Tato přírodní rezervace v Česku je krásnější než Amazonie. Neuvěříte, že něco takového je u nás
Za exotickými zážitky nemusíte nutně letět přes půl planety. Některé z nich si dokonce můžete užít, aniž byste vytáhli paty za hranice Česka. Například jedna nepříliš známá rezervace vám dovolí prožít pocity, jaké mohou zakusit cestovatelé v Amazonii.
Abyste mohli tento zážitek prožít na vlastní kůži, budete se muset vypravit na Moravu, a to konkrétně do její nejjižnější části. Na soutoku řek Moravy a Dyje se nachází lužní lesy a mokřady, kterým se někdy říká „Moravská Amazonie“. Příroda zde je prakticky nedotčená člověkem a rezervace CHKO Soutok, která se zde nachází, je domovem mnoha vzácných rostlin i živočichů.
Dost možná jste o tomto místě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jste ale již narazili na pojem „trojmezí“. V této lokalitě se totiž setkávají hranice Česka, Rakouska a Slovenska.

Lužní les ukrývá prastaré stromy
Místní lužní les je jedním z nejrozsáhlejších v Evropě a je z velké části tvořen duby a jasany, z nichž některé jsou skutečně prastaré. U mnohých z nich se předpokládá, že mohou růst již přes 450 let.
„Je unikátní i na evropské úrovni. Takto zachovalou přírodní krajinu bychom v intenzivně využívaných nížinách našeho kontinentu hledali jen těžko. Pestrá mozaika stanovišť – lesů a luk s mohutnými starými duby, velkých řek, slepých ramen, mokřadů i suchých stepí na vrcholcích dávných písečných dun umožňuje v plochém terénu říční nivy existenci velmi rozmanitých přírodních forem,“ uvádí například web Myslivost.cz, který se mimo jiné věnuje právě zajímavým přírodním lokalitám v Česku.
Vzácní živočichové, které jinde jen tak neuvidíte
Pokud budete mít štěstí, možná tu narazíte i na některého z velmi vzácných živočichů, které byste jinde hledali jen velmi těžko. Jedním z nich je například tesařík obrovský. Jde o ohrožený druh brouka, který může dorůstat až na 56 milimetrů. Téměř nikde ho ale v současnosti nenajdeme.
Dalším druhem je čáp bílý. Ten se sice vyskytuje na mnoha místech napříč Českem, zde má ale jeden velmi zajímavý zvyk. Hnízdí totiž na stromech, zatímco jinde ho najdeme převážně na komínech, sloupech elektrického vedení a dalších podobných místech. Kromě něj se zde objevuje také čáp černý, který je mnohem vzácnější a vidět ho je ojedinělejší – ze své povahy je totiž obvykle velmi plachý.
Jedním ze zvířat, která navozují pocit, že jste se ocitli v Amazonii, je také skokan ostronosý. Tato žába je kriticky ohrožená a na první pohled je nápadná svým modrým zbarvením.

V budoucnu zde může vzniknout Národní park
„Roste zde i celá řada ohrožených rostlin jako bledule letní, ladoňka dvoulistá a vídeňská, pryšec bahenní nebo třeba až tři metry vysoká bylina mléč bahenní,“ popsala organizace Brontosaurus, která se zabývá ochranou životního prostředí.
Lokalita je natolik unikátní, že se uvažuje dokonce o tom, že by nebyla pouze CHKO, ale mohla by v budoucnu být vyhlášena dokonce Národním parkem. Vláda to uvedla ve svém prohlášení již v roce 2022 a tento záměr by měl i nadále trvat.
Pro případné výletníky je důležitou informací, že na místo se nejsnáze dostanete z města Lanžhot. Jde o nejjižnější obec Moravy a zároveň poslední českou vlakovou zastávku na trase směrem do Bratislavy. Další možností je vydat se po cyklostezce z Břeclavi. V celé lokalitě se ale nachází jen velmi málo značených cest. Důvodem je to, že je území pravidelně zaplavováno, a tak nelze zaručit, že konkrétními trasami půjde pokaždé projít suchou nohou. Z tohoto důvodu je sem na jaře a také za vyššího vodního stavu vstup zakázán.