Tohle jsou dvojníci slavných destinací, kde vás nečekají davy ani vysoké ceny. Už víte, kam vyrazit?
Cestování zažívá v poslední době nový trend. Místo přeplněných a předražených světových destinací vyhledávají turisté jejich levnější alternativy. Třeba místo Londýna či Barcelony míří teď do jejich cestovatelských „dvojčat“. Tzv. dupe destinace jsou prý stejně okouzlující, a navíc více autentické a mnohem klidnější.
Jen necelou hodinku jízdy vlakem z Barcelony, nejnavštěvovanějšího španělského města, narazíte v Katalánsku na město s názvem Girona. Objevíte v něm impozantní středověké hradby, majestátní katedrálu ze světlého kamene i labyrint židovské čtvrti, tedy ráj pro každého milovníka historie. Svůj výlet si navíc můžete náležitě užít. Nejenže nebudete muset bojovat s davy turistů na každém kroku, ale ještě výrazně ušetříte. Jen jídlo je totiž v Gironě podle srovnávače Numbeo o čtvrtinu levnější než v turisticky přetížené Barceloně. Vyhledávat dvojníky nejatraktivnějších světových destinací je v poslední době stále více „in“.

Namísto profláknutých míst levnější alternativy
Možná tedy neuvidíte proslulé památky a slavné ikonické obrazy v nejznámějších světových muzeích, ani neochutnáte vyhlášená jídla, kterými se sousedé pochlubili loni na Instagramu. Zato si užijete mnohem klidnější, pohodovější a levnější dovolenou. Trend dupe destinací přináší totiž kouzlo atraktivity a autenticity bez davů a stresových situací. A podle mnoha cestovatelů jsou dvojníci cestovatelsky nejexponovanějších míst často zajímavější než samotné „originály“.
Liverpool, Girona, Porto, Lecce…
Místo chaotického centra Benátek si tak raději vyrazte do poklidného portugalského Porta, namísto Londýna s přemrštěnými cenami zvolte třeba Liverpool a již zmíněnou Gironu si užijte místo hektické Barcelony. Náhražky luxusních značek jsou totiž nejen levnější a klidnější, ale podle mnoha zkušených cestovatelů často i zajímavější. Poznáte místní kulturu, gastronomii, atrakce i památky, a to bez obalu. Vyrazte tak třeba místo italského Říma do nedalekého Lecce. Toto stotisícové italské město v rovinatém kraji Apulie má stejně jako hlavní město země na Apeninském poloostrově řadu fascinujících stavebních památek. Především z období baroka, postavených z tamního zlatavého vápence.
Vyměňte chaos a drahotu za nečekané objevy
Po světové pandemii covidu, kdy bylo zakázáno cestovat, se turismus vyšvihnul na svá předcovidová čísla, a to včetně letecké dopravy. Turisté vzali po hubených cestovatelských letech některá letoviska doslova útokem. Aby ty nejpřetíženější a nejpopulárnější destinace snížily problém overturismu, který ztěžuje život běžným obyvatelům exponovaných míst, zavedly dokonce poplatky, jakousi formu turistických daní. A tak pro řadu lidí přestaly být tyto destinace dostupné. Poplatky ve výši několika eur už zavedla za vstup do historických center měst vedle Barcelony i španělská Valencie či italské Benátky, prodraží se také cesta na Bali. Kam se tedy vypravit za stejně skvělým a navíc levnějším zážitkem? Cestovní kancelář Expedia nedávno zveřejnila seznam nejpopulárnějších duplikátů známých destinací.

Travel dupes for 2024
Mezi levnějšími verzemi luxusních turistických značek jsou takové destinace, jako je italské Palermo, Curaçao, tedy ostrov v jižním Karibiku, nebo Québec City, které byly nejzajímavějšími „náhražkovými“ destinacemi v loňském roce. Například vyhledávání výrazu „Pattaya“, což je město v Thajském království, vzrostlo v roce 2024 o 249 %. Vzrůstající trend následuje i u vyhledávání letů do alternativních destinací. 185 procent pro Curacao, 109 procent pro australský Perth a 97 procent pro britský Liverpool. Podle odborníků v cestovním ruchu není přitom „dupe“ cestování jen levnější, ale díky absenci davů si tato místa stále zachovávají větší autenticitu místní kultury. Ta se třeba v Londýně nebo na přeplněném řeckém ostrově Santorini už spíše vytratila.
Vyměňte Chorvatské pobřeží za Albánskou riviéru
Albánská riviéra místo Chorvatského pobřeží, levnější ostrov Procida u Neapolského pobřeží místo luxusního Capri. Nebo hlavní město Malty La Valletta místo italské Florencie, či třeba hlavní město Gruzie Tbilisi výměnou za maďarskou Budapešť. To vše jsou levnější dvojníci, kam stojí za to se vypravit. Například gruzínské hlavní město se působivě rozkládá na obou březích řeky Kura a je hlavním společenským a kulturním centrem země. Historie Tbilisi se odráží v jeho architektuře, která je směsicí středověkých, secesních, neoklasicistních i moderních staveb. K významným turistickým cílům patří katedrály Sameba a Sioni či středověká pevnost Narikala.
Za tyrkysovým mořem do hornaté Albánie
A jestli jste se ještě nezanořili do průzračně tyrkysového moře v Zemi orlů, jak se také říká Albánii, měli byste to v letošní sezóně napravit. Albánské pobřeží, které se rozkládá podél Jaderského a Jónského moře, získává stále větší popularitu mezi turisty. Pláže na zdejší riviéře, jako Saranda, Dhermi nebo Ksamil, jsou známé pro své čisté vody a jemný bílý písek, což je často srovnáváno právě s oblíbenými destinacemi v Řecku či Chorvatsku.
zdroje: www.expedia.com, www.travelnews24.cz, tvujden.cz, www.idnes.cz, tn.nova.cz