Češi, bacha. Tohle banky tlačí jako výhodu. Ve skutečnosti to může být cesta do dluhové pasti
Aktuálně můžete za zboží v e-shopech zaplatit všelijak. Propagována je například služba, která má skutečně nesporné výhody. Na druhou stranu však můžete po jejím využití spadnout do dluhové pasti a ani nebudete vědět, jak se to vlastně stalo.
Obliba online nakupování mezi Čechy setrvale roste. Na internetu si pořizujeme prakticky všechno od potravin přes drogerii až po služby. Téměř dvě třetiny lidí přitom preferuje platbu kartu, byť stále platí přímá úměrnost – čím vyšší věk, tím větší obliba dobírky. Při online nákupech je dnes každopádně možné využít i některé specifické způsoby placení. Ačkoli jsou s nimi spojeny nesporné výhody, existují i určitá rizika. Dokonce se může jednat o cestu do dluhové pasti.

Nakupuj teď, plať později
Češi stále častěji využívají odložené platby, které jsou také známé jako Buy Now Pay Later, tedy jako „nakupuj teď, plať později“. Tuto možnost mohli čeští zákazníci poprvé vyzkoušet v roce 2013, kdy ji začala propagovat společnost Twisto. Jde vlastně o formu spotřebitelské půjčky, kterou dnes nabízejí banky i nebankovní společnosti. Jak takový nákup funguje? V e-shopu si objednáte zboží, ale nezaplatíte ho. Platbu naopak provede banka či jiná společnost. Vy můžete svůj závazek uhradit později, a to třeba po 14 dnech, byť lhůta bývá obvykle 30denní.
Cesta do dluhové pasti
Pokud zvládnete zaplatit odloženou platbu včas, nebudete vám účtováno nic navíc. V tom tkví její výhoda. Problém ovšem může nastat v případě, když lhůtu na splacení prošvihnete. Společnosti nabízející odložené platby si sice zákazníky prověřují, takže by tento problém neměl vůbec nastat, ale na termín můžete jednoduše zapomenout, byť na něj budete upozorňování skrze SMS, e-mail či telefonní hovor. Pokud nezaplatíte včas, nakonec je možné cenu zboží přeplatit o stovky korun.
Některé instituce nabízející odloženou platbu umožňují při nezaplacení možnost jejího rozdělení na několik splátek. Přesto může vést k upomínkám, zápisům do registru dlužníků a někdy dokonce až k exekuci. Odložené platby mohou být lákavé. Vždyť kdo by nechtěl nakupovat bez peněz? Měli byste je ale využívat jen v případě, když víte, že dokážete svůj finanční závazek uhradit včas. Pokud si tím jisti nejste, je vhodné postupovat jako u jakéhokoli jiného úvěru – raději se mu vyhněte.
„K lidem, co se k nám přestanou hlásit, nebo ke zjevným pokusům o takzvaný fraud přistupujeme jako k jakémukoli jinému nezaplacenému závazku,“ uvedl Richard Kotrlík, CEO služby Skip Pay.

Výhody odložené platby
S odloženou platbou jsou sice spojena určitá rizika, jinak se ale jedná o službu, která je pro zákazníky internetových obchodů velmi zajímavá. Mezi výhody patří nulové navýšení ceny, pokud svůj závazek uhradíte včas. Jedná se tedy o bezúročný „úvěr“, byť u jednotlivých společností platíte drobný poplatek za vedení účtu. Jaké existují další výhody?
- Potřebujete-li něco okamžitě a nemůžete čekat, až vám přijde na účet třeba výplata, lze nakoupit ihned. Zboží či službu zaplatíte až v době, kdy vám peníze přijdou.
- Při online nákupech máte 14denní lhůtu na vyzkoušení zboží. S odloženou platbou za něj navíc ani nemusíte platit. Vyzkoušíte ho, a jste-li spokojeni, zaplatíte ho teprve pak.
Možnost odložené platby nabízí Twisto Pay, Skip Pay (dříve Mallpay) od ČSOB nebo PlatímPak od Raiffeisenbank. Zaměřit se ale lze i na další služby. Podle statistik tento způsob nakupování využívá zhruba 12 % Čechů. To se sice nezdá jak mnoho, ale ve skutečnosti jeho obliba celkem rychle roste. Skutečně se je však třeba mít na pozoru, abyste se tímto poměrně nenápadným způsobem nechytili do dluhové pasti.