bytostí. Některé části obrazu jsou zase inspirovány hinduismem. V současnosti se v domě nachází také velmi zajímavá multimediální expozice, která Váchalův myšlenkový svět přibližuje návštěvníkům.
Zdroje: Kudyznudy.cz, iDnes.cz, Prozeny.cz, Jitkasobotkova.cz