Zahradní hit roku? V Německu už za něj padají pokuty. Tohle z vás udělá terč pod drobnohledem
Ještě před pár lety jste ho na zahradách téměř nepotkali. Jeho doménou byly totiž úplně jiné oblasti než zahradní realizace. To se však změnilo. Dnes dobývá svět zahradní architektury a získává si zástupy příznivců. Velký boom by však v budoucnu mohla zabrzdit legislativní omezení – v sousedním Německu už proti němu ostře zakročili a padají za něj nemalé pokuty.
Právě tohle z vás udělá terč úředníků, kteří se věnují tomu, zda soukromé zahrady i veřejná prostranství splňují všechny náležitosti uložené zákonem. Už dávno totiž neplatí, že si se zahradou můžete dělat, co se vám zlíbí. U nás je prozatím situace poměrně benevolentní, ale nikdy nemůžete vědět, kdy se naši zákonodárci rozhodnou následovat naše sousedy.
Jaké zákony zasahují do realizace českých zahrad?
Pokud jste se právě pustili do projektování nové zahrady, musíte vzít v potaz hned několik oblastí, které nelze ignorovat. Tou první je stavební zákon, kterým se musíte řídit při výstavbě kůlen, plotů, pergol či přístřešků pro auto, které zabírají větší plochu než povolených 25 m². Souhlas dále budete potřebovat, pokud je stavba méně než 2 metry od hranice pozemku. Ignorovat byste neměli ani zákon o pozemkových úpravách a také územní plán konkrétní obce či města, v němž se zahradu chystáte založit. Zatímco v Česku se řeší hlavně zastavěná plocha, v Německu jsou mnohem dál. Některé spolkové země přímo výslovně zakázaly využití štěrku, který se neslučuje s ekologickými aktivitami spojenými s ochranou přírody. Další země se k radikálnímu kroku postupně přidávají.
Materiál je trnem v oku ochránců přírody
Odborníci jsou razantně proti použití štěrku jako hlavního materiálu k zakládání zahrad. Ačkoliv jsou štěrkové zahrady hitem posledních let, stahují se nad nimi temná mračna a jejich budoucnost je více než nahnutá. Na štěrku expertům vadí hlavně jeho nepřírodní charakter, nepropustnost vody do půdy, zhoršené podmínky pro opylovače a celkově horší klima na zahradách. V německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko začal zákaz použití štěrku a umělého trávníku při zakládání zahrad platit již 1. ledna 2024. Úředníkům se tak otevřely dveře ke kontrolám nových zahrad, ale získali i možnost právních kroků vedoucích k odstranění již stávajících realizací. Veškeré kontroly jsou v rukách místních úředníků.

Jsou štěrkové zahrady vážně tak škodlivé?
Lidé si koncepty bezúdržbových zahrad velmi oblíbili. Právě štěrk je materiálem, který bezúdržbovost dokáže zajistit. Žádné sekání, mulčování a likvidace bujného plevele. Pouze čistý štěrk a v něm sem tam zasázené rostliny, vše elegantní a oku lahodící. Cena za nulovou údržbu je však poměrně vysoká. Zatímco na většinově zatravněné zahradě můžou kameny, štěrk a oblázky vytvořit neškodné útvary v podobě skalek a designových prvků, pokud je štěrk dominantním materiálem bez podílu zeleně, nastává pohroma. V první řadě štěrkem téměř vůbec neprosakuje voda, jejíž nedostatek je dlouhodobě celospolečensky diskutovaným tématem. Hmyz a drobní živočichové nemají ve štěrkové zahradě šanci na úkryt, proto se postupně ničí rozmanitá přírodní biodiverzita, kterou zhoršuje i menší výskyt opylovačů, jimž chybí přirozená potrava. Nahřátý štěrk dokáže i v noci ohřívat celé své okolí, čímž zhoršuje mikroklima celé oblasti.
V Česku nejsou štěrkové zahrady tématem
Zatímco v Německu proti štěrkovým zahradám důrazně zakročili, u nás nejsou diskutovaným tématem, ačkoliv se jejich podíl neustále zvyšuje. Všeobecně jsou však celoštěrkové plochy považovány za nevhodné mnohými odborníky. Ti naopak vyzdvihují vlastnosti štěrku jako skvělého doplňku k realizaci záhonů a skalek, protože rostlinám se ve štěrku neuvěřitelně daří. To potvrzuje i Petr Hanzelka z Botanické zahrady hlavního města Prahy.
„Ještě jsem neviděl rostlinu, které by se ve štěrkovém záhonu nedařilo.“
Zvlášť pro trvalky je štěrková podestýlka ideálním prostředím, bez přílišné vlhkosti, která často vede k uhnívání jejich kořenů. Tím jak štěrk dokáže absorbovat a sálat teplo, vytváří perfektní podmínky pro teplomilné rostliny, které by v klasickém záhonu nešly.

Ačkoliv jsou štěrkové záhony moderní, svěží a oblíbené, nic se nesmí přehánět. Nespoléhejme na to, že česká legislativa si zatím do hledáčku nevzala štěrkové zahrady a jejich vliv na životní prostředí. Sami bychom se měli snažit životnímu prostředí spíše přispívat než ho ničit. Skalka či záhon ničemu nevadí, velké plochy s absencí trávníku a přirozené půdy však mohou být hrozbou s dalekosáhlými důsledky. V Německu už výstavbu štěrkových zahrad zakazují. Můžou z vás udělat terč úředníků nejen v Severním Porýní-Vestfálsku, ale také v Bádensku-Württembersku, Hamburku nebo Sasku-Anhaltsku.