Kvíz: Poznáte naše nářečí? Pražáci totálně pohořeli. Otázka č. 5 rozcupovala půlku národa
Dříve běžně používaná mluva, která se do velké míry zachovala i do dnešních dnů. Specifické lokality naší země se mohou pyšnit vlastním jazykem, kterému se říká nářečí. Česká republika je na množství nářečních oblastí velmi bohatá, a proto není divu, že občas dochází ke komunikačním šumům i mezi rodilými mluvčími.
Pokud se o nářečí zajímáte, náš kvíz vás určitě nezaskočí. Zvláštní problém s nářečími mají v drtivé většině Pražané, a to nemyslíme vůbec hanlivě. Právě obyvatelé hlavního města jsou historicky v centru dění, z něhož se jazykové zvyklosti dále rozšiřovaly. Čím dále od Prahy, tím větší odlišnosti se vyskytují.
Čeština a její podoby
Základním stavebním prvkem naší mateřštiny je spisovná čeština, která je primárním komunikačním jazykem v oficiálních situacích. Využívat by se však měla i ve veřejné sféře, konkrétně ve školách, v televizi a médiích obecně, dále pak v úředních dokumentech a při komunikaci s oficiálními institucemi. Spisovná čeština je tou nejreprezentativnější formou jazyka, kterou máme. Mimo všechny uvedené situace však raději saháme po přirozenější mluvě, kterou představuje čeština hovorová, ta se používá výhradně v mluvené podobě. Náš kvíz se však věnuje další složce jazyka, kterou představuje čeština nespisovná, konkrétně dialekty, s nimiž se můžete na území České republiky setkat.

Morava a Slezsko jsou nářečně bohatší než Čechy
Jak to, že se odjakživa řadí Morava a Slezsko k oblastem s mnohem vyšší mírou počtu nářečí, než tomu bylo na území Čech? Důvodů je hned několik. V první řadě zmiňme historicko-politické uspořádání. Zatímco velká část Čech podléhala vlivu centralizace směrem od Prahy, vzdálenější oblasti už tolik neovlivnila. Oblasti Moravy a Slezska byly navíc vždy více rozčleněné na jednotlivá panství a různé sféry vlivu, což se promítalo i do jazyka. V neposlední řadě stojí za zvýšeným počtem nářečí i přírodní terén, neboť kopcovitá krajina nahrávala větší izolovanosti jednotlivých lokalit. Důvodů je však mnohem víc, ale vydaly by na samostatný článek, proto je dopodrobna rozebírat nebudeme.
Nářečí jsou stále živá
I když se může zdát, že dobu nářečí už odvál čas, není tomu tak. Navzdory technologickému pokroku a životu v rytmu 21. století se zvláště na Moravě nářečí pořád drží. Místní lidé jsou hrdí na to, že mají své kulturní zvyklosti a specifika. I v Čechách se s nářečími setkáte při běžné mluvě, mnohdy však možná netušíte, že to podivné slovo, které používá váš kolega z východních, jižních nebo západních Čech, je ve skutečnosti dialekt.

Vyzkoušejte kvíz, který prověří vaše nářeční znalosti
Připravili jsme si krátký kvíz, který je sestaven z 10 zajímavých otázek. Otázka č. 5 svojí záludností rozcupovala půlku národa.
Vyhodnocení:
90–100 %: Tedy nářečí máte v malíčku, musíme před vámi smeknout. Jste lingvista, nebo jen zapálený amatér?
70–80 %: Na vás si žádné nářeční výrazy nepřijdou a domluvíte se všude.
50–60 %: Je co zlepšovat, ale není to tak hrozné. Trocha studia a budete expert.
30–40 %: S nářečími si příliš nerozumíte a zdá se, že vás vůbec nezajímají.
0–20 %: Absolutně neřešíte, že jinde mluví jinak než vy. Ale trochu studia by vám neuškodilo.