Evropa má nové turistické peklo: Sem raději nejezděte, turisty tu doslova nenávidí
Mnoho lidí toužících po teplém počasí vyráží právě sem, na jedno z nejpopulárnějších míst v Evropě. Zároveň se však tato destinace stala symbolem rostoucího odporu vůči masové turistice. Místní obyvatelé se bouří proti dopadům cestovního ruchu na jejich každodenní život a jejich frustrace je stále patrnější. Není proto divu, že turisté zde často narážejí na nevlídné reakce a nezřídka se setkávají s otevřeným odporem.
Jen něco málo přes sto kilometrů od afrického pobřeží se v Atlantském oceánu rozkládá souostroví sopečného původu, které tvoří třináct ostrovů. Kanárské ostrovy, náležící ke Španělsku, jsou oblíbeným cílem cestovatelů, kteří sem míří za sluncem, exotickou krajinou a příjemným klimatem. Největší turistický ruch panuje na sedmi hlavních ostrovech – Gran Canarii, Lanzarote, Fuerteventuře, Tenerife, La Palmě, La Gomeře a El Hierru, které lákají návštěvníky svou rozmanitou přírodou i kulturním dědictvím.
Na Tenerife lidé demonstrovali proti turismu
Tenerife a Gran Canaria patří mezi nejnavštěvovanější ostrovy Kanárského souostroví. Tenerife, největší z ostrovů, přilákalo v roce 2023 více než 6,4 milionu turistů, což z něj činí nejpopulárnější destinaci v regionu. Gran Canaria, třetí největší ostrov, zaznamenala ve stejném roce přes 4,2 milionu návštěvníků. Pokud ovšem hledáte dovolenkové místo s přátelskou atmosférou, kde se na vás budou místní usmívat, Tenerife se raději vyhněte obloukem.

V říjnu 2024 se na Kanárských ostrovech odehrály jedny z největších demonstrací proti nadměrnému turismu, kdy do ulic vyšlo až 10 000 lidí. Na Tenerife se demonstranti shromáždili v Playa de las Américas, kde skandovali hesla jako „Kanárské ostrovy nejsou na prodej“. Jejich hlavní požadavky zahrnovaly přísnější regulaci hotelové výstavby, omezení krátkodobých pronájmů a opatření proti spekulacím s nemovitostmi. Místní obyvatelé argumentují, že ačkoli počet turistů v roce 2023 dosáhl téměř deseti milionů, mnoho z nich z této situace nijak neprofituje. Naopak se potýkají s rostoucími náklady na bydlení a narůstajícími sociálními rozdíly.
Napětí mezi místními a turisty se prohloubilo začátkem roku 2025, kdy se na sociálních sítích rozšířila fotografie graffiti s nápisem „Zabij turistu“. Tento incident vyvolal vlnu kritiky a obav, nejen mezi návštěvníky, ale i obyvateli, kteří s tak extrémními postoji nesouhlasí. Přesto je evidentní, že frustrace z přetížení ostrova turismem dosahuje vrcholu. Masová turistika přináší negativní dopady na životní prostředí i kvalitu života místních. Pláže jsou přeplněné, doprava v některých oblastech kolabuje a infrastruktura ostrova čelí obrovskému tlaku.
Turistické peklo není pouze na Tenerife
Problémy spojené s nadměrným turismem nejsou omezeny pouze na Tenerife. S jeho dopady se potýkají i další evropské destinace, zejména italské Benátky, Amsterdam, Barcelona nebo ostrov Mallorca. V těchto místech je masová turistika pro místní obyvatele stále obtížněji snesitelná a vyvolává rostoucí nespokojenost.
Obyvatelé těchto měst stále častěji pořádají protesty a požadují zavedení opatření, která by omezila počet turistů a ochránila jejich města před neudržitelným rozvojem cestovního ruchu. V Benátkách byla zavedena turistická daň a regulace počtu denních návštěvníků, zatímco v Barceloně se vedou debaty o omezení krátkodobých pronájmů přes platformy jako Airbnb. Tyto kroky by mohly sloužit jako inspirace i pro Kanárské ostrovy, kde se o podobných opatřeních stále diskutuje.
Na Tenerife je jedním z největších problémů dostupnost bydlení. Místní si stěžují, že rostoucí poptávka po krátkodobých pronájmech pro turisty zvyšuje ceny nemovitostí a vytlačuje je z jejich vlastních domovů. Zatímco investoři přeměňují byty na luxusní apartmány, určené k turistickému pronájmu, běžní obyvatelé si bydlení nemohou dovolit. Aktivisté proto požadují přísnější regulaci krátkodobých pronájmů a opatření, která by zajistila dostupné bydlení pro místní komunitu.
Turistický ruch negativně ovlivňuje život místních
Dalším zásadním problémem je tlak na infrastrukturu a životní prostředí. Kanárské ostrovy jsou známé svou krásnou přírodou a unikátním ekosystémem, který je však kvůli masovému turismu stále více ohrožen. Pláže jsou znečištěné, vodní zdroje přetížené a produkce odpadu dramaticky roste. Turisté často neberou ohled na místní prostředí, což přispívá k degradaci ostrovního ekosystému. Místní obyvatelé se proto snaží prosadit udržitelnější model cestovního ruchu, který by minimalizoval negativní dopady turismu a chránil přírodní bohatství ostrovů.

Úřady nyní čelí složité situaci. Na jedné straně je nutné chránit ekonomiku ostrova, která je na turismu do značné míry závislá, na druhé straně je zřejmé, že současný model je neudržitelný. Vláda zvažuje zavedení turistické daně, regulaci hotelové výstavby a omezení počtu návštěvníků v nejvíce přetížených oblastech. Někteří politici však varují, že přílišná regulace by mohla mít negativní dopady na pracovní trh a ekonomickou stabilitu Kanárských ostrovů.
Zdroj: blesk.cz, travelandtourworld.cz, YouTube.com