Nejroztomilejší hračka osmdesátek: Stála 150 Kč, dnes ji prodáte za 20 000 Kč. Nemáte ji na půdě?
Byla měkká, malá a všude s vámi. Chtěli jste ji obejmout i vzít na výlet. Možná ji dnes máte někde v krabici, zapomenutou mezi obrázky a zaprášenými kazetami. Ale právě tam se teď skrývá poklad, který má větší hodnotu, než byste čekali.
Byla to doba, kdy stačila jedna jediná hračka, abyste se cítili jako nejšťastnější dítě na světě. Nepotřebovala blikající obrazovku ani Wi‑Fi. Jen palec v puse, chlupaté tělíčko a něco, co se nedá popsat jinak než slovem „láska“.
Zázrak s palcem v puse
Byl to ten typ hračky, který jste si jednou přitiskli k sobě, a už nikdy nepustili. Mončičák (nebo taky „Monchhichi“) byl malý, měkoučký, a měl to nejdůležitější: osobnost. Tvářil se, jako by všechno věděl, byl připravený na dobrodružství, ale i na mazlení před spaním. Malá opička s plastovou tvářičkou, chlupatým tělem a typickým palcem v puse si během několika let podmanila srdce dětí po celém světě, a Československo nebylo výjimkou.

U nás se Mončičák objevil na konci 70. let, ale skutečným hitem se stal až v 80. letech. Dovážel se z Maďarska, NDR nebo „na černo“ přes známé, a pokud jste měli to štěstí a našli ho pod stromečkem, stali jste se okamžitě školní celebritou. Cena se pohybovala kolem 150 Kčs, na tehdejší dobu dost. Ale rodiče byli ochotni udělat zázrak, aby tuhle plyšovou radost svému dítěti pořídili.
Mončičák nebyl jen hračka, byl to parťák
Děti si s ním povídaly, braly ho ven, vymýšlely mu příběhy. Byl to jeden z prvních hraček, která měla „emoční hodnotu“, nebyla to jen věc, ale přítel. Malé opičky měly různé oblečky, klučičí i holčičí varianty, a každé dítě snilo o tom, že bude mít celou „rodinku“.
A protože kvalita tehdy něco vydržela, mnoho těchto opiček přežilo v dobrém stavu dodnes. Leží zapomenuté ve skříních, na půdách, v krabicích po babičkách, a přitom mají dnes cenu, o které se jejich majitelům ani nesní.
Dnes: sběratelský poklad
Na portálech jako Sbazar, Aukro nebo eBay se Mončičáci prodávají i za 15 000 až 20 000 Kč. Cena samozřejmě záleží na stavu, velikosti, původu a výbavě. Pokud má opička původní obleček, není poškozená a ideálně má ještě i originální visačku, může se stát skutečným pokladem.
Sběratelé v Česku i v zahraničí mají o Mončičáky obrovský zájem. Raritní modely z 80. let, limitované edice nebo postavičky z televizních reklam (např. japonské Monchhichi Twins) se dnes prodávají za částky, které hravě překonávají cenu nového mobilu.
Zvlášť cenné jsou i větší verze (např. 45cm), které se v Československu objevovaly výjimečně, a k dostání byly často jen „pod rukou“.
Z nostalgie se stává byznys
Nostalgie táhne, a hračky z dětství jsou ideální příležitostí, jak spojit vzpomínky s investicí. Stejně jako staré céčka, Igráčci nebo stavebnice Merkur, i Mončičák se zařadil mezi vyhledávané retro poklady. Na výstavách retro hraček nebo burzách se kolem něj vždy vytvoří hlouček obdivovatelů. A občas se ozve někdo, kdo si jen tak mezi řečí vzpomene: „Tenhle měl přece můj brácha!“
Z Mončičáka se tak stala ikona. Ne jen dětské lásky, ale i doby, kdy bylo štěstí schované v plyšové kapuci, ne v displeji. A právě proto má i dnes cenu, a to nejen finanční.

Nemáte ho doma také?
Pokud vám tahle malá opička připomněla vlastní dětství, možná je čas vydat se na půdu. Prohrábnout krabice, otevřít kufry, nahlédnout pod deky. Třeba tam opravdu leží. Malý Mončičák, věrný parťák z dětství, kterého jste kdysi milovali a zapomněli. Dnes vás může překvapit dvojnásob, vzpomínkami i cenou.
Protože jak se ukazuje, některé hračky nestárnou. A když mají štěstí, vrátí se. Ne jako hračka, ale jako legenda.