Toto je nejkrásnější město v Česku: Většina Čechů tu nikdy nebyla. Cizinci nechápavě kroutí hlavou
Česko je plné krásných míst, která stačí jen objevit. A zatímco turisté z jiných zemí tato městečka nebo krásy přírody ve velkém navštěvují, většina Čechů tu nikdy nebyla.
Dovolená v Česku je stále méně oblíbená a lidé raději vyrážejí za hranice. Přitom naše země nabízí tolik krásných míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Ať už je to působivá příroda v národních parcích nebo na horách, různé přírodní úkazy, hrady a zříceniny, nebo třeba historické části měst. A právě jedno z nich cizinci označují za to nejkrásnější.
Lázeňské město v chráněné krajinné oblasti
Ačkoliv si většina z nás při spojení slov „nejkrásnější město Česka“ vybaví třeba Prahu nebo Český Krumlov, někteří turisté mají jiný názor. Tak třeba Třeboň. Toto město leží v Jihočeském kraji, kousek od Českých Budějovic nebo Jindřichova Hradce v oblasti zvané Třeboňská pánev. Ta je součástí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko a biosférické rezervace UNESCO, takže o opravdu krásnou a rozmanitou přírodu zde není nouze.
Město Třeboň je mezi lidmi synonymem českého rybníkářství. A není divu, protože v jeho okolí najdeme obrovskou síť různých rybníků, menších rybníčků nebo umělých kanálů. Tradice rybníkářství zde sahá až do středověku a mezi nejznámější odborníky „z oboru“ patří Josef Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, kteří se na budování zdejších rybníků z velké části podíleli.
Třeboň leží přímo na břehu impozantního rybníka Svět. Ten vznikl už v 16. století a pyšní se nejen rozlohou 215 hektarů, ale i svou bezpečnostní funkcí. Jeho hráz má totiž ochránit město před vodním živlem.

Architektura, příroda a historie v harmonii
Město Třeboň nabízí unikátní spojení renesanční architektury, historického centra a krásy jihočeské přírody. Dominantou je renesanční zámek Třeboň, který se nachází uprostřed historického náměstí. Při procházce městem navštivte i Muzeum a galerii Třeboňska. Na hrázi rybníka Svět si pak můžete prohlédnout novogotickou Schwarzenberskou hrobku sloužící jako pietní místo pro členy rodu Schwarzenbergů.
V bezprostřední blízkosti se rozprostírá Dům přírody Třeboňska, který seznámí návštěvníky s místní faunou a flórou. Okolí rybníka Svět pak nabídne třeba oblíbenou naučnou stezku „Okolo Světa“ o délce přibližně 12 kilometrů, která je ideální pro pěší túry i cyklistiku. K zámeckému parku přiléhá i příjemný lesopark.
Rybníky a zajímavá architektura ale nejsou jediné, čím Třeboň vyniká. Turisté sem jezdí i za jiným druhem odpočinku, konkrétně do lázní. Lázeňský komplex města tvoří historické Bertiny lázně a modernější lázně Aurora. Obě lázeňská zařízení se specializují na léčebné procedury, které jsou zaměřené například na revmatická a pohybová onemocnění. Lázně Aurora navíc disponují bazénovým aquaparkem s tobogánem a relaxačními zónami, takže zde najdou vyžití i rodiny s dětmi.

Vyhlášené rybí speciality
K Třeboni neodmyslitelně patří kapr, a ne jen tak ledajaký. Třeboňský kapr je chráněným zeměpisným označením Evropské unie a chová se výhradně v místních rybnících. Rybí kuchyně tu není doplňkem, ale gurmánským zážitkem.
Vyhlášená rybí restaurace Šupina a Šupinka na hrázi rybníka Svět nabízí pokrmy z kapra, sumce, candáta, štiky, úhoře, líně i okouna. Ochutnejte třeba oblíbené kapří hranolky připravované podle rodinné receptury. V Bistru U Kapra zase najdete lehčí rybí saláty, karbanátky nebo domácí pomazánky. A pokud dostanete chuť na klasiku i experimenty, restaurace DaMartie nebo U Míšků nabízejí kombinaci rybích specialit a tradiční české kuchyně.