Byl to hit před 15 lety. Dnes je to znak absolutního nevkusu. A pořád to má doma půlka Česka
V každém období existují trendy, které se na první pohled zdají být nadčasové. Lidé je masově nakupují a aplikují do svých domovů v přesvědčení, že investují do něčeho, co jim bude sloužit mnoho let. Jenže s odstupem času se z těchto původně moderních prvků stává spíš nevkusná připomínka někdejší módy.
Na přelomu prvního a druhého desetiletí nového tisíciletí se české domácnosti masově inspirovaly katalogy velkých obchodních řetězců. Lidé často renovovali své byty podle několika opakujících se vzorů, které byly v té době běžně dostupné a moderní. S pomocí tehdy snadno dostupných materiálů se snažili navodit atmosféru luxusu i tam, kde by stačilo méně nápadné řešení. Výsledkem bylo, že stovky tisíc domácností začaly vypadat velmi podobně.
Dříve trend, dnes nevkusná ozdoba
Dekorativní závěsy s korálky, perlami nebo třásněmi zažívaly vrchol obliby v letech 2008 až 2012. Na českém trhu se tehdy objevila široká nabídka zejména v obchodních řetězcích zaměřených na domácnost. Výrobci je často prezentovali jako luxusní alternativu k běžným textilním závěsům.

Dnes jsou ale tyto závěsy považovány za přežitek. Stylizace do historických nebo orientálních prvků působí nepatřičně v moderním interiéru a závěsy s třásněmi opticky zmenšují prostor. Navíc se často ukazuje, že na rozdíl od jednoduchých textilií nejsou praktické, jelikož chytají prach, hůře se udržují a jejich vzhled degraduje už po několika měsících běžného používání.
Designéři proto doporučují závěsy s korálky nahradit jednoduchými textilními závěsy v neutrálních odstínech. Ideální jsou přírodní materiály jako len nebo bavlna, které prostor opticky otevírají a působí moderně. Správný výběr závěsů totiž ovlivňuje nejen estetiku, ale i celkové světelné poměry místnosti.
Tento odstín býval symbolem luxusu
Tmavý odstín wenge doplněný o vysoký lesk se stal během prvního desetiletí 21. století jedním z nejprodávanějších povrchů nábytku v Česku. Mnozí kupující v něm viděli inspiraci italským designem. Lesklé skříňky působily na první pohled luxusně a moderně, zejména v kombinaci se sklem a kovovými prvky.
Po čase však začalo být zřejmé, že lesklé povrchy jsou velmi nepraktické. Na tmavém nábytku je vidět každý otisk, prach i drobné poškození. Oprava poškrábaného lesklého laminátu je přitom problematická nebo nemožná. Tmavá barva navíc opticky zmenšuje prostor a působí chladně.

V roce 2025 už designéři podobné řešení nedoporučují. Místo toho je trendem dřevo, matné povrchy a světlé tóny, které prostor opticky zvětšují. Matná úprava je navíc praktická, protože povrch nevyžaduje neustálé čištění. Pokud se v domácnosti nachází lesklý wenge nábytek, odborníci doporučují provést alespoň drobnou renovaci v podobě přebroušení a nalakování matným lakem.
Levná imitace přírody, která působí chladně
Dekorativní obklady z umělého kamene zažily na přelomu let 2010 a 2015 doslova boom. Instalovaly se zejména na jednu stěnu v obývacím pokoji, často za televizí nebo v prostoru kolem krbu. Cílem bylo vytvořit industriální či přírodní dojem.
Výrobci používali tenké panely ze směsí cementu, písku a polymerů. Ty sice na dálku připomínaly kámen, ale zblízka byla vidět jejich umělost, opakující se vzory a výrazné spoje. Dalším problémem je také jejich životnost. Panely často vlhnou, mohou praskat a postupem času se uvolňují ze zdi.
Dnes se od tohoto trendu upouští. Pokud chcete pracovat s přírodními materiály, designéři doporučují investovat do pravého kamene nebo jeho minimalistických alternativ, například do přírodního dřeva. Pokud je odstranění stávajícího obkladu problematické, vhodným řešením může být jeho zakrytí například dřevěnými lamelami nebo kvalitní tapetou.