Tohle dělám, když mě začne přemáhat únava. Kamioňák prozradil své tajné fígle
Dlouhé kilometry, monotónní cesta, plynulý zvuk motoru, a najednou si uvědomíte, že sotva na silnici mžouráte a hlava vám těžkne. Spánek si s vámi pohrává a vy přemýšlíte, jak se rychle vzpružit, abyste bezpečně dorazili do cíle. Možná jste slyšeli o tricích, jako je káva nebo svižná hudba, ale pojďme se zaměřit na jeden méně známý, přesto překvapivě účinný prostředek.
Jezdím kamionem už přes dvacet let. Jestli jsem se něco naučil, tak to, že únava je ten nejhorší společník na cestách,“ říká Pavel, zkušený řidič, kterého potkáváme na benzínce, kde si právě nalévá kafe z termosky. „Kafe je fajn, ale věřte mi, není to všelék. Dřív nebo později vás ta únava stejně doběhne.“ A Pavel má pravdu. Jakmile vás za volantem začne přemáhat spánek, nestačí jen doufat, že vás udrží při životě dávka kofeinu nebo svižný playlist. Potřebujete něco, co vás zaručeně probudí.

Jak dech může pomoci při únavě
„Víte, co mi vždycky pomůže? Hluboký nádech nosem, výdech ústy. A ne jednou, hezky několikrát za sebou,“ vysvětluje Pavel. „Nejdřív mi to přišlo jako blbost. Měl jsem za to, že je to spíš pro nějaký jogíny nebo tak. Ale pak jsem jednou v noci, když už mi oči padaly, zkusil dýchat podle jedné rady z rádia. Nadechoval jsem se nosem přes plíce až hluboko do břicha, pak pomalu vydechoval vzduch ústy mírným foukáním. A světe div se, za pár minut jsem byl zase při smyslech.“
Proč pomáhá dýchání
Dýchání bereme tak trochu jakou samozřejmou věc, a málokdo z nás mu věnuje větší pozornost. Když se nadechujete hluboce nosem, zaplavujete svůj mozek kyslíkem. A to je přesně to, co potřebuje, aby mohl zase fungovat na plné obrátky. Dlouhé pomalé výdechy pak pomáhají uvolnit napětí, a to nejen v těle, ale i v hlavě. Pavel radí dýchat tímto způsobem aspoň pět minut, a pokud je venku čerstvý vzduch, klidně u toho otevřít okno.
„Abych pravdu řekl, je to taková moje první pomoc. Když vím, že mám před sebou ještě kus cesty a nechce se mi stavět na dvacet minut spánku, tohle mi pomůže přežít těch pár kilometrů, než dorazím na místo,“ přiznává Pavel.
Dýchání není všechno
Pavel ví, že za volantem rozhoduje i to, jaký máte vzduch v kabině. „Nic mě neuspí tak rychle jako vydýchaný vzduch. Proto pořád větrám. Klidně i v zimě. Otevřu si okýnko na pár minut, a když je potřeba, mám v zásobě mentolovej sprej. Ten je nejlepší – osvěží vzduch a hned vás to nakopne.“ A co ostatní fígle? Kamioňáci toho znají spoustu. „Někdy prostě musíte zastavit a dát si hodinku šlofíka. Já vím, že spousta lidí si myslí, že spánek při cestování je ztráta času. Ale věřte mi, dobrý spánek vás zachrání víc než jakýkoli energeťák,“ dodává Pavel. Kofein samozřejmě nezatracuje. „Jo, kafe je moje klasika. Ale musíte s ním zacházet opatrně. Proto si dávám kávu s něčím malým na zub, třeba s hrstí ořechů, nebo banán. To mě udrží déle v pohodě. A úplně nejlepší je mentolová žvýkačka.“

Hudba probouzí
A pak je tu hudba. Pavel se směje, když ho slyšíme pouštět staré hity. „Něco svižnýho, co mě donutí pohupovat hlavou nebo si poklepávat prsty na volant. To vždycky funguje. Hlavně žádná monotónní muzika, ta je smrt.“ Nakonec přidává ještě jedno moudro: „Protažení. I když sedíte v kabině, můžete se trochu rozhýbat. Zakružte rameny, protáhněte krk. A když máte možnost zastavit, tak si udělejte pár kroků venku. Rozproudí to krev a cítíte se jako nový člověk.“
Pavlova slova dokazují, že za volantem nejde jen o fyzickou výdrž, ale i o správné návyky. Nepodceňujte základní věci jako dýchání zhluboka a čerstvý vzduch. „Když už se vám klíží oči, zapomeňte na hrdinství. Udělejte si pauzu, nadechněte se a buďte v klidu. Lepší ztratit pět minut, než něco mnohem horšího,“ uzavírá svůj příběh Pavel. Takže až příště vyrazíte na cestu, vzpomeňte si na Pavla a jeho rady. Hluboký nádech, čerstvý vzduch a pár minut věnovaných sobě samým může být právě to, co vás dovede bezpečně do cíle.
Zdroje: autorský článek, NortonHealthCare.com, patalie.cz, denik.cz