Tahle barva prý přitahuje toxické lidi. Češky ji milují, ale muži před ní utíkají jak před jedovatým hadem
Říká se, že každá barva působí na člověka jinak. Některé jsou pozitivní a vyvolávají v nás pocit radosti, jiné mají zase uklidňující účinek. Všimněte si schválně, jak bude reagovat vaše okolí, když se obléknete například do modré, a naopak čí pozornost přitáhnete a jaká nálada bude ve vaší přítomnosti panovat, budete-li oděni do černé nebo bílé. Jedna barva, do které byste to nejspíše vůbec neřekli, je přitom poněkud zrádná.
Výzkumy ukazují, že člověk je schopen vnímat miliony různých barevných odstínů. Pokud nám však pohled přistane na dva odstíny například zelené, máme tendenci kategorizovat je do jedné skupiny. Ve skutečnosti se však právě i odstíny barev liší v tom, jak se v jejich přítomnosti cítíme. V obecné rovině se ale dá říci, že každá barevná skupina má určité vlastnosti, které ovlivňují to, jak na nás působí.
Vnímání barev v různých kulturách
Není pravdou, že by všechny barvy vnímali lidé po celém světe stejně. Ačkoliv někde se mohou konkrétním barvám přisuzovat stejné vlastnosti, v některých kulturách mohou mít zcela odlišný význam. Navíc i barevné kombinace jsou kulturně spjaté s určitými ideologiemi a tradicemi. Třeba v Číně symbolizuje kombinace černé a červené štěstí, takže se v této zemi běžně používá na svatebních oznámeních.

Samotná černá je pak velmi hezkým příkladem toho, jak odlišně na nás barvy působí. V Evropě ji máme zpravidla spojenou se smrtí a se smutkem, ale třeba v islámských zemích ji považují za barvu úcty a důstojnosti a v Africe ji vnímají zase jako symbol moci a síly.
Na téma vnímání barev napříč kulturami byly již provedeny mnohé průzkumy, kterých se účastnili respondenti různých národností. Jeden z nich například zahrnoval subjekty ze čtyř kultur (Japonsko, Čína, Jižní Korea a USA), které měly přiřadit osm barev k 13 vlastnostem spotřebních produktů. Zatímco respondenti z asijských zemí shodně přiřadili fialovou barvu ke slovu „drahý“, na subjekty z USA působila opačně a přiřadili k ní přídavné jméno „levný“.
Barva radosti i zbabělosti
Jedna konkrétní barva pak v mnohých lidech vyvolává rozporuplné pocity. Na jedné straně se o ní často mluví jako o barvě radosti, na straně druhé ji mnoho osob vnímá negativně. Řeč je o odstínech žluté. Jelikož je to barva teplá a výrazná, upoutá hned naši pozornost. Někteří lidé tvrdí, že na ně působí pozitivně a vyvolává v nich kreativitu a touhu po rozvoji.
Jde o tradiční barvu indických obchodníků, jelikož připomíná zlato. Zatímco obyvatelé Japonska ji spojují s odvahou, v některých západních kulturách se považuje naopak za barvu zbabělosti. To jen opět dokazuje skutečnost, jak různé kultury a národy vnímají barvy zcela odlišně.
Může vyvolávat agresi a zvyšovat toxicitu
Žlutá sice často působí vesele a energicky, ale pro některé jedince je natolik intenzivní, že v nich může vyvolat agresi, podobně jako je tomu třeba v případě červené. Někdo proto reaguje na přemíru žluté barvy ve svém okolí podrážděně až naštvaně.

Psychologové však tvrdí, že právě tahle barva může být magnetem na toxické jedince. Její výraznost a spojení s otevřeností prý přitahují lidi, kteří chtějí být neustále v centru pozornosti a mají sklony k manipulaci. Zároveň ale působí tak výrazně, že někteří muži mají tendenci se od ní doslova odtahovat. Samozřejmě je ale důležité brát v potaz i osobnost daného člověka. Každý jsme jiný, proto vnímáme barvy odlišně. To, co v někom vyvolává příjemné pocity, může být pro druhého dráždivým faktorem, jež má naopak negativní vliv na jeho náladu.
Módní stylisté tvrdí, že Češky žlutou milují. Je optimistická, dokonale ladí s letní pletí a dokáže rozzářit i ten nejšedivější den. Avšak nic se nemá přehánět – pokud ji zvolíte od hlavy až k patě, může působit až příliš dominantně a odrazovat.
Jak jsou na tom ostatní barvy?
Další intenzivní teplou barvou vedle žluté je červená. Ta symbolizuje sílu a vášeň a také působí naléhavě. Právě z toho důvodu se používá pro různá výstražná znamení a signalizace. Mezistupněm mezi žlutou a červenou je pak oranžová, která může být povzbuzující, ale zároveň stejně jako žlutá i dráždivá.
Vedle toho chladné tóny jako modrá, fialová a zelená mají naopak uklidňující účinek. Proto se často používají pro výmalbu zdí v místnostech určených pro odpočinek a relaxaci. Zelená jakožto barva přírody symbolizuje rovnováhu. Modrá je zase barvou klidu a důvěry. Nicméně pokud jí je příliš, může v některých lidech vyvolat depresi či sklíčenost. Fialová je pak barvou moci a bohatství.