Meteorologové couvají: To, co se děje teď, vybočuje ze všech tabulek. A to nejhorší má teprve přijít
Počasí v poslední době připomíná houpačku nebo horskou dráhu. Zatímco jeden týden panují tropická horka, v dalším hrozí riziko povodní. Takové výkyvy sice k červenci patří, ale aktuální situace překvapuje i meteorology. A bude prý hůř.
Čím dál častěji opakujeme, že počasí ještě minulý týden vypadalo úplně jinak. Podle meteorologů ostatně současný vývoj překračuje veškerá očekávání. Klimatologové navíc uvádějí, že jsme teprve na začátku. Počasí se v posledních týdnech skutečně mění takřka ze dne na den. Tropická horka, ochlazení, silné bouřky. To všechno zažíváme. Do toho se přidávají varování meteorologů, a to téměř pokaždé před jiným extrémním jevem.
Tohle překvapuje i odborníky
Výkyvy počasí nejsou během července ničím neobvyklým. První prázdninový měsíc tak přináší jak sucha, tak bouřky. Letošní červenec však v lecčem překvapil i odborníky. Tropická horka a bouřlivé počasí se totiž střídají až nezvykle rychle. Panovala tedy i variabilita ve výstrahách. Zatímco v jeden den bylo vydáno varování před extrémně vysokými teplotami, takřka záhy přišla výstraha před hrozbami povodní. S tímto trendem se přitom musí vyrovnat nejen „dovolenkáři“, ale třeba také zemědělci. Přizpůsobit se takovým kombinováním ohrožením je ovšem skutečně obtížné.

Počasí se bude měnit i nadále
Před 14 dny u nás panovala tropická horka. Minulý týden je však vystřídalo studenější počasí a deště. Takový stav setrvává i nadále. V pondělí bude proměnlivé počasí na celém území republiky. Nejvyšší denní teploty by měly být od 21 °C na západě do 33 °C na jihovýchodě a východě území. V průběhu příštího týdne by se pak na mnoha místech Česka mohly teploty vyšplhat až ke třicítkám, ovšem postupně se od západu začne opět ochlazovat. Ve druhé polovině týdne tak můžeme očekávat spíše teploty mezi 20 a 25 °C. I nadále se přitom budou místy objevovat přeháňky a ojediněle dokonce bouřky.

Budou sucha a povodně běžné?
Aktuálně v ČR nehrozí sucha ani povodně. To se však může velmi rychle změnit. Dešťové povodně, které způsobují den nebo i více dní trvající intenzivní srážky, nás zřejmě sužovat nebudou, ale existuje jisté riziko přívalových povodní, které se někdy nazývají také bleskové. Ty vznikají v důsledku krátkodobých a velice intenzivních přívalových srážek, které se objevují především při letních bouřkách. Ty přitom někde hrozí právě nyní, byť před nimi zatím nebylo vydáno žádné varování.
Jak to, že se počasí tak rychle mění? Klimatologové upozorňují na celkové zrychlování oteplování, přičemž střední Evropa se podle nich otepluje o něco rychleji než zbytek kontinentu. Podle Ústavu výzkumu globální změny (CzechGlobe) si budeme muset zvykat na to, že se v Česku budou střídavě objevovat jak sucha, tak povodně. Obecně se podle této instituce zvyšuje frekvence extrémních jevů, mezi které patří právě suchá období a extrémní srážky. To nejhorší má tedy teprve přijít. Měli bychom si na to tudíž zvyknout, byť to nemusí být jednoduché.
„Přizpůsobit se kombinovaným ohrožením jakými jsou sucha a povodně je obtížné. Na jižní Moravě je vyšší pravděpodobnost sucha, ale zároveň zde mohou velké škody způsobit i povodně. A infrastruktura, například vodní nádrže, nemůže být připravena na obojí současně,“ uvedl Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny.