Myslíte si, že znáte české filmy? Omyl! V tomhle kvízu Češi doutnají jak Formanova cigareta
Česká kinematografie patří k nejúspěšnějším mezi menšími evropskými zeměmi. Přestože naše filmová tvorba vychází z lokálních témat, dokázala se prosadit i za hranicemi, kde získala prestižní ocenění včetně tří Oscarů. Vyzkoušejte si náš kvíz a zjistěte, jaký máte přehled o klasických českých filmech.
Historie českého filmu začíná už na konci 19. století. Od té doby vzniklo nespočet hraných i dokumentárních snímků, z nichž některé se zapsaly i do světové filmové historie. Největší slávu zažil český film ve 20. století, zejména díky režisérům jako Jiří Menzel, Miloš Forman nebo Jan Svěrák.
Tři Oscary a nominace
Čeští tvůrci mají na kontě tři Oscary za nejlepší cizojazyčný film. První soška putovala do tehdejšího Československa v roce 1966, kdy porotu americké Akademie filmového umění a věd oslovil snímek Obchod na korze režisérské dvojice Ján Kadár a Elmar Klos. Drama z období druhé světové války získalo Oscara díky silnému lidskému příběhu a kvalitnímu zpracování, přestože vzniklo s omezenými technickými možnostmi.

V roce 1968 navázal na tento úspěch Jiří Menzel s filmem Ostře sledované vlaky, který natočil podle předlohy Bohumila Hrabala. Menzelův cit pro poetiku obyčejného života na českém maloměstě zaujal i v zámoří. Zajímavostí je, že film vznikal v době politického tání, jen několik měsíců před Pražským jarem.
Třetím oceněným se stal Kolja (1996), film Jana Svěráka, který v USA získal sošku v roce 1997. Silný příběh o starším muži, který se nečekaně musí postarat o malého chlapce z Ruska, zaujal jednoduchostí a emocemi. Hudbu k filmu složil Ondřej Soukup a hlavní roli ztvárnil Zdeněk Svěrák, otec režiséra.
Další filmy sice Oscara nezískaly, ale byly na něj nominovány. Patří sem například Vesničko má středisková (1985) nebo Želary (2003), které rovněž pracovaly s tradičními českými tématy a lidskými osudy.
Legenda jménem Miloš Forman
Speciální kapitolou je režisér Miloš Forman, který po emigraci do USA vytvořil světové filmové hity. Ačkoli jeho nejslavnější filmy, jako Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) nebo Amadeus (1984), nejsou českými filmy, Formanova režijní kariéra je ukázkou, že čeští filmaři mají světový potenciál. Oba uvedené snímky získaly Oscara za nejlepší film a Forman si za ně odnesl Oscara za režii.
Jeho odchod do zahraničí nebyl ojedinělý. Řada dalších českých tvůrců v době normalizace odešla na Západ, kde pokračovali ve své tvorbě nebo se podíleli na zahraničních projektech, často jako scenáristé, kameramani či výtvarníci.

České filmy na světových festivalech
Kromě Oscarů zaznamenaly české filmy úspěchy také na filmových festivalech. Například Jiří Menzel získal Zlatého medvěda na Berlinale za film Skřivánci na niti (1990), který byl původně v Československu zakázán. Snímek se mohl uvést až po pádu komunistického režimu.
Dalším významným festivalem, kde se česká tvorba pravidelně objevuje, je Festival v Karlových Varech, který sice není zahraniční, ale funguje jako důležité místo pro prezentaci českých filmů zahraničním distributorům a kritikům.
Ve 21. století si pozornost získaly také dokumentární a animované filmy. Dokument Český sen (2004) z dílny Víta Klusáka a Filipa Remundy byl uveden na festivalech po celém světě a upozornil na schopnost českých tvůrců kriticky reflektovat marketing a konzumní společnost. Úspěchy sklízejí i animované snímky, například filmy Michaely Pavlátové.
Vyhodnocení
0–39 % správně: Vypadá to, že jste spíše příležitostný divák. Nicméně alespoň na české oscarové filmy byste se mohli podívat.
40–69 % správně: Základní přehled máte, ale ještě by to chtělo trochu potrénovat.
70–100 % správně: Gratulujeme! Vy jste zcela určitě filmový fajnšmekr.