Takhle dopadli důchodci v Česku: Tato částka rozčílila půlku republiky. Mladí zůstali jen nevěřícně zírat
Zní to jako naprostý nesmysl, ale data mluví jasně. Stačilo málo a v Česku to vře. Téma zůstatků na účtech seniorů vyvolalo lavinu emocí – hlavně mezi mladými. Jakmile se čísla dostala ven, nebylo cesty zpět.
Na první pohled to vypadá jako chyba v systému. Něco, co nedává smysl. Jenže to není žádný omyl, ale pravda. Nová data, která se nedávno dostala na veřejnost, rozpoutala nečekanou lavinu reakcí. V diskuzích to bublá, na sociálních sítích padají ostrá slova. Mnozí mladí lidé zůstali nevěřícně zírat.
Překvapení, které nikdo nečekal
Podle dat, která se dostala do éteru, mají čeští důchodci na bankovních účtech často vyšší částky, než by kdo čekal. Banky totiž uvedly, že průměrný zůstatek na účtu důchodce se pohybuje v desítkách až stovkách tisíc korun. A to i přesto, že mnozí z nich tvrdí, že „mají hluboko do kapsy“. Informace rozpoutala vášnivé diskuze a naštvané reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

„A my mladí tu šetříme na bydlení, bojíme se o každou korunu a oni sedí na statisících? To je vtip?“ rozčiluje se na Facebooku dvacetiletý Matěj ze Šumperka.
A není sám. Diskuze na sociálních sítích ukazují, že pro mnoho lidí je tahle informace doslova šokem. Mluví se o tom, že si senioři „sedí na zlatém vejci“. Jaká je ale realita a tajemství dnešních seniorů?
Tohle je jejich tajemství
Pro představu: současný průměrný důchod v Česku je dle dat České správy sociálního zabezpečení přes 21 000 korun měsíčně. Pokud senior bydlí ve vlastním bytě nebo domě a nemá větší zdravotní komplikace, může z této částky i něco uspořit. A právě to se děje – důchodci podle odborníků často nemají výdaje jako mladí lidé: neplatí hypotéky, nemusí živit děti, a hlavně – mají jiné finanční návyky.
„Starší generace je zvyklá neinvestovat. Peníze si raději nechává na běžném nebo spořicím účtu. Chtějí mít jistotu, že k nim kdykoli mohou. Zároveň často nejezdí na dovolené, neutrácí za technologie, a žijí velmi skromně. Právě díky tomu si část z nich dokáže vytvořit poměrně slušnou finanční rezervu,“ říká jeden z ekonomů, který se tématu dlouhodobě věnuje.

Statisíce? Ano, ale ne pro každého
Je ale třeba říct i druhou stranu mince. Ne každý důchodce má takovou „finanční pohodu“. Průměrný a nadprůměrný důchod má v Česku celkem 52 % seniorů. Zbylých 48 % má výši důchodu pod průměrem. Někteří z nich pak žijí z měsíce na měsíc a s penězi vyjdou jentaktak. Záleží na tom, zda bydlí ve vlastním, mají ještě nějaké vedlejší příjmy, nebo naopak splácí dluhy. Průměrný zůstatek tedy může být zavádějící – někdo má pár tisíc, jiný klidně 400 tisíc.
„Zní to hezky, že máme na účtech stovky tisíc. Ale pravda je taková, že si šetřím, protože nevím, co bude. Když budu potřebovat nové zuby nebo něco dalšího, zaplatím si to sama. Nemám ani děti, které by mi pomohly,“ svěřila se se svým strachem z budoucnosti paní Ludmila (72) z Olomouce.
Co si z toho vzít?
Čísla ukazují jednu věc. Emoce lidí druhou. Část seniorů má na účtech větší zůstatky, než mnozí čekali. Ale než začneme závidět, je potřeba si uvědomit souvislosti. Dnešní důchodci vyrůstali v jiné době. Jsou často zvyklí žít velmi skromně, neplýtvat a držet si rezervy na horší časy.
„Mladí chtějí všechno teď hned. My jsme si na všechno museli počkat, odložit si a naspořit. A já se toho držím dodnes. Měli by se to taky naučit,“ vyjádřil se pan Jaroslav (78) z Břeclavi.
A tak možná není potřeba se zlobit, ale spíš se inspirovat. V tom, že spořit si něco bokem, třeba i z mála, se vyplácí. Dřív nebo později totiž přijde doba, kdy každý z nás ocení, že si „sedí na něčem měkkém“. Nebo třeba i na tom zlatém vejci, o kterém se teď v souvislosti se seniory mluví.