Z Bruselu přišla studená sprcha: Česko čeká nevyhnutelný scénář. Dopad pocítíme všichni
Poslední roky jsou opravdovou noční můrou pro české peněženky. Po zdražení potravin, služeb i energií přichází další rána, tentokrát kvůli nařízení Evropské unie.
I když by už mnozí uvítali, aby se situace uklidnila, přichází další zprávy, které naznačují, že s úlevou ještě počítat nemůžeme. Od roku 2027 přibudou nové poplatky, které pocítíme všichni. Nejde přitom o nápad našich politiků, ale o důsledek širší evropské dohody.
Opět si připlatíme
Za energii si opět připlatíme, respektive za některé její druhy. Týká se to například domácností, které topí plynovými kotly. A to se už za rok a půl může docela prodražit. Stejně tak si připravte víc peněz na tankování benzinu a nafty nebo na nákup uhlí. Ceny totiž podle prognóz odborníků porostou.

Důvodem jsou nové emisní povolenky, které mají dopadnout nejen na dopravu, ale právě i na domácnosti. Před lety je zavedla Evropská unie hlavně pro subjekty, které planetu znečišťují ve velkém, jako jsou elektrárny nebo průmyslové podniky. Teď se ale okruh rozšiřuje. Nově padnou povinnosti i na dodavatele paliv a tepla do domácností či firem. Přestože si je lidé nebudou kupovat napřímo, jejich cena se promítne do účtů, které nám přistanou na stole.
Co jsou emisní povolenky a proč vůbec vznikly?
Základní myšlenka je jednoduchá: Kdo znečišťuje, má platit. Emisní povolenka je vlastně vstupenka k tomu, kolik skleníkových plynů si může daná firma nebo provoz dovolit vypustit do ovzduší. A pokud chce vypustit víc, musí si dokoupit další.
Systém má motivovat firmy, aby hledaly způsoby, jak své emise snížit, a zároveň má pomoci financovat zelené projekty nebo kompenzace pro ty, na které změny dopadnou nejvíc. To by asi bylo v pořádku, jenže když se do systému zapojí i běžné domácnosti, dopad na jejich měsíční rozpočty nebude zanedbatelný.
Politici váhají
Ještě nedávno to vypadalo, že česká vláda nové povinnosti nařízené od Evropské unie přijme a nastaví k nim patřičná pravidla. Jenže pak přišlo váhání, a nakonec se rozhodnutí odložilo a spadne tak až na příští vládu. V mezičase ale uběhly měsíce a směrnice EU nikam nezmizela, platí totiž i bez schválení parlamentem.
I když se politici předhánějí v tom, kdo je víc proti, je dost pravděpodobné, že nakonec stejně budeme muset nějaká pravidla přijmout. Jinak by totiž hrozily postihy, a navíc by na nás i tak důsledky nepřímo dopadly, protože ceny energií se tvoří na celoevropském trhu.
Reálný dopad na běžnou domácnost
Zdražení je tedy skoro jisté, ale zatím nikdo neví, o kolik přesně to bude. Množí se jen odhady. U pohonných hmot se mluví o nárůstu mezi třemi až šesti korunami za litr. Plyn by mohl podražit o 30 %, uhlí o polovinu, jak uvedl energetický specialista Lukáš Kaňok. Dodal, že musíme počítat i s nejhoršími variantami, kde například u uhlí hrozí, že se jeho cena zvýší až na dvojnásobek dnešní ceny.
Záležet bude hlavně na tom, jaké výše budou dosahovat emisní povolenky na burze. A i když si je lidé sami kupovat nebudou, ovlivní to ceny. V některých případech se sice plánují kompenzace, třeba pro nízkopříjmové domácnosti, ale kolik peněz to bude a kdo na ně dosáhne, to zatím není jasné.
Nepřijetí? I tak nás čeká zdražení
I kdyby vláda nové podmínky nepřijala, nespasí nás to. Většina zemí EU už se na změny připravuje a některé z nich mají vlastní systémy dávno v chodu. A protože se paliva a energie obchodují napříč celým evropským trhem, dopady emisních povolenek pocítíme tak jako tak.

Navíc by pravděpodobně docházelo i k situacím, kdy se do Česka začnou sjíždět řidiči ze sousedních států za levnějším tankováním. Nebo že zahraniční firmy začnou odebírat naše uhlí, protože bude pořád levnější než to jejich. A s rostoucí poptávkou porostou i naše ceny.
Možná to nebude až tak zlé
Je ale potřeba zmínit i další pohled. Podle europoslance za TOP 09 Luďka Niedermayera se kolem nových povolenek šíří zbytečná panika. Připomíná, že povolenky nejsou žádná novinka, jen se teď rozšiřují na domácnosti a dopravu. A že v praxi nemusí být jejich dopad tak dramatický, jak se dnes často líčí.
Jelikož cena povolenek není napevno daná, je velmi těžké ji nyní přesně odhadnout. Mění se totiž podle toho, jak rychle klesají emise. Čím klesají rychleji, tím jsou povolenky levnější. A podle Niedermayera trh pomohl už dřív spolu s podporou čistších technologií ceny snížit. Peníze z povolenek by se navíc opět měly vracet do projektů, které emise dál budou omezovat, třeba do modernější energetiky.