Zahrádkáři zpozorněte: Z této rostliny se stane vaše noční můra. Stačí pár dní a všude bude hmyz
Ačkoliv někdo hmyz nemůže vystát, jedná se o přirozenou součást přírody, která v ní má svůj význam. Pokud jste se tedy jednou rozhodli bydlet v domě se zahradou, měli byste se smířit s tím, že se s hmyzem budete na svém pozemku pravidelně potkávat. Existuje však jedna konkrétní rostlina, jež zástupce této živočišné říše obzvláště přitahuje. Pakliže nechcete zrovna provozovat hmyzí hotel, tak se jí raději vyhněte.
Mnoho lidí se ve snaze zlikvidovat hmyz na zahradě uchyluje k používání agresivních chemických prostředků (pesticidů). To však není úplně nejmoudřejší řešení, neboť tím můžete ze svého pozemku vystrnadit i druhy, které na zahradě mít potřebujete. Chcete-li se zbavit škůdců, vysázejte kolem záhonů raději bylinky, které je odpudí.
Proč je hmyz v zahradě důležitý?
Když se řekne užitečný hmyz, pravděpodobně vás hned napadnou včely. Ano, včelky jsou opylovači, kteří nám navíc dávají med. To ale zdaleka není jediný druh hmyzu, jež opyluje rostliny. Věděli jste například, že mezi opylovače patří kromě blanokřídlých také třeba mouchy a brouci?

Dalšími důležitým zástupci hmyzí říše jsou takzvaní dekompozitoři neboli rozkladači. Tito drobní tvorové se živí organickými zbytky, takže jsou to vlastně takoví hmyzí uklízeči. Do této skupiny se řadí opět mouchy, ale také například zástupci čeledí drabčíkovití, kožojedovití, chrobákovití, střevlíkovití a řady dalších.
Aby těch užitečných druhů nebylo málo, na zahradě je možné potkat i zástupce hmyzí říše, kteří loví škůdce, jako jsou mšice, molice a další. Typicky se jedná například o slunéčka sedmitečná, nicméně dravých brouků živících se podobnou havětí, která vám likviduje úrodu a květiny, je mnohem více.
Kromě toho je dobré myslet také na to, že hmyz slouží jako potrava pro další druhy živočichů, jako jdou například ptáci, ježci nebo žáby. Jeho přítomnost v zahradě tak zvyšuje celkovou druhovou rozmanitost v daném ekosystému.
Rostliny, které vábí opylovače
Co opylovač, to jiné preference rostlin. Zatímco včely a čmeláky nejvíce lákají květy, které mají trubkovitý nebo zvonkovitý tvar a nasládlou vůni, brouci zase dávají přednost mohutným, otevřeným květům, jež disponují velkým množstvím pylu.
Svou roli však hraje i barva květů. Například mouchy dávají údajně větší přednost temně červeným květinám, kdežto blanokřídlý hmyz má rád zase žlutou barvu. Noční motýly pak zpravidla najdete na květinách s jasně bílými nebo nepříliš barevně výraznými okvětními lístky.
Pozor, tento keř neláká jen motýly
Komule Davidova neboli motýlí keř je rostlina, kterou si rozhodně do zahrady nevysazujte, pokud nechcete, aby se to v ní hemžilo hmyzem. Byť název napovídá, že přitahuje ve velkém motýly, je ve skutečnosti lákadlem i pro další hmyz, například čmeláky.

Během slunných dnů se to kolem ní doslova hemží hmyzem, který je aktivní přes den, a v podvečer na ni přilétají další druhy. Tato rostlina navíc vábí svými krásnými barevnými květy i různé zástupce blanokřídlých, včetně vos, takže se jí raději vyhněte, pokud máte panickou hrůzu z žihadel.
Škůdce odpudí některé bylinky
V případě, že se potřebujete zbavit škůdců, kteří vám úřadují na záhonech, dříve než sáhnete po chemii, zkuste vysázet kolem inkriminovaných míst bylinky. Některé z nich mají totiž repelentní účinky. Těmi asi nejznámějšími jsou máta a levandule, jejichž aroma nevoní zejména mšicím, komárům a blechám.
Výbornou bylinou odpuzující housenky a mušky je pak bazalka. Pokud ji vysadíte v blízkosti rajčat a papriky, měli by se jim tito škůdci vyhnout. Molice a mandelinky potom odpuzuje například tymián, rozmarýn nebo pelyněk. Bylinky ideálně umístěte buď na okraje záhonků, nebo přímo k rostlinám, které chcete ochránit.