Celý život jsme to dělali špatně. Nový výzkum ukázal, že kvůli tomu stárneme o 10 let rychleji
Kdybychom tak mohli žít navždy. Nebo kdybychom alespoň neměli ve stáří obličej samou vrásku. A víte co? Někdo stárne rychleji a někdo pomaleji. Roli v tom hraje i náš životní styl a touhle jednou chybou zestárnete podstatně rychleji.
Kdo říká, že musíme být ve třiceti celí polámaní a bez energie? Stárnutí si nevybírá a čeká každého z nás. Jenže někdo je svěží a aktivní i v šedesáti, zatímco jiní už po čtyřicítce nadávají, že je bolí záda a trpí únavou. Jasně, svou roli hraje třeba to, zda se stravujeme zdravě, kouříme a pijeme alkohol. Ale pak je tu ještě jedna podceňovaná věc, a tou je spánek.
Vědci odhalili, po čem stárneme
Už vám sice dávno není dvacet let, ale váš spánkový režim se od studentských let vůbec nezměnil? Ponocujete, ráno se budíte nevyspalí a doháníte únavu o víkendu? Obličej se plní vráskami, narostlo vám bříško, začínají se objevovat zdravotní potíže a pořád si připadáte ve stresu?
Možná z toho viníte stres z práce nebo z toxického vztahu. Ale co když je na vině prostě jen to, že nevíte, jak správně spát? Nový výzkum totiž ukázal, že nekvalitní spánek může za předčasné stárnutí.
Vědci došli k závěru, že naše tělo se nám za krátký a nekvalitní spánek odvděčí stárnutím, které neodpovídá našemu biologickému věku. Zvláště dámy tato informace jistě nepotěší.
Kdy je spánek nekvalitní?
Pokud dlouhodobě spíme méně než 6 hodin denně, je naše tělo z hlediska právě zmíněného biologického věku až o dekádu starší. Ano, nekvalitní spánek může za to, že vypadáte a cítíte se hůř. Takže než si půjdete koupit další z drahých krémů nebo než začnete uvažovat o nějakých kosmetických procedurách, zkuste se zamyslet nad tím, jak dlouhý je váš spánek. Třeba díky tomu ušetříte za botox.
A nejde jen o to, že vypadáte starší než jste. Máte třeba víc vrásek, kruhy pod očima, našedlou a povadlou pleť, ale víc stárnou i vaše buňky. Vědci totiž naměřili změny přímo v nich. Pojďme se mrknout, co přesně se v našem těle odehrává, když si pustíme o epizodu seriálu navíc s tím, že spánkový deficit doženeme o víkendu.
Mozek po čtyřicítce
Jiný výzkum přišel ještě s dalším odhalením. Nekvalitní spánek způsobuje změny ve fungování mozku a jsou viditelné dokonce i na magnetické rezonanci. Zkrátka hloupneme. Nezvládáme rychle uvažovat a navíc se zvyšuje aktivita látek, které jsou spojené s Alzheimerovou chorobou.
Zatímco v mládí vydržíme ledacos, nejrizikovější je nekvalitní spánek mezi 45. a 60. rokem. Pokud v tomto období spíme málo a budíme se ze spaní, pak náš mozek stárne mnohem rychleji než naše tělo.
Dospíme to o víkendu
Celý týden chodíte spát pozdě, pak nějaký mejdan v pátek večer a v sobotu si dopřejete a spíte až do oběda? Myslíte si, že o víkendu se to dospí… Bohužel, tak to nefunguje.
Málo kvalitní spánek způsobuje, že vaše tělo nemá dost času na obnovu a opravu. A ne, vážně to prostě jen tak „nenažene“. V těle se stihnou spustit zánětlivé procesy a o zdravotní potíže je postaráno.
Nekvalitní spánek ovlivňuje téměř všechny procesy v těle, od vyplavování hormonů přes metabolismus až po vaši imunitu nebo hmotnost. Proto se dá mnoho potíží vyřešit právě tím, že ulehnete o hodinu dřív do peřin.
Co je kvalitní spánek?
Spát bychom měli ideálně 8 až 9 hodin a dovolujeme si říct, že tolik si dopřává pravidelně málokdo. Nejde ale jenom o délku spánku, důležité je také, abychom se v noci nebudili a měli dostatek hlubokého spánku. Zkuste se zamyslet nad tím, kolik hodin spíte, jestli se v noci budíte a co děláte těsně před spaním.
Možná se budíte, protože máte spánkovou apnoi nebo nekvalitní matraci, před spaním sledujete videa na TikToku nebo spořádáte pytlík brambůrků u sledování filmu. No a třeba jste si dopřáli šlofík přes den nebo vypili moc hrnků kafe.
Zkuste zařadit pár drobných změn. Třeba jít spát o něco dřív, nejíst několik hodin před spaním, upravit teplotu v ložnici – a uvidíte, že váš spánek i tělo se začnou postupně měnit.
Vaše pleť najednou bude vypadat mnohem lépe, budete se cítit lehčí, odpočatější, změní se vám nálada a dokonce i ten špíček, se kterým dlouho nešlo hnout, zmizí. Nebudete celí oteklí, budete mít mnohem více energie a hlavně zastavíte zbytečné předčasné stárnutí. A to všechno úplně zadarmo.